Fyzické trestání dětí

Toto fórum slouží k orientačním průzkumům mezi členy.

Moderátoři: Administrativní odbor, Předsedající

Pravidla fóra
V tomto fóru se zjišťují pomocí anket názory členů na nějakou oblast (např. pokud přijde dotaz zvenku). Odpovídat na otázky zde mohou pouze členové strany.
Chcete-li vyvolat jednání nebo hlasování celostátního fóra, použijte Členské podněty.
Uživatelský avatar
Barbora.Hruzova
Příspěvky: 378
Registrován: 27 říj 2013, 22:24
Profese: knihovnice, spisovatelka
Bydliště: Praha 6
Dal poděkování: 1790 poděkování
Dostal poděkování: 826 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Fyzické trestání dětí

Příspěvek od Barbora.Hruzova »

Jan.Hora píše: 31 led 2022, 15:28
Petr.Vileta píše: 31 led 2022, 14:11
Jan.Hora píše: 31 led 2022, 13:49

Já mám zatím jedno dítě. Taky jsem se dostal do chvíle kdy mi vytekly nervy a zkusil jsem plácnutí. Dvakrát jsem dal jedno plácnutí, jednou naplácal na zadek. Nefungovalo to ani jednou, akorát z toho mám dodneška výčitky a považuju to za svoje osobní selhání které si nikdy neodpustím (a to jsem jí samozřejmě fyzicky neublížil). Moje holčička o tom týden mluvila jako o velkém zážitku jak se táta rozzlobil když byla zlobivá a jak nesmí tátu rozzlobit aby nedostala na zadeček. Je to strašná vzpomínka.

Takže to nakonec zafungovalo. ;) V mozku dítěte se utvořil podmíněný reflex (zlobím, nabacají mě, bolí). Příště už není třeba uhodit, stačí se výhružně podívat a při nejhorším napřáhnout ruku. Zeptej se své holčičky tak za 10-20 let, co si o tom zpětně myslí. Určitě si to bude dobře pamatovat.

No nezafungovalo. Dítko se naučilo že nesmí zlobit přede mnou. Učí se tím skrývat to, co si bude myslet že mě rozzlobí. To není dobrá věc. A už jsem dávno našel jiný, lepší způsob, jak takovou situaci řešit a vyřešit, který nezahrnuje fyzický trest ani hrozbu takovým trestem.

Tak jsi našel způsob, jak tvoje dítě bez trestu přestane zlobit? To je na Nobelovku! :-D

Tito uživatelé poděkovali autorovi Barbora.Hruzova za příspěvek:
Petr.Vileta
Uživatelský avatar
Jan.Hora
Kontrolní komise
Příspěvky: 3081
Registrován: 19 led 2016, 15:51
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 4852 poděkování
Dostal poděkování: 6434 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Fyzické trestání dětí

Příspěvek od Jan.Hora »

Bez fyzického trestu ano. Je pravda že moje holčička je hodně hodná už sama o sobě. A zcela překvapivě nejsnazší je zeptat se, proč nechce udělat to co má nebo dělá co nemá. Většinou to normálně řekne, já jí vysvětlím proč po ní chceme něco jiného a ona pak sice ještě chvilku vede diskusi než teda udělá co má, ale další týden moudře vysvětluje babičkám co se má dělat a proč.

Dokonce když je unavená a opravdu zlobí, stávkuje nebo dělá scénky, tak stačí většinou po rozumné míře pokusů to vzít po dobrém v klidu oznámit, že když to jinak nepůjde, tak dostane trest. Většinou těsně před vypršením ultimáta vystartuje a udělá co má (nebo přestane dělat co nemá). A mnohem účinnější než hrozit fackou je pro ni hrozba, že bychom třeba za trest nečetli na dobrou noc pohádku (to je ale trest natolik strašlivý že musí fakt hodně zlobit, abych tím pohrozil).

Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hora za příspěvky (celkem 2):
Jakub.Dedek, Katerina.Migdau

Jan Hora
KS Praha
PMS Praha 4
zastupitel MČ Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido

Uživatelský avatar
Jan.Hrubes
Kontrolní komise
Příspěvky: 542
Registrován: 08 říj 2016, 19:31
Profese: student, učitel, hudebník
Dal poděkování: 1448 poděkování
Dostal poděkování: 1342 poděkování

Re: Fyzické trestání dětí

Příspěvek od Jan.Hrubes »

Vy mi dáváte. Tahle diskuze mě velmi znepokojila - hlavně mě překvapilo, že na téhle platformě vedeme diskuzi v tomhle stylu. Tak jsem založil jeden členský podnět: viewtopic.php?f=350&t=60231

Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hrubes za příspěvky (celkem 2):
Magdalena.Opletalova, Katerina.Migdau
Uživatelský avatar
Vlastimil.Bednarik
Člen KS Olomoucký kraj
Příspěvky: 425
Registrován: 10 bře 2018, 12:28
Profese: Sabatikl
Dal poděkování: 397 poděkování
Dostal poděkování: 420 poděkování

Re: Fyzické trestání dětí

Příspěvek od Vlastimil.Bednarik »

Řešíte kraviny, specifická situace má specifické podmínky a tím i specifické (nepřenositelné) řešení. Ono samotné "řešení' nemusí být zcela adekvátní situaci, ale odpovídá psychickému rozpoložení řešitele situace, zde tedy rodiče, rodičů.
Buďte si jisti, že až na patologické výjimky, žádný rodič nemá zájem svému dítěti jakkoli "ubližovat" a buďte si jisti, že každému z rodičů, jestli dožije, to jeho děti "vrátí".
Dal-li jsem potomkovi facana, pak to bylo vyústění situace, vyústění součtu všech vlivů. To samozřejmě není omluva.
A pokud chcete "kriminalizivat" všechno, apriori opravdu všechno "nevhodné chování řodičů" vůči potomkům, potom Vám, milí spravedliví, nezbude než preventivně děti z rodin násilím odebírat a dávat je do ústavů s péčí odpovídající Vašim, ale jenom Vaším, představám.


Tak tedy, vážení, aby bylo "jasno", máme tři děti, čtyři vnoučata.
A děti při společných akcích vzpomínají, jak se otec mnohdy choval jako "rozzuřený hroch" a jak maminka dávala "NDR" (Nevyžádané Dobré Rady) a všichni to dnes bereme s úsměvem; (dospělé) děti nenavštěvují psychiatra, ani nepodávají na své rodiče (tedy na nás) žaloby.


A pokud někdo, někdy, uštědří Vašemu miláčkovi facku za nevhodné chování, tak tomu neznámému poděkujte a přemýšlejte, kde jste ve své výchově udělali chybu, když se Vaše "dítě zlaté" chová tak, že si pár facek zaslouží a nejen zaslouží, ale i vyslouží.

...a teď ;) s chutí do mně. Zákonů a nařízení není nikdy dost. To by tak hrálo, aby někdo vychovával děti jinak, než chcete, žeáno...

Tito uživatelé poděkovali autorovi Vlastimil.Bednarik za příspěvky (celkem 4):
Barbora.Hruzova, Petr.Vileta, Robert.Magni, Stanislav.Dufek
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34760
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31659 poděkování
Dostal poděkování: 25745 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Fyzické trestání dětí

Příspěvek od Petr.Vileta »

Roman.Kucera píše: 31 led 2022, 21:57

... Češi jsou národem .. a bezdětných rodičů.

S amnézií před osmnáctým rokem svého života. :lol:

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34760
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31659 poděkování
Dostal poděkování: 25745 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Fyzické trestání dětí

Příspěvek od Petr.Vileta »

Jan.Hora píše: 31 led 2022, 23:22

... v klidu oznámit, že když to jinak nepůjde, tak dostane trest.

Tedy používáš duševní teror? :lol: Když je dívenka sama od sebe hodná, máš štěstí, ale představ si nějaké uječeného svéhlavého malého teroristu, který tu čokoládu v samošce prostě chce a chce a chce. Budeš hrát divadlo pro všechny nakupující, odvlečeš to ječící klubko vzteku za ruku před prodejnu, nebo jednou plácneš přes zadek? Je to jako u psů, trest musí být přiměřený a okamžitý, po 10 minutách nebo druhý den už to ztrácí význam.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
Robert.Magni

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Robert.Magni
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 5615
Registrován: 18 led 2013, 17:08
Profese: dělník
Bydliště: Břasy 264,okr.Rokycany
Dal poděkování: 22652 poděkování
Dostal poděkování: 4592 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Fyzické trestání dětí

Příspěvek od Robert.Magni »

