Půda, kvalita půdy, sucho

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Zemedelstvi

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Zemědělství. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Uživatelský avatar
anonym19005
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 55
Registrován: 14 dub 2018, 09:12
Profese: předsedkyně spolku
Bydliště: Jaroměřice nad Rokytnou - Popovice
Dal poděkování: 106 poděkování
Dostal poděkování: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Půda, kvalita půdy, sucho

Příspěvek od anonym19005 »

Karel666 píše: 06 úno 2019, 11:34
Hele nechci tím úplně zatracovat, že máte snahu přemýšlet nad tím co a jak zlepšit, ale doporučoval bych přijít za těma co se starají o půdu a ptát se slzšně a nikdy opakuji nikdy stylem, vy to děláte blbě, ale stylem, proč se to dělá tak či onak...
Pak se dozvíte, že většinu věcí dělají, protože peníze jinak krach... A navíc, když přijdete "ekologicky aktivně, tzv. svazácky", tak vás pošlou někam nebo nakecaj co chcete slysšet, prostě bludy, jenom aby jste dala pokoj nebo protože je vytáčíte tím že vše víte, že budou nasraní...
Ale jedno vím jistě, to co jste napsala co mám lidi z okolí z Brna a s vesnik okolo, absolutně neplatí, právě platí opak toho co píšete... Jasně, když někda je napsáno, že to je stavební pozemek v uzemním plánu a pakl přijde ekolog jao vy a začne mít řeči "meze, sekání, rostlinky", tak oni vidí stavební pozemek=peníze, ale to ani omylem neznamená, že nemají vztah k půdě, pouze vy nechete vidět, že už to není pole , ale stavební parcela...
Trochu jsem ty citace pokrátila a odpovědi píšu bodově. To co jsem uváděla jsou mé životní zkušenosti a snaha se zapojit do diskuze v rámci zemědělského týmu a dát podněty k přemýšlení. Nikomu nevnucuji nic, ani netvrdím, že vím všechno. Je mi 51 a pořád se učím a do konce života se učit budu, a stejně jako vás, mne štvou ti, kteří si myslí, že ví všechno, protože to vystudovali a nedokážou se přizpůsobit. Jinak v tomto tématu se bavíme o půdě a zejména o zemědělských pozemcích http://eagri.cz/public/app/lpisext/lpis/verejny2/plpis/ , ne o stavebních parcelách, nebo parcelách určených v územním plánu k bydlení a budoucí výstavbě.
No a teď stručně k citacím:

1) uniklo vám, že píšu "tady z okolí" což jsou Jaroměřice nad Rokytnou, své okolí mám zmapované. Díky za psychologický rozbor, ale nemáte pravdu

2) píšu poradit, ne že někdo bude něco přikazovat

3) osobní zkušenost, ze dvou míst v okrese Nymburk a přesně to, o čem píšu, chtěla jsem jedno takové pole koupit

4) vy jste pořád samé "asi", něco si sám domyslíte a hned si nasraně odpovíte 8-) nedivím se, že mne poslali k šípku, smlouvu mají dlouhodobou a za pronájem jsem chtěla platit majiteli, ne družstvu, ale to tam píšu ne?

5) pronajmout komerčně třeba tůň s obojživelníky? Remízek uprostřed pole? Pokud by to byl krajinný prvek tak ano, nesmí se rušit a hlavně, musí se vybudovat. Ale myslím, že jsem to popsala dostatečně, proto jsem také psala o odškodnění

6) to se samozřejmě bude muset přikázat zákonem, nebo vyhláškou, protože tady debatujeme o půdě a o suchu a o tom, jak zlepšit kvalitu půdy a jaká všechna opatření se budou muset udělat, bez toho to bohužel nepůjde

7) to jste si špatně přečetl

8) pokud se jedná o boj se suchem, přizpůsobit se budou muset všichni, jde jen o to, najít ty vhodné a účinné nástroje

