Výzva Ivana Bartoše k rozpuštění “frakcí” Rekonstrukce/Renesance/Transcendence aneb United We Stand

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátoři: Administrativní odbor, Předsedající

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jiri.Vavrina
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 327
Registrován: 10 říj 2021, 14:07
Profese: invalidní důchodce
Bydliště: Čáslav
Dal poděkování: 560 poděkování
Dostal poděkování: 297 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výzva Ivana Bartoše k rozpuštění “frakcí” Rekonstrukce/Renesance/Transcendence aneb United We Stand

Příspěvek od Jiri.Vavrina »

Eva.Ticha píše: 12 pro 2023, 20:09
Lukas.Novy píše: 12 pro 2023, 19:54

Mizi tu prispevky.
Screenshot from 2023-12-12 19-54-01.png

Moje chyba. Jednoduché vysvětlení, kolego. Láďa si půjčil můj počítač, přes který se hlásil na Fórum. Já jsem si toho nevšimla, když jsem psala odpověď Robertu Magni. Děkuji za pochopení.

Nazdar, teď vidím v podpisu tu pracovní skupinu. najdu někde agendu a zápisy z pracovní skupiny Důchody a Piráti, zejména z doby a úkonů vlády předcházející výroku PS, který nyní stojí před ÚS a začne být projednávaná veřejně dne 10. ledna 2024, prosím?

Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Vavrina za příspěvek:
Vlastimil.Bednarik

J.V.LITRFREE: Dosahovat ve stanovený čas stanoveným způsobem stanovených cílů.

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34711
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31639 poděkování
Dostal poděkování: 25736 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výzva Ivana Bartoše k rozpuštění “frakcí” Rekonstrukce/Renesance/Transcendence aneb United We Stand

Příspěvek od Petr.Vileta »

Jan.Podhajsky píše: 12 pro 2023, 15:10

Nevim, s tim vykladem palce v online komunitach ziju asi ve spatnem svete uz pres dvacet let. jinak palec se i na CF pouziva jako upozorneni na dulezitost postu, treba pri procedurach.

Asi fakt žiješ v jiném světě :roll: , protože já i moje bublina dáváme palec na znamení souhlasu. Na FB si lze vybrat z různých smajlíků, od srdíčka až po hovínko, ale kliknutí na "To se mi líbí" znamená prostě to se mi líbí, s tím souhlasím, mám podobný názor.
https://it-slovnik.cz/pojem/like

Fórum má jen palec, tedy "Like". Mívali jsme ještě "dislike", ale to se zneuživalo k šikaně a bylo to zrušeno.

Robert.Magni píše: 12 pro 2023, 16:02

Když už tu někoho chcete ukřižovat kvůli palcům, ta vězte, že palce se používají i jako záložka ,,to jsem četl,, - obzvláště u dlouhých flame je to velmi funkční použití

Tý brďo. :o Už jsem viděl policajta brečet, hada couvat a žábu bušit pěstí do skály, ale tohle vidím prvně. :lol:

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Lukas.Novy
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Příspěvky: 21729
Registrován: 02 črc 2009, 22:45
Profese: auditor kyber. bezpečnosti, muž z Brna
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 5291 poděkování
Dostal poděkování: 12573 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výzva Ivana Bartoše k rozpuštění “frakcí” Rekonstrukce/Renesance/Transcendence aneb United We Stand

Příspěvek od Lukas.Novy »

Petr.Vileta píše: 12 pro 2023, 21:03

Asi fakt žiješ v jiném světě , protože já i moje bublina dáváme palec na znamení souhlasu.

vileto.png
vileto.png (24.77 KiB) Zobrazeno 1193 x
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Novy za příspěvky (celkem 3):
Jan.Podhajsky, Vojtech.Pikal, Jan.Zavadil

Máte pocit, že Vás KK nebo jiný funkcionář šikanuje, pomlouvá či zesměšňuje? Nejsem právník, ale zastoupím Vás v jednání s přezkumnými orgány. Pište nestranickému ombudsmanovi na ombudsman@krtek.net
Tel: 777-5-KRTEK

Uživatelský avatar
Jan.Podhajsky
Člen KS Praha
Příspěvky: 4177
Registrován: 07 črc 2009, 15:14
Profese: sociolog,
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 1263 poděkování
Dostal poděkování: 1502 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výzva Ivana Bartoše k rozpuštění “frakcí” Rekonstrukce/Renesance/Transcendence aneb United We Stand

Příspěvek od Jan.Podhajsky »

Petr.Vileta píše: 12 pro 2023, 21:03
Jan.Podhajsky píše: 12 pro 2023, 15:10

Nevim, s tim vykladem palce v online komunitach ziju asi ve spatnem svete uz pres dvacet let. jinak palec se i na CF pouziva jako upozorneni na dulezitost postu, treba pri procedurach.

