Psaní svodek

Republikovému výboru je svěřena moc zákonodárná. Republikový výbor schvaluje stranické předpisy, programové dokumenty a může přezkoumat kandidátní listiny do voleb.
Pravidla fóra
  • Sem vkládejte připomínky k činnosti republikového výboru. Ke každému podnětu založte nové téma.
  • Pro oznamování zbytečné byrokracie a nedostatků v předpisech využijte prosím zvláštní fórum.
  • Pokud se chcete zapojit do některého jednání RV, podejte si sem žádost. Udejte kterého jednání se chcete zúčastnit a z jakého pověření/důvodu. Pověření ideálně doložte.
  • Na dotazy a podněty odpovídají dobrovolníci, buďte prosím ohleduplní. Svá podání pište slušně a požadavky formulujte dostatečně určitě.
  • Místo odkazů do jiných fór citujte celé texty, protože lidé mají zobrazování některých fór vypnuté.
  • V podatelně se nediskutuje a jakmile bylo podání vyřešeno, téma se zamyká.
Další informace můžete nalézt na následujících místech:
Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12344
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5385 poděkování
Dostal poděkování: 20706 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Psaní svodek

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Ahoj, základem fungující spolupráce je vzájemná informovanost. V tom má Petr Bajgar naprostou pravdu. Ze svodek je zřejmé, že je orgány strany nepíšou. Nepíše je ani republikový výbor ani kontrolní komise. Logicky to pak vypadá tak, že nikdo nic nedělá a vše se honí na poslední chvíli, aby bylo možné na celostátním fóru něco prezentovat - čest výjimkám. Bylo by tedy vhodné se nad psaním svodek zamyslet, zda to je vhodný mechanismus. Vedle toho v programu máme něco o vynutitelných předpisech. Já si ale myslím, že 10 minut psaní svodky jednou za 14 dní, což lze navíc outsourcovat na dobrovolníka, ještě nikoho nezabilo a bylo by vhodné, aby republikový výbor šel příkladem a požádal o totéž ostatní orgány strany a krajská sdružení (třeba pod sankcí zastavení peněz, když jinak nelze? :twisted: ).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Michalek za příspěvky (celkem 3):
Petr.Bajgar, Marek.Necada, Vojtech.Pikal

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Uživatelský avatar
Roman.Kucera
Člen KS Praha
Příspěvky: 15254
Registrován: 14 zář 2010, 10:04
Profese: IT
Bydliště: Praha, Letná
Dal poděkování: 9815 poděkování
Dostal poděkování: 18113 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Psaní svodek

Příspěvek od Roman.Kucera »

U orgánů a entit, které svou činnost vyvíjejí mimo toto fórum, považuju svodky za dobré informovnání lidí, kteří toto fórum čtou. U těch ostatních je to jen redundance.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Roman.Kucera za příspěvky (celkem 4):
Frantisek.Navrkal, Tobias.Esner, Lenka.Kozlova, Frantisek.Kopriva
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!
Tobias.Esner
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 7802
Registrován: 22 čer 2013, 12:03
Dal poděkování: 5022 poděkování
Dostal poděkování: 3823 poděkování

Re: Psaní svodek

Příspěvek od Tobias.Esner »

Nebylo by lepší zavést spis praxi na redmine nebo trelo?

Svodka je pro mnevprezitek doby minulé za uzelem umele zamestnanosti.

A vidirani zastavením peněz, je paralizace..

Kubo, nejskbs tebou zase přestával souhlasit :(
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34754
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31656 poděkování
Dostal poděkování: 25744 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Psaní svodek

Příspěvek od Petr.Vileta »

Jakub.Michalek píše:Logicky to pak vypadá tak, že nikdo nic nedělá a vše se honí na poslední chvíli, ...
Ono to nevypadá, ono to tak mnohdy je. ;)
Jakub.Michalek píše:Já si ale myslím, že 10 minut psaní svodky jednou za 14 dní, což lze navíc outsourcovat na dobrovolníka, ještě nikoho nezabilo ...
Tedy já osobně bych musel psát svodku průběžně denně. Jak něco udělám, tak to zapsat. Do 14 dnů zapomenu zcela určitě, co všechno jsem udělal. Nechci se vymlouvat, ale pokud by přestal fungovat FO, poznalo by se to dost rychle. ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 4):
Roman.Kucera, Vojtech.Pikal, Lenka.Kozlova, Ljuba.Polakova

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Petr.Bajgar
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 7457
Registrován: 22 čer 2009, 21:57
Profese: ,
Bydliště: Chrudim, Na Šancích 1180
Dal poděkování: 6865 poděkování
Dostal poděkování: 3623 poděkování

Re: Psaní svodek

Příspěvek od Petr.Bajgar »