Ale pokud byste chtěl něco probrat podrobněji, klidně mi zavolejte na mobil 731407080, protože jsem pořád v jednom kole a na psaní nemám moc času.
Život je nepřetržitá řada průserů, nepravidelně po sobě jdoucích...
Karel666
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1017
Registrován: 02 říj 2017, 20:16
Profese: Mám
Dal poděkování: 187 poděkování
Dostal poděkování: 311 poděkování

Re: Půda, kvalita půdy, sucho

Příspěvek od Karel666 »

Jirina.Ciprova píše: 06 úno 2019, 17:34 1) uniklo vám, že píšu "tady z okolí" což jsou Jaroměřice nad Rokytnou, své okolí mám zmapované. Díky za psychologický rozbor, ale nemáte pravdu
takže osobní bublina, ne celé okolí, ale vaši známí...
Jirina.Ciprova píše: 06 úno 2019, 17:34 2) píšu poradit, ne že někdo bude něco přikazovat
ok, omluva
Jirina.Ciprova píše: 06 úno 2019, 17:34 3) osobní zkušenost, ze dvou míst v okrese Nymburk a přesně to, o čem píšu, chtěla jsem jedno takové pole koupit
opět osobní bublina, ne okres, ale vaši známí na okrese...
Jirina.Ciprova píše: 06 úno 2019, 17:34 4) vy jste pořád samé "asi", něco si sám domyslíte a hned si nasraně odpovíte 8-) nedivím se, že mne poslali k šípku, smlouvu mají dlouhodobou a za pronájem jsem chtěla platit majiteli, ne družstvu, ale to tam píšu ne?
A co mám napsat, vím o dosti lidech, kteří nemají stejný názor jako ostatní lidé co znám a v hovorech zaplčří svůj názor, jenom protože nehcou jít do konfliktu nebo vysvětlovat proč si myslí něco jiného... Takže ano ASI znamená, že může podle mě existovat ve vašem okolí někdo, ALE nemusí, kdo to vůči vaší osobě praktikuje, stejně jako vůči mojí osobě v mém okolí...
Takže jetli chcete psát ASI je špatně a nemám pravdu, bohužel moje životní zkuešenost s prací s lidma ukazuje, že se to prostě děje a debatování nad tím, že u někoho určitě ne, je pohádka ;)

5) pronajmout komerčně třeba tůň s obojživelníky? Remízek uprostřed pole? Pokud by to byl krajinný prvek tak ano, nesmí se rušit a hlavně, musí se vybudovat. Ale myslím, že jsem to popsala dostatečně, proto jsem také psala o odškodnění
[/quote]
Jirina.Ciprova píše: 06 úno 2019, 17:34 6) to se samozřejmě bude muset přikázat zákonem, nebo vyhláškou, protože tady debatujeme o půdě a o suchu a o tom, jak zlepšit kvalitu půdy a jaká všechna opatření se budou muset udělat, bez toho to bohužel nepůjde
A otázka je, když krachnou co pak? Nebo jste myslela za kompenzace, ale ty zpalatíme z čeho? Nebo myslíte změnu ekonomického modelu jako celku, že někdo ze zahraničí, kde toto není nebude zvýhodněn nižšími náklady? Výkřit, příkážem, ale bez odpovědi jak jinak je podle mě nepřijatelný...
Jirina.Ciprova píše: 06 úno 2019, 17:34 7) to jste si špatně přečetl
Hmm, pod tímto si představím pouze "nesouhlasím"? Ok, šak o tom je život, že spolu všichni nesouhlasíme a civilizace je o onom kompromisu ;)

Jirina.Ciprova píše: 06 úno 2019, 17:34 8) pokud se jedná o boj se suchem, přizpůsobit se budou muset všichni, jde jen o to, najít ty vhodné a účinné nástroje
Ano budeme, ale musíme dát také možnost jak se uživot a zároven pěstovat jídlo... Vy jste napsala pouze to co všichni ví, změna je nutná, změna bude, ale ani čárku o tom jak to změnit a zároven nekrachnout...