Asi fakt žiješ v jiném světě :roll: , protože já i moje bublina dáváme palec na znamení souhlasu. Na FB si lze vybrat z různých smajlíků, od srdíčka až po hovínko, ale kliknutí na "To se mi líbí" znamená prostě to se mi líbí, s tím souhlasím, mám podobný názor.
https://it-slovnik.cz/pojem/like

Fórum má jen palec, tedy "Like". Mívali jsme ještě "dislike", ale to se zneuživalo k šikaně a bylo to zrušeno.

"To je o tech lidech, se kterymi se stykas." Like to fakt nejni. :D

Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Podhajsky za příspěvek:
Robert.Magni

Stopuji zásadně v županu.
Pište mi na email jan.podhajsky@pirati.cz ; https://lide.pirati.cz/profil/2811/
Sem pirát i bez předpicu.

Uživatelský avatar
Olga.Richterova
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 752
Registrován: 12 čer 2009, 20:40
Profese: expertka na sociální politiku/poslankyně
Bydliště: Vršovice, Praha 10
Dal poděkování: 724 poděkování
Dostal poděkování: 2082 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výzva Ivana Bartoše k rozpuštění “frakcí” Rekonstrukce/Renesance/Transcendence aneb United We Stand

Příspěvek od Olga.Richterova »

Ahoj vespolek,

přemýšlím po celém dni ve Sněmovně "mezi vlky" o téhle výzvě, která se týká nás, kteří jako Piráti a Pirátky spolupracujeme, roky se známe a přesto máme na dost věcí odlišný názor, jak k nim přistupovat, jak určitou věc formulovat, jak se dostat k výsledku, který myslím naopak dost sdílíme. Svobodná a přitom solidární a soudržná společnost, důraz na vzdělání, ochranu přírody a životního prostředí, a současně ekonomická neideologičnost a lidskoprávní rovnost nás podle mého soudu spojují.

A teď k tomu, že Rekonstrukce byla podle mě snaha pojmenovat a zfunkčnit právě to, v čem se neshodneme. Cestu k řešením, jejich formulaci.
Já osobně pořád považuju za platné tyhle cíle:

  • Zfunkčnit Pirátskou stranu, aby co nejvíce času a energie dávala do práce pro lidi a navenek a ne tolik dovnitř,

  • aby zvolené vedení mělo reálné nástroje, jak realizovat mandát daný celostátním fórem a u každé výzvy byla jasná odpovědnost i pravomoci k jejímu řešení,

  • abychom využili naše silné stránky a odbourávali své slabiny, nestříleli se do vlastní nohy a uvědomili si, že v digitální době pozornost, čas a energie patří mezi nejvzácnější statky,

  • abychom posílili opravdovou a přímou komunikaci a vzájemnou důvěru a aby se více členů a členek ve straně cítilo dobře.

Nicméně smutně pozoruju, že sice mnohá témata se podařilo nastolit (čitelnost navenek; to, že fungování strany nemůže vyžadovat být neustále online; nebo dokončení Konsentu), ale celkově stmelení nepřišlo. Já jsem zastánkyně transparence, a přijde mi fajn říct, za čím člověk stojí a o co usiluje. Ty principy za mě platí.

Stejně tak ale jsem ochotná uznat, když něco přestalo naplňovat ten zamýšlený cíl. A v tomhle si myslím, že Ivan má kus pravdy. Jakož i mnozí jiní. Uvidím, co se z toho přesně vyvrbí, přijde mi normální, že se spolu baví lidi, co mají podobný názor na důležitost některých témat a řešení, nechci ale přispívat k tomu, že právě dovnitř teď dáváme velké množství energie, která pak chybí jinde. Blíží se eurovolby a krajské volby, raději bych ji společně vydávala navenek. Jestli k tomuhle přispěje rozpuštění Rekonstrukce, tak ok. Stejně tak bych ale chtěla, ať přestanou padat lži a pomluvy typu "Jakub rozesílá seznamy" - tohle mi přijde nehorázný, buď ať se dá důkaz něčeho, co není fér (např. když někdo šíří o někom polopravdu tak, aby to ten druhý ani nevěděl a pak se nemohl bránit a očišťovat své jméno: to se podle mě děje poměrně často z toho, jak soudím z radikalizace vnitrostranické komunikace), anebo ať nevypouští nepodložené jedy.