Barbora.Hruzova píše: 30 led 2022, 20:59

Na FB se už nějakou dobu objevují příspěvky od členek Pirátů, které kritizují pana Jurečku za jeho názor, že není třeba zákonem zakázat fyzické trestání dětí. Já s panem Jurečkou souhlasím. Piráti vznikli jako strana, která nechce silný stát, který bude lidem nařizovat, jak mají žít.
Ano, jsem samozřejmě proti týrání dětí, a také chápu, že mnoho z nich z toho má doživotní trauma. Ale to je podle mě něco zcela jiného.
Když jsem jednou byla ve čtrnácti letech drzá na svého otce, dal mi facku. Urazilo mě to a strašně naštvalo. Dneska vím, že jsem si to zasloužila a žádné trauma z toho nemám.
Když byli moji synové malí, dala jsem jim párkrát na zadek, protože si to taky zasloužili. Ani je to nebolelo, bylo to jen symbolické. Dneska mi říkají, že jsem na ně byla naopak až moc měkká :-)
Rozhodně si nepřeju, aby nastala situace, kdy matka na veřejnosti popadne svoje vřeštící dítě, dá mu na zadek, někdo ji udá za týrání, dítě jí odeberou a bude trestně stíhaná. Nechci Norsko.
Týrání dětí je už dnes v ČR trestné, a přála bych si, aby to tak zůstalo v této podobě. Chtít další zákazy a příkazy státu jsou podle mě v přímém rozporu se tím, proč Piráti vznikli.
Začínám mít pocit, že západní civilizace je už tak přešlechtěná, že směřuje k zániku. Budeme tak korektní a hodní, až nás barbaři převálcují stejně jako ve starověku? :-)

Plně podepisuji.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Robert.Magni za příspěvek:
Barbora.Hruzova

Robert Magni
zabzicek@gmail.com
799796575
Nelíbí se vám moje názory ? Tak vypadněte na bar !
Roger Waters, Praha 2023

Uživatelský avatar
Jan.Hora
Kontrolní komise
Příspěvky: 3081
Registrován: 19 led 2016, 15:51
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 4852 poděkování
Dostal poděkování: 6434 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Fyzické trestání dětí

Příspěvek od Jan.Hora »

Proto nejsem fandou nějaké kodifikace nebo dokonce ostrakizace - skutečně nedokážu kvalifikovaně posoudit, jestli fyzický trest může být ve vzácných případech jediným funkčním řešením nebo ne.
Nechci kriminalizovat lidi, co při výchově sáhnou k pohlavku nebo naplácání na zadek. Ale taky jsem toho názoru že nemáme říkat že to je "v pohodě". Protože pak nepřímo podporuješ rodiče v tom, aby si omluvili když jim ujedou nervy a používali fyzické tresty i v situacích, kdy se to dalo řešit jinak.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hora za příspěvky (celkem 4):
Jakub.Nepejchal, Vlastimil.Bednarik, Lukas.Hejduk, Jan.Hrubes

Jan Hora
KS Praha
PMS Praha 4
zastupitel MČ Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34760
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31659 poděkování
Dostal poděkování: 25745 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Fyzické trestání dětí

Příspěvek od Petr.Vileta »

Jan.Hora píše: 01 úno 2022, 09:33

Protože pak nepřímo podporuješ rodiče v tom, aby si omluvili když jim ujedou nervy a používali fyzické tresty i v situacích, kdy se to dalo řešit jinak.

Lidi, vy neustále zapomínáte na levou část Gausovy křivky rozložení inteligence v populaci. Někteří jsou prostě tak hloupí, že nedokážou vysvětlit (v té době) ještě hloupějšímu dítěti, že se něco nemá, nebo naopak musí. Kdosi chytřejší než já to přirovnal k tomu, jako by spolu mluvili dva cizinci, kteří neumí řeč toho druhého.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
ypsilonx

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
ypsilonx
Příznivec Pirátů – Zlínský kraj
Příspěvky: 268
Registrován: 12 říj 2018, 18:17
Profese: kontrola kvality, networker
Bydliště: Valašské Meziříčí
Dal poděkování: 93 poděkování
Dostal poděkování: 186 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Fyzické trestání dětí

Příspěvek od ypsilonx »

Petr.Vileta píše: 01 úno 2022, 16:00
Jan.Hora píše: 01 úno 2022, 09:33

Protože pak nepřímo podporuješ rodiče v tom, aby si omluvili když jim ujedou nervy a používali fyzické tresty i v situacích, kdy se to dalo řešit jinak.

Lidi, vy neustále zapomínáte na levou část Gausovy křivky rozložení inteligence v populaci. Někteří jsou prostě tak hloupí, že nedokážou vysvětlit (v té době) ještě hloupějšímu dítěti, že se něco nemá, nebo naopak musí. Kdosi chytřejší než já to přirovnal k tomu, jako by spolu mluvili dva cizinci, kteří neumí řeč toho druhého.

Mě to přijde jakoby najednou byli všichni lidumilové a nikdy by nikomu neublížili - a přitom si neuvědomujeme, že narušujeme svobodu i té blbé masařce, když jí zavřeme okno, no a bacha nedejbože použijeme plácačku na mouchy abychom ji usmrtili - vstup do svobody druhého dostal po zadku. :lol:

Tito uživatelé poděkovali autorovi ypsilonx za příspěvek:
Petr.Vileta

Mějme se prostě rádi! :fet:
Profesní profil na LinkedIn

Odpovědět

Zpět na „Zjišťování názorů členů“