Jirina.Ciprova píše: 06 úno 2019, 17:34 Ale pokud byste chtěl něco probrat podrobněji, klidně mi zavolejte na mobil 731407080, protože jsem pořád v jednom kole a na psaní nemám moc času.
Tak já zde debatuji veřejně, protože vím, že hooodně lidí ví víc než já a o tom co vím může upozornit co jsem přehlédl, takže neveřejně je sice možnost, ale pro mě bez přidané hodnoty, prostě si neveřejně ujasníme co mylsíte vy, co já, ale ostatní budou vědět NULA... Nevím, ale to je zbytečné si volat...
Uživatelský avatar
anonym19005
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 55
Registrován: 14 dub 2018, 09:12
Profese: předsedkyně spolku
Bydliště: Jaroměřice nad Rokytnou - Popovice
Dal poděkování: 106 poděkování
Dostal poděkování: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Půda, kvalita půdy, sucho

Příspěvek od anonym19005 »

Možná než rýpat a domýšlet si, bylo by lepší, kdybyste sám něco navrhl. To ostatní už nebudu rozebírat, musím pracovat.
Život je nepřetržitá řada průserů, nepravidelně po sobě jdoucích...
Uživatelský avatar
Jiri.Lehejcek
Vedoucí resortního týmu
Příspěvky: 135
Registrován: 02 kvě 2017, 20:17
Profese: přírodovědec
Dal poděkování: 111 poděkování
Dostal poděkování: 428 poděkování

Re: Půda, kvalita půdy, sucho

Příspěvek od Jiri.Lehejcek »

Ahoj ještě jednou všem. Ještě k tématu, i když z jiného úhlu. Dělali jsme teď výzkumný projekt na biodiverzitu vs. nastavení nesečených biopásů a implikace pro SZP. Píšeme z toho shrnutí pro AOPK a velmi by se mi do úvodu hodilo, kdyby někdo znal dokument, který shrnuje vývoj "zelených" prvků SZP historicky. Kdy to začalo a jak, a jak se to vyvíjelo až do dneška. Klidně i jen obecně SZP, bez české implementace, pokud bude vztaženo na české prostředí a PRV, o to lépe... Díky... Kdyžtak to sepíšu, ale než znovuobjevovat kolo, raději budu citovat:) J
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Lehejcek za příspěvky (celkem 2):
anonym19005, Dan.Lestina

Jiří Lehejček

vedoucí RT zemědělství
náměstek ministra životního prostředí

Karel666
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1017
Registrován: 02 říj 2017, 20:16
Profese: Mám
Dal poděkování: 187 poděkování
Dostal poděkování: 311 poděkování

Re: Půda, kvalita půdy, sucho

Příspěvek od Karel666 »

Jirina.Ciprova píše: 09 úno 2019, 08:41 Možná než rýpat a domýšlet si, bylo by lepší, kdybyste sám něco navrhl. To ostatní už nebudu rozebírat, musím pracovat.
Nechápu, ti jsi napsala nějaký návrh s tím, že jsi musela čekat kritiku a tu odpálkujkeš tím, že když chci kritizovat , tak pouze když navrhuju? Nevím, mám znalosti, protože jižníí morava, vlastník půdy, rodiče taky , sousedi taky a na zákaldě toho co jsi napsala napíšu kritiku, že u nás je to přesně naopak, takže neosuhlasím se závěry? A ty je přijmeš pouze když něco navrhnu...

Já znám pouze stavění "inženýrských sítí", "elektřinu" a "malé stavby typu do cca 150m2"... Jasně můžu napsat, že stavět rybníky je super, ale když kamoš plánoval postavit, tak narazikl na tolik předpisů, že by musel zaplatit někoho kdo mu to vyběhá, tak se na to vykašlal...

