připomínka k programu

Veřejná diskuse k návrhům a bodům a tématům Pirátského programu.


Moderátoři: Garanti, Rada resortních týmů - členové, Poslanecka snemovna - poslanci

Pravidla fóra

Toto je veřejné fórum pro konzultace k Pirátskému programu.
Názory zde vyjadřované nelze bez dalšího považovat za stanoviska Pirátské strany.

Každý ať se vyjadřuje jasně, slušně a k tématu. Pokud chcete řešit novou věc, založte nové téma.

Do tohoto fóra patří programová témata, která se týkají programu jako celku, více bodů nebo žádného z nich.

Z8TH
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1
Registrován: 09 úno 2012, 22:33
Profese: student IT

připomínka k programu

Příspěvek od Z8TH »

Zdravím piráty, :-)

včera jsem si přečetl Společný program pro krajské volby 2012 a měl bych jednu připomínku
v kapitole Prosadíme moderní technologie podkapitole Osvobodíme software a formáty v prvním bodě se píše, cituji: "Kromě toho, že je svobodný software dostupný zdarma, lze také studovat jeho zdrojový kód, takže do programu nelze schovat zlomyslné funkce, které mohou ohrozit bezpečnost osobních údajů občanů nebo umožňují manipulace ("losovačka" u veřejných zakázek)."
Já jsem velkým fanouškem opensource, ale musím říct, že tohle není tak úplně pravda. Ano, kód se prohlížet a studovat dá, ale rozhodně neplatí, že se do něj nedá nic schovat. Vzpomněl jsem si článek, http://www.pepak.net/bezpecnost/open-so ... backdoory/ který upozorňuje na to, že možnost prohlížet kód, nutně neznamená, že to někdo dělá a zadruhé odhalit v kódu neplechu vyžaduje značné zkušenosti a znalosti. Tento článek se sice zabývá kryptováním, ale do určité míry může platit pro veškerý open-source.
Uživatelský avatar
Vaclav.Malek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 8118
Registrován: 12 čer 2009, 01:32
Profese: filozof času, meta-politik
Dal poděkování: 4877 poděkování
Dostal poděkování: 8528 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: připomínka k programu

Příspěvek od Vaclav.Malek »

Z8TH píše:Zdravím piráty, :-)

včera jsem si přečetl Společný program pro krajské volby 2012 a měl bych jednu připomínku
v kapitole Prosadíme moderní technologie podkapitole Osvobodíme software a formáty v prvním bodě se píše, cituji: "Kromě toho, že je svobodný software dostupný zdarma, lze také studovat jeho zdrojový kód, takže do programu nelze schovat zlomyslné funkce, které mohou ohrozit bezpečnost osobních údajů občanů nebo umožňují manipulace ("losovačka" u veřejných zakázek)."
Já jsem velkým fanouškem opensource, ale musím říct, že tohle není tak úplně pravda. Ano, kód se prohlížet a studovat dá, ale rozhodně neplatí, že se do něj nedá nic schovat. Vzpomněl jsem si článek, http://www.pepak.net/bezpecnost/open-so ... backdoory/ který upozorňuje na to, že možnost prohlížet kód, nutně neznamená, že to někdo dělá a zadruhé odhalit v kódu neplechu vyžaduje značné zkušenosti a znalosti. Tento článek se sice zabývá kryptováním, ale do určité míry může platit pro veškerý open-source.
Tak v rámci veřejných zakázek se určitě bude dbát i na to aby tam nebyly žádné "schované" věci více než u nějakého "menšího" open-source projektu.
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26227
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 37004 poděkování
Dostal poděkování: 30172 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: připomínka k programu

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Možná by se to dalo přeformulovat tak, že "... je možno aby kdokoliv studoval kód a odhalil případné zlomyslné funkce". Navíc je to kratší.
Přesnost.

Kdo je za?

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34749
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31656 poděkování
Dostal poděkování: 25744 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: připomínka k programu

Příspěvek od Petr.Vileta »

Vojtech Pikal píše:Možná by se to dalo přeformulovat tak, že "... je možno aby kdokoliv studoval kód a odhalil případné zlomyslné funkce". Navíc je to kratší.
Přesnost.

Kdo je za?
Když před "aby" doplníš čárku, tak jsem pro :)

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26227
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 37004 poděkování
Dostal poděkování: 30172 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: připomínka k programu

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

doplněno ;)

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Zamčeno

Zpět na „Pirátský program“