Takže suma sumárum: pokud tohle pomůže, pojďme se o tom bavit, ale nezastírejme si, že názory na řadu řešení prostě stejné nemáme. O to radši bych se ale bavila způsobem, který by umožnil najít tvůrčí kompromisy a nepolarizoval týmy na dvou okrajích vyhroceného spektra.

Kontakt: nejlépe SMS či zpráva přes Signál nebo WhatsApp nebo Zulip. - Čtrnáctidenní osobní dopisy zde: www.olgarichterova.cz - Pirátská expertka na sociální a rodinnou politiku a trh práce.

Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13440
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34805 poděkování
Dostal poděkování: 17632 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výzva Ivana Bartoše k rozpuštění “frakcí” Rekonstrukce/Renesance/Transcendence aneb United We Stand

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Pro kontext je dobré vědět, že Ladislav Diblík byl a možná stále je věrný spojenec Davida Bodečka. Konečně jak sama Eva Tichá nedávno uvedla zde na fóru, při nominaci do řady Pirátského institutu, je v radě nadace Pražské děti, zřizovatel Praha 1, která je opředená řadou kontroverzi a asi by tam těžko byla bez spolupráce s trojicí vyloučených cienu strany.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvek:
Robert.Magni

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Uživatelský avatar
Tereza.Vovesova
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 1330
Registrován: 01 pro 2017, 22:10
Profese: rozpočtář, referent EU fondů a strategie
Dal poděkování: 1414 poděkování
Dostal poděkování: 2102 poděkování

Re: Výzva Ivana Bartoše k rozpuštění “frakcí” Rekonstrukce/Renesance/Transcendence aneb United We Stand

Příspěvek od Tereza.Vovesova »

Zdravím veškeré Pirátské člověkočlenstvo, které dolistovalo až sem.

Jsem ráda, že se téma otevřelo, a jsem potěšena, že něco takového jako otevření společensky - vnitrostranického tématu po delší době udělal sám náš předseda. Děkuju.

Já naprosto ctím možnost zakládání vnitrostranických iniciativ a hledání jejich podpory u širšího členstva. Je to takový hezký demokratický způsob, jak diskutovat a případně posouvat některá témata, na které třebas našim orgánům nezbývá aktuálně prostor.
Nebudu tady hodnotit naše "frakce" nejsem členem žádné z nich, takže jsem v tomhle ohledu celkem outsider, myslet si třeba i něco můžu, ale v podstatě vím, že o tom nic nevím.

ALE chtěla bych nadhodit krátké zamyšlení nad tím, jak se od členských iniciativ vlastně dostáváme k "frakcím"?

Členské iniciativy jsou pro mě věc pozitivní a vnitrostranicky opravdu přínosné. Věnují se tématikám, rozpracovávají je, představují výsledky svojí práce a přirozenou cestou tak oslovují další. Zaujme-li tedy dané téma další členy, zapojí se do iniciativy a společně s ostatními pracují na tématu dál. Hlavním cílem takové iniciativy je z mého pohledu komunikovat téma minimálně někdy v budoucnu směrem ven, k veřejnosti.

Jenomže, co se stane, když si členská iniciativa vezme za téma vnitrostranické záležitosti? Ano rozpracovává je obdobně jako v prvním případě a snaží se oslovit další. V případě vnitrostranických záležitostí a ty můžou být jakékoli samozřejmě nepůjde směrem ven za občany, ale za členy. Stejně tak jako v každé společnosti někteří budou souhlasit jiní ne. A teď co s těmi, kteří nesouhlasí? Na začátku asi pohoda prostě on/ona s námi nesouhlasí Ale nemůže se postupem stát, že vznikne vnitřně potřeba se na základě takové členské iniciativy vzájemně vůči sobě vymezovat? A jak daleko jsme ve chvíli, kdy se vymezujeme od vydělování se?

Víte, že jsem věčný optimista, takže věřím, že až tak daleko zatím nejsme a "frakce" v pravém slova smyslu tady ještě nemáme. Věřím také, že nikdy nikdo z nás neměl jasný záměr nebo úmysl tady něco takového zakládat. Ale i tak se zeptám, je potřeba se uvnitř naší strany vymezovat? Ano přišli jsme do Piráské strany z "různých míst" s různými nápady a klidně i různou motivací a cíli (což mě mimochodem na naší straně hrozně moc baví :)), ale všichni jsme sem přeci přišli s myšlenkou, že chceme posunout společnost k lepšímu demokratickému rozhodování a fungování a věnovat se v rámci veřejného prostoru tomu, co nás baví, jinak tady přeci nikdo z nás nebude pálit tolika času "dobrovolnickou prací".