Petr.Vileta píše:
Jakub.Michalek píše:Logicky to pak vypadá tak, že nikdo nic nedělá a vše se honí na poslední chvíli, ...
Ono to nevypadá, ono to tak mnohdy je. ;)
Jakub.Michalek píše:Já si ale myslím, že 10 minut psaní svodky jednou za 14 dní, což lze navíc outsourcovat na dobrovolníka, ještě nikoho nezabilo ...
Tedy já osobně bych musel psát svodku průběžně denně. Jak něco udělám, tak to zapsat. Do 14 dnů zapomenu zcela určitě, co všechno jsem udělal. Nechci se vymlouvat, ale pokud by přestal fungovat FO, poznalo by se to dost rychle. ;)
No a to je právě špatně, že se dělají věci na poslední chvíli a často jen díky několika jednotlivcům místo abychom pracovaly systematicky a s přehledem.
Právě proto jsou svodky zásadní vizitkou jestli pracujeme profesionálně(systematicky a erudovaně) i když zatím neplaceně a zasluhujeme si naší prací podporu spoluobčanů. Jinak totiž spíš marníme čas a příležitosti.

Petře určitě není potřeba, aby jsi do svodky uváděl každou proplacenou položku. Jenže když nebudeš psát svodky, jak se my ostatní dovíme, že to táhnete např. nadoraz a ve dvou lidech a zájemci o proplacení vám to ještě stěžují tím že vám posílají doklady-podklady k proplacení na poslední chvíli?

Svodky potřebujeme a to opravdu velice od volených představitelů, abychom si my ostatní i naši příznivci a potenciální voliči mohly udělat jasnou představu na jaké úrovní vlastně tito naši a námi volení lidé pracují a vedou to za co převzali tím, že kandidovali a byli zvoleni zodpovědnost. Pokud chceme být úspěšní v politice, je na jen a jedině na nás přestat se chovat jako pubertální děcka a začít brát naši činnost skutečně vážně. Politika není hra pro děti jde o velice vážné veci a rozhodnutí ovlivňující životy mnoha lidí a rozhodující o značných finančních oběmech obecních prostředků.

Proto pokud někdo nechce psát ani jednou za měsíc svodku, podle mě to jasně ukazuje, že se mu nechce s pravdou ven a že námi tolik proklamovaná transparence je pro něj jen heslo za které se schovává, ale pro sebe ho kategoricky odmítá přijmout. Jenže tímto svých přístupem devalvuje snažení ostatních a ideu a společenský i evropský potenciál naší strany a zájem a naděje těch, kteří k nám s nadějemi vzhlížejí. To že se někdo nechá zvolit je totiž teprve v podstatě veselý a poměrně snadný začátek dlouhé a mnohem náročnejší práce než je věnovat pár minut napsání svodky a ti kteří nemají představu o tom co je potřeba dělat a odmítají informovat jak a jestli vůbec funguje to za co převzali zodpovědnost, by se měli sbalit(nebo být ostatními odvolání pro lenost-neschopnost) a uvolnit místo někomu schopnějšímu a zodpovědnějšímu. Nechat se zvolit do parlamentu a brát poslanecké platy to by i chtělo plno lidí, ale systematicky vytrvale pracovat pro kolegy a naše spoluobčany dopracováváním a prosazováním našich programových cílů a posilováním našich politických schopností to už se chce jen málo komu. Jenže tvrzení, že někdo začne pracovat až za to bude brát peníze je absurdní a nepravdivé protože tito lidé vlastně ani neví co a proč by měli dělat.

Proto jsou svodky i opakovaným představováním jednotlivých předsedů, vedoucích a členů a ne jen předvolební mediální šaráda "Já jsem krásný mě si zvolte".

PS: Příští rok začne zase volební kolotoč a pokud se nevzpamatujeme včas a nezačneme pracovat profesinálně tak zase budeme veřejnosti spíš pro srandu s osmi lidmi na kraj a kandidátkami plnýmy neznámých a neprověřených lidí a někdy dokonce i zcela neznámých jmen od kterých se pak může dočkat mnoha překvapení.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Bajgar za příspěvek:
Marek.Necada
Petr.Bajgar
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 7457
Registrován: 22 čer 2009, 21:57
Profese: ,
Bydliště: Chrudim, Na Šancích 1180
Dal poděkování: 6865 poděkování
Dostal poděkování: 3623 poděkování

Re: Psaní svodek

Příspěvek od Petr.Bajgar »

RV mě na svém zasedání 4.7. v Ostravě vyzval k navržení formy jako by měly svodky mít.