Jasně můžu napsat, že sucho není pouze dneska, protože jsem přepsal kroniku obce, kde jsem četl co se dělo od cca 1820 do 2018, viděl mapy jak se vyvýjelo "sucho, potoky, rybníky", co vyprávěla praprababička co si pamatuje... Ale kčemu to bude?

Můžu napsat, že byl zrušen rybník, že "napájecí zdroj", jde do kanalizace a přes cističku (díky tomu zvýšené platby za čištění :D...), a to nezůstává v krajině...

Můžu napsat, že nad koupalištěm u nás byli 4 prázdné rybníčky co se plnili při přívalové vodě a tím se neplnilo bahnem koupaliště (dnes ano...)...

U každého bodu můžu napsat jak se k tomu staví vlastník, provozovatel atd....


Ale fakt to má smysl? Není to spíše o tom, že u vás je jiná příroda, podmínky atd. takže co je nutné dělat u nás fakticky neplatí, že je nutné u vás, viz problém s vlasníky který je zrcadlově obrácený, tedy to co navrhuješ neplatí u nás a to co by platilo u nás, by neplatilo u vás?
Ryba vždy smrdí od hlavy, tedy psát, že mají dělat něco lidi? A zároven věřit v neomylnost státem zplacených odborníků? Vždy ani greenpeace neumí přiznat omyl (viz změna přístupu k jádru u nás, protože...), natož stát...


Chápu, že je potřeba dělat rybníky, ale chápu, že to nikdě neche protože zákony, ale protože dělám ve stavbách, chápu, že odpovědnost za škody a tak se taky nechce... Podle mě cesta není v tom co zde píšeš ty nebo ostatní, kdy budu zvyšovat daně, přikazovat, zakazovat atd. Protože ekonomika... A vždy podobné věci narazí, že protože peníze tak to budou lidi obcházet, ať už střílet vlky protože je to jednodušší... Nestačí křičet "chránit", ale změnit ekonomiku ;)

Dobře to psal ten ostravske, myslím sociolog, že nejde o změnu daně, zákazech, ale změnu fungování ekonomiky, aby to ekologické bylo ekonomické. To, že nezastřelím vlka apod. bylo pro lidi ekonomické a výhodné. To, že budu mít rybník, podmáčenou louku apod. ekonomické, ale ne protože beru dotace, ale že v principu bude ekonomika nastavena, takže to dá víc peníze...
NMejsem ekonom, takže nevím jako to dělat , nastavit, ale vím, že křičet, že se nesmí střílet vlk, je super, ale uplně k ničemu, když papírování za škody bude trvat půl roku a ještě riziko že nedostanu vše, tak prostě večer zazníá výstřel a sátní uředník všetně ekolaga si může říkat co chce, ale prostě člověk je tvor lenošný a chtiví...
Uživatelský avatar
anonym19005
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 55
Registrován: 14 dub 2018, 09:12
Profese: předsedkyně spolku
Bydliště: Jaroměřice nad Rokytnou - Popovice
Dal poděkování: 106 poděkování
Dostal poděkování: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Půda, kvalita půdy, sucho

Příspěvek od anonym19005 »

Podívej se na video dole na stránce v odkazu, je inspirativní http://www.asz.cz/cs/program-pestra-krajina/ a doporučuji pročíst toto http://eagri.cz/public/web/mze/tiskovy- ... isuji.html
jinak já jsem odpovídala mailem na maily a reagovala na to, co se v nich psalo, nemůžu za to, že se to sem asi nepřekopčilo všechno, ale není to jedno? Škoda energie na plané plácání, tímto diskuzi mezi námi dvěma končím. Díky za pochopení.
Tito uživatelé poděkovali autorovi anonym19005 za příspěvek:
Milan.Dadourek
Život je nepřetržitá řada průserů, nepravidelně po sobě jdoucích...
Karel666
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1017
Registrován: 02 říj 2017, 20:16
Profese: Mám
Dal poděkování: 187 poděkování
Dostal poděkování: 311 poděkování