Budu šťastná, když se nám i v budoucnu bude dařit táhnout za "jeden provaz", nevydělovat se, vzájemně se vůči sobě skupinově nevymezovat, být prostě Piráti.cz.

Díky moc za pozornost.

Tereza Vovesová
Obrázek

Uživatelský avatar
Milan.Dadourek
Rozhodčí komise
Příspěvky: 1740
Registrován: 11 pro 2017, 18:11
Profese: Ochrana přírody, trochuprávník, bača
Bydliště: Počítky 3, 591 01
Dal poděkování: 4579 poděkování
Dostal poděkování: 4386 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výzva Ivana Bartoše k rozpuštění “frakcí” Rekonstrukce/Renesance/Transcendence aneb United We Stand

Příspěvek od Milan.Dadourek »

Petr.Vileta píše: 12 pro 2023, 21:03

...
Fórum má jen palec, tedy "Like". Mívali jsme ještě "dislike", ale to se zneuživalo k šikaně a bylo to zrušeno.

Robert.Magni píše: 12 pro 2023, 16:02

Když už tu někoho chcete ukřižovat kvůli palcům, ta vězte, že palce se používají i jako záložka ,,to jsem četl,, - obzvláště u dlouhých flame je to velmi funkční použití

Tý brďo. :o Už jsem viděl policajta brečet, hada couvat a žábu bušit pěstí do skály, ale tohle vidím prvně. :lol:

Popisek u té ikonky je "Poděkujte autorovi za příspěvek" - a tak se ho často snažím používat. Někdy poděkuju i za příspěvek, se kterým nesouhlasím, pokud v něm jsou zajímavé informace nebo myšlenky.
Ale poslední dobou už se spíš palcování vyhýbám, abych se vyhnul dezinterpretacím. Možná se přidám k Martinovo platformě nepalcovačů. A Vojta měl myslím frakci "Palec za každou hlavo-patu". Nebo si založím iniciativu "Palcováním za mír na fóru" :D

K meritu vlákna: Myslím, že primárně bychom měli stát při sobě. Hádat se v obýváku možná, ale na ulici ne. OFFTOPICTo bylo to, co mi vadilo při debatě o odvolání Janky z RV. Naše reakce navenek podle mne měla být hned: Janka je Pirátka a to se s totalitarismem vylučuje. A pak si doma pořešit, jestli dělá šikovné PR a má být v RV.
Piráti mi nejvíc přinesli tím, že jsem se mohl snažit pochopit názorová východiska fakt rozličných lidí. A většinou jsem si to užil. Drolení do frakcí podle mne výměnu názorů a vzájemné pochopení brzdí.

Jestli je tohle vlákno výrazem programové priority @Ivan.Bartos dovnitř strany - být jednotnější a stát při sobě - tak jsem za to rád.

Perfektní by podle mne bylo, kdyby si někdo další vzal za prioritu, abychom vzájemně jednali vstřícně a s pochopením. Když jsem v Pirátech začínal, tak jsem docela často narážel v rámci debat na upozornění na nepřístojnosti (falešné dilema, zpochybňování odbornosti, návodná otázka atd.). Někdy se týkala mne, ale protože většinou byla psaná s respektem (většinou jen připomínka a odkaz na wiki k vysvětlení), byl jsem za ně rád OFFTOPIC(a jo, řeknu jména: vybavuju si Míšu Vodovou, Honzu Pošváře, Marka Nečadu, Vojtu Pikala - a určitě i další - tak nějak mi to v té době připadalo celkem běžné). Připadal jsem si v kultivovaném prostředí. Teď se ta argumentace jaksi proměnila a používáme ji k vzájemnému mlácení po hlavě (fuj: udělal faul!). Šlo by se obecněji vrátit k předpokladu dobré vůle v komunikaci? Prostě se dá sklouznout k nefér argumentaci i nechca, no :fet:

Tito uživatelé poděkovali autorovi Milan.Dadourek za příspěvky (celkem 7):
Lukas.Novy, Robert.Magni, Dalibor.Zahora, Jan.Hora, Jan.Podhajsky, Jan.Zavadil, Antonino.Milicia

Ještě se nestalo, aby to nějak nedopadlo. Vlasta Burian -- Profil -- Neužívám FB

Uživatelský avatar
Ondrej.Profant
Technický odbor
Příspěvky: 7962
Registrován: 22 dub 2009, 23:55
Profese: Náměstek člena vlády
Bydliště: Praha 8
Dal poděkování: 15006 poděkování
Dostal poděkování: 8366 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výzva Ivana Bartoše k rozpuštění “frakcí” Rekonstrukce/Renesance/Transcendence aneb United We Stand

Příspěvek od Ondrej.Profant »

Souhlasím s Ivanem.