Začnu napřed trochu šířeji, abych vysvětlil, že svodky nejsou šikanou ani pozůstatkem "komunizmu" nebo nějaké jiné diktatůry.
Svodky jsou naší pomůckou abychom my samy věděly o tom kde a jak fungujeme/nefungujeme.
Pokud se snažíme pracovat jako celorepubliková a mezinárodně aktivní politická strana, potřebujeme zásadním způsobem zvýšit efektivitu naší činnosti a součinnosti. Je třeba přestat přecházet, přehlížet-ignorovat problémy nebo nefunkčnost nebo kontraproduktivní činnost/nečinnost jedotlivých KS, odborů a jednotlivých lidí, kteří by měli naši činnost podporovat případně zajišťovat. Máme totiž rok do krajských voleb a dva roky do parlamentních voleb, proto je nanejvíš třeba čas který do těchto voleb které jasně zhofnotí naše snažení využít k poznávání, kteří lidé zasluhují naši důvěru a důvěru našich spoluobčanů protože zvládají své funkce nebo volené pozice a činost jen předstírají imitují, aby se udrželi v rádoby elitním postavení. Zanlosti a hodnocení činnosti našich politiků a vedoucích je totiž naprostým základem proto, abychom začaly skutečně fungovat jako celorepubliková politicky silná strana a v příštích volbách nominovaly osvědčené lídry a členy a ne jen divoké karty u kterých nikdo neví co se od nich dá čekat a jestli jsou vůbec schopní v případě jejich zvolení zvládat dané funkce a budou mít kolem sebe lidi, kteří jim případně budou v jejich politické činnosti pomáhat.

Svodky jsou důkazem, že volení lidé přijali svým zvolením danému postavení příslušející zodpovědnost.
Pokud chceme být efektivně fungující politickou stranou je zásadně potřebné začít chápat volené funkce jako závazek s nutností přijmout zodpovědnost nejen za danou funkci, ale také spoluzodpovědnost za celorepublikové a naše mezinárodní snažení
. Pokud někdo bude odmítat informovat o své činnosti mělo by to být pro nás ostatní jasným signálem destrukce naší společné činnosti a součinnosti těmito lidmi.

Co by měly(podle mého návrhu) svodky obsahovat:
1) Kolik členů a příznivců PP-CZ se na činnosti podílelo
2) Jaké akce-události byly uspořádany - skvělým příkladem je podle mého mínění svodka ZO
3) Jakých akcí a kdo se zůčastnil
4) Jaké byly-budou výstupy z činnosti za dané období
5) Kdo jak-čím přispěl k víše uvedené činnosti
6) Jak probíhala součinnost mezi KS případně s podpůrnýmy odbory AO, PO, MO, FO


Podrobnosti není třeba opisovat stačí uvést odkazy na podrobnější informace.
Svodky by časem měli začít psát i jednotliví garanti programových bodů a garanti v ZO zodpovídajících za součinnost s dalšímy PP.
Svodky by měly systematicky a dlouhodobě soustředovat informace o naší činnosti na jednom snadno dohledatelném a přehledném místě na našem diskuzním a administrativně organizačním fóru, tak aby členové a zájemci o naší činnost mohli snadno získat přehled o naší současné i minulé činnosti.
(pb)

PS: budu rád a předem děkuji za účelné a smysl naší součinnosti podporující podněty.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Bajgar za příspěvek:
Vojtech.Pikal
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26227
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 37005 poděkování
Dostal poděkování: 30172 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Psaní svodek

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Díky za příkladné a časné splnění úkolu.

Seznam co by měli obsahovat je dobrý, ale jeví se trošku vnitřně duplicitní či přeházený (špatně by se mi podle něj svodka psala).
Mohl bys přidat ještě "vzorovou svodku"?

Napiš kratší smyšlenou svodku ze smyšleného kraje (nebo odboru). Odkazy neřeš.

Pak bych to vzal a oboje přetavil na nějaký návod na wiki, který by jsme odkázali z fóra svodek.

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Petr.Bajgar
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 7457
Registrován: 22 čer 2009, 21:57
Profese: ,
Bydliště: Chrudim, Na Šancích 1180
Dal poděkování: 6865 poděkování
Dostal poděkování: 3623 poděkování

Re: Psaní svodek

Příspěvek od Petr.Bajgar »

Vojtech.Pikal píše:Díky za příkladné a časné splnění úkolu.

Seznam co by měly obsahovat je dobrý, ale jeví se trošku vnitřně duplicitní či přeházený (špatně by se mi podle něj svodka psala).
Mohl bys přidat ještě "vzorovou svodku"?

Napiš kratší smyšlenou svodku ze smyšleného kraje (nebo odboru). Odkazy neřeš.

Pak bych to vzal a oboje přetavil na nějaký návod na wiki, který by jsme odkázali z fóra svodek.
Vojto opravdu nevím co ti připadá duplicitní.