Re: Půda, kvalita půdy, sucho

Příspěvek od Karel666 »

Plácání? No odkaz je přesně to co nemá smysl, zákazy/příkazy/sankce, že by řešili, základní princip ekonomiky zemědělství, že ekonomické chování=nejvýnosnější...
Zákaty jsou super z pohledu úředníka, má dobré statistiky, z pohledu občana je to poouze jako ukazuje pěstění marjánky... Stát má super výsledky v grafech, přitom všěichni ví, že kdo chce ten pěstuje, zákon nezákon...
Karel666
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1017
Registrován: 02 říj 2017, 20:16
Profese: Mám
Dal poděkování: 187 poděkování
Dostal poděkování: 311 poděkování

Re: Půda, kvalita půdy, sucho

Příspěvek od Karel666 »

Karel666 píše: 11 úno 2019, 13:02
Tak abych přidal něco od někoho kdo to vidí z hlediska, že maká rukama ne nad papírama:
https://www.vidlakovykydy.cz/clanky/roz ... m-blbeckem

Cituji na konci:
Ostatně naše vidlákovská čistírna odpadních vod vyčistí denně nějakou stovku kubíků vody. Stojí přímo uprostřed polí. Ať od ní vyrazíte kterýmkoliv směrem, všude půjdete nejmíň kilometr po poli. Přímo kolem čističky v jemném svahu je minimálně pět set hektarů té nejlepší půdy. Myslíte, že někoho s vysokošlským titulem už napadlo, že by se ta vyčištěná voda mohla použít na závlahy? Ani náhodou. Teče trubkou do koryta, které patří povodí Moravy. V loňském roce běhalo po těch polích okolo čističky několik likvidátorů pojišťovny, protože úroda se nějak nevyvedla, protože nebyla voda. Voda v čističce by stačila sama o sobě bez deště nejmíň na sto hektarů. Bez jakéhokoliv zadržování vody. Stačil by vedle malý rybník, aby ta voda stačila na všechny pole v okolí.

Záměr už se projednával. A hádejte kdo ho zablokoval? Místní ochránci přírody. Prý by to narušovalo krajinný ráz. A tak sucho trvá dál.

A takhle se milé děti rozezná hospodář od blbečka.
Uživatelský avatar
anonym19005
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 55
Registrován: 14 dub 2018, 09:12
Profese: předsedkyně spolku
Bydliště: Jaroměřice nad Rokytnou - Popovice
Dal poděkování: 106 poděkování
Dostal poděkování: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Půda, kvalita půdy, sucho

Příspěvek od anonym19005 »

Tito uživatelé poděkovali autorovi anonym19005 za příspěvek:
V__
Život je nepřetržitá řada průserů, nepravidelně po sobě jdoucích...
Karel666
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1017
Registrován: 02 říj 2017, 20:16
Profese: Mám
Dal poděkování: 187 poděkování
Dostal poděkování: 311 poděkování

Re: Půda, kvalita půdy, sucho

Příspěvek od Karel666 »

Jirina.Ciprova píše: 14 úno 2019, 00:14 https://www.priorita.cz/zahranici-a-tec ... si-vzduch/
zajímavý článek
Nic v něm není... Jenom obecné řeči o uhlíku kdy obecné řeči o změně hospodaření by zlepšilo jeho zadržování. Ani slovo proč současné je špatné, ani náznak co by to zlepšilo. Prakticky, kdyby se to napsalo do dvou vět a dalo se jako "blesková zpráva", tak informační výsledek stejný, jenom si člověk u bleskové zprávy neřekne "tolik keců o ničem"... :(
Odpovědět

Zpět na „Zemědělství“