Osobně si myslím, že frakce jsou nástrojem neposlouchání se a nehledání shody. Moje osobní zkušenost je, že pokud vezmu dva protipóly do "hospody" a mírně se odmoderuje diskuse, tak je najednou docela slušná shoda. Avšak v komunikaci internetové či jeden na jednoho dost často prostě nedojde k jakémukoliv přehodnocení postojů. To neznamená zahodit vše, znamená to zkusit se ponořit hlouběji do pohledu druhé strany a najít průniky a na těch stavět.

Ve výsledku to vede k blbé náladě, kdy to pocitově vypadá, že se neshodneme na ničem. Občas to i takto proteče do medii. Přitom jsme docela slušně konzistentní a bojujeme stejným směrem. Mnohdy i bez sladění máme identické postoje. Ale toto se vždy projeví až tváří v tvář opravdovému politickému konkurentovi, který má zcela odlišný pohled na věc.

profant.eu
náměstek vicepremiéra pro digitalizaci
vedoucí resortních týmů Informatika

Uživatelský avatar
David.Witosz
Republikový výbor
Příspěvky: 345
Registrován: 06 dub 2017, 07:54
Profese: inženýrský geodet
Bydliště: Ostrava
Dal poděkování: 359 poděkování
Dostal poděkování: 862 poděkování

Re: Výzva Ivana Bartoše k rozpuštění “frakcí” Rekonstrukce/Renesance/Transcendence aneb United We Stand

Příspěvek od David.Witosz »

"... a přišel Witosz a začal čůrat proti větru."

Dovolím si nesouhlasit, protože dle mého názoru je zde špatně definována podstata problému a tou nejsou nějaké frakce.
Problém je, že neumíme spolu vést férové "souboje".

Vždy jsem vnímal, že Piráti se nechtějí definovat jako levicová či pravicová strana právě proto, protože je schopna vést diskusi na celém poli různých řešení společenských problémů.
Lidé kteří byli levicoví tak definovali jednu stranu hřiště, ti pravicoví tu druhou stranu hřiště. Další názory tvořily další póly, které definovaly obří plochu možné diskuse, debaty nad otázkami, které stát a společnost řeší. Tohle je dle mne obrovská výhoda oproti jiným stranám a je (opět čistě dle mého názoru) potřeba ji udržovat při životě.

Pokud toto ve straně stále máme, pak ve straně budou i po zrušení nějakých formálních frakcí názorové proudy, póly a nic takového jako zrušení frakcí nezafunguje.
Potíž je v tom, že z těchto názorových proudů se v nějaký moment staly proudy mocenské, tedy že začala se diskuse nad budoucnosti strany a otázkami správy věcí veřejných dostávat do roviny kde ani tak nešlo o obsah, jako o prosazení svých myšlenek silově, nikoli diskusí.

Proto neberu frakce jako ohrožení strany. Když bych to vysvětloval @Mikulas.Ferjencik tak bych mu řekl, že lze hrát spolu krásný fotbal (vést diskusi), ale musí být rozhodčí a ctít se pravidla. Jako ohrožení strany tedy beru, že naše vnitrostranická diskuse přejde do režimu "mono", protože když začne být minimálně "stereo" tak neumíme se situací udělat nic jiného, než se poprat.

Není problém, že ve straně máme na věci jiný názor. Jde o to jak je ten názor prosazován. Dokud je to vzájemnou diskusí kdy se nezneužívá například postavení v mediálně viditelných funkcích, pak je to ok. Pokud to však přechází do organizovaných skoro hlasovacích mašin, podporovaných mnohdy využitím prostoru v médiích pro mediální prohlášení často jedné strany, pak jsme v kelu a nepomůže nám ani svěcená voda. Protože pak nejde o pluralitu názorů a z nich v diskusi zrozených závěrů, ale o prostou šedou názorovou disciplínu.

Děkuji za pozornost.
Pirátům ZDAR !!!

Hledejme vzdělání, právě proto, že cit je slepý, musíme mu svítit rozumem. Vzdělání hledejme praktické, ale také všeobecné a filosofické. Dnes zejména je také třeba vzdělání historického, politického. Mravnost dnes znamená do veliké míry mravnost politickou. Nedělejme rozdílu mezi politikou a mravností.
Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“