Svodky nejsou předpisem AO, jsou přehledem a sdílením informací o vlastní činnosti.

Podstatné je podle mého začít sledovat efektivitu naší vlastní činnosti a to ještě pokud možno nejen samotnou činnost, ale taky jestli naše činnost nespočívá jen na několika málo jednotlivcích, ale jestli umíme zapojovat do součinnosti pokud možno co nejvíc členů a našich příznivců a taky spolupracovat mezikrajově a s centrálními odbory, které by měly poskytovat účinnou podporu všem členům přes jejich mateřské MS a KS.

Můj návrh samozřejmě není dogma a budu se ho snažit dále kultivovat k co největší přínosnosti pro naše snažení a informování o něm.
Případně jestli umíme sledovat dění v parlamentu na radnicích a s ohledem na blížící se krajské volby také na krajských zastupitelstvech.
Uživatelský avatar
Mikulas.Peksa
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Příspěvky: 4625
Registrován: 29 lis 2012, 08:33
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7811 poděkování
Dostal poděkování: 11919 poděkování

Re: Psaní svodek

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Vojtech.Pikal píše:Díky za příkladné a časné splnění úkolu.

Seznam co by měli obsahovat je dobrý, ale jeví se trošku vnitřně duplicitní či přeházený (špatně by se mi podle něj svodka psala).
Mohl bys přidat ještě "vzorovou svodku"?

Napiš kratší smyšlenou svodku ze smyšleného kraje (nebo odboru). Odkazy neřeš.

Pak bych to vzal a oboje přetavil na nějaký návod na wiki, který by jsme odkázali z fóra svodek.
Alexův geniální trik je strčit mi pad a nutit mě, abych ho měl neustále otevřený jako záložku v prohlížeči. A když něco udělám, mám to tam okamžitě vepsat, nebo mi tajemník vynadá. Geniální, ale účinné. Už jsem se to skoro naučil dělat sám :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvek:
Alexandr.Mansurov
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12344
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5385 poděkování
Dostal poděkování: 20706 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Psaní svodek

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Pokud se po pěti letech existence svodek ptá republikový výbor na to, jak má vypadat svodka, je to vskutku úsměvné. Svodka je specifická u každého orgánu a spíše než vytvářet šablonu je třeba jít příkladem a prostě to začít dělat. Jestli není vedoucí některého orgánu schopen rozlišit, jaké jsou podstatné kroky s dopadem na členy a co je běžný provoz, který se ostatních netýká, tak postrádá jednu z klíčových schopností vedoucího.

Např. u finančního odboru bude svodka obsahovat aktuální informace z rozpočtového procesu (např. byl schválen rozpočet, zejména pro krajská sdružení, kde najdou šablony apod.) a ze zpracování jiných dokumentů (např. výroční zpráva) apod. Bude obsahovat též upozornění na nově vydané změny instrukcí či návodů a aktuální typy (např. o rozpočtovém provizoriu). Obsahem svodek samozřejmě v tomto případě nebudou jednotlivé proplacené částky. Zrovna vedoucí finančního odboru je podle čl. 4 smlouvy o výkonu funkce ze dne 9. 8. 2014 sp. zn. 1002/2014, povinen řádně plnit úkoly, které jsou mu vnitřními předpisy uloženy, a náleží mu za to peněžitá odměna. Tím spíše by měl stručné svodky psát. Republikové předsednictvo, které nad plněním úkolů dohlíží, by je mělo vyžadovat.

Na místě není ani argument, že kdo se vyskytuje na fóru, nemusí psát svodky. Tento názor je projevem toho, že si nevážíte času členů. Jen velmi málo lidí má čas být každý den na fóru a sledovat celé fórum. Například z našeho zastupitelského klubu to nedělá nikdo, protože bychom jinak neodváděli žádnou práci. Je to tak samozřejmě dobře, protože tu nejsme od sledování diskuse na fóru. Proto potřebujeme koncentrovaný výtah v podobě svodek, jinak k nám zásadní rozhodnutí jiných orgánů těžko dojdou.

Přijde mi tristní, že republikový výbor měl na zasedání čas probrat řadu témat, ale neměl čas napsat krátkou svodku s odkazem na usnesení ze zasedání. Dokonce republikový výbor už asi 2 roky žádnou svodku nenapsal, přestože si to sám vlastním předpisem uložil. Tohle pokrytectví mě rozčiluje a je důvodem, proč jsem republikový výbor požádal o zhodnocení této povinnosti.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Michalek za příspěvky (celkem 3):
Lukas.Novy, Vojtech.Pikal, Ondrej.Profant

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Odpovědět

Zpět na „Podatelna republikového výboru“