[odděleno] Zlepšení volebního systému

Místo pro pracovní vlákna projektů, které nezastřešuje žádný stranický orgán. Pokud pro práci na projektu potřebujete založit několik vláken, založte je zde a do vnitrostranické diskuze přidejte jedno informační vlákno s odkazy.

Moderátoři: Administrativní odbor, Předsedající

Pravidla fóra
Toto je sekce pro pracovní vlákna. Obecná diskuze bez konkrétního praktického cíle sem nepatří. Pro pracovní vlákna platí jediná podmínka: Cíl projektu musí být v souladu s Pirátskými ideály. Dodržujte prosím pravidla fóra.

Zásady moderace
  • Nepracovní vlákna budou přesunuta do Vnitrostranické diskuze.
  • Diskuze v pracovních vláknech, která nesouvisí s příslušným úkolem, bude na požádání oddělena do samostatného vlákna ve Vnitrostranické diskuzi.
  • Pokud je z procedurálních důvodů třeba vlákno zamknout, bude na požádání zamčeno. Procedurální podmínky pro zamčení vlákna určuje zakladatel vlákna v úvodním příspěvku.
  • Žádná jiná moderace nebude prováděna.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Martin.Smida
Republikový výbor
Příspěvky: 4046
Registrován: 12 črc 2012, 07:45
Profese: Kompostář
Bydliště: Majetín
Dal poděkování: 2917 poděkování
Dostal poděkování: 5340 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: [odděleno] Zlepšení volebního systému

Příspěvek od Martin.Smida »

Michal.Gill píše: 26 lis 2019, 12:26
Vaclav.Fortik píše: 26 lis 2019, 12:15 ...popravdě bych preferoval, aby kandidovaly takové osobnosti, jejich základní postoje jsou známy - mmch v proběhlých volbách prošli právě a jen takoví kandidáti...
A to je přesně to, proč to nefunguje. Protože tohle by rád (pro zjednodušení života) leckdo, a pak tak spousta i volí...
takže , holt, musíme něco udělat pro to, aby jejich názory a postoje známy byly. A pokud nemáme systém (krom kandidátské řeči a často chaotických otázek a odpovědí) jak dát ty postoje znát, tak to je ta hlavní příčina, která propouští jen ty "známé". a problém pak je, že ty názory neznáme systematicky. I já jsem poznal názorový nastavení těch lidí spíš z osobního kontaktu, než z nějakejch kandidátskejch řečí nebo analýz hlasování apod.

a pak zafungovalo diskuzní kolečko v Rožnově, ale už se nechcu opakovat...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Smida za příspěvky (celkem 5):
Vit.Fux, Vaclav.Fortik, Marek.Necada, Kornelia.Gottmannova, Michal.Gill
Uživatelský avatar
Petra.Smutna
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1264
Registrován: 19 led 2017, 17:05
Profese: ekonomka
Bydliště: Mladá Boleslav
Dal poděkování: 869 poděkování
Dostal poděkování: 1210 poděkování

Re: [odděleno] Zlepšení volebního systému

Příspěvek od Petra.Smutna »

Michal.Gill píše: 26 lis 2019, 11:31
Petr.Tkadlec píše: 26 lis 2019, 11:17 Asi bych znovu zavedl krajské nominace, aby se kandidáti mohli představit i jiným krajům a měli více možností oslovit voliče i po formální stránce. V minulosti takto lobovali někteří kandidáti do EP nebo třeba Ivan ve volbě do RP, což mě přijde regulérní.
Kouzlo volby do EP bylo, že tam lidem o něco šlo, zatímco já sám jsem docela rozpolcen, jestli do RV vlastně pořádně chci, a jistě nejsem sám. Proto celkem pochybuji, že někdo nějak kampaňuje za tu čest, jak napsala Petra, parafrázuji, "fásnout novou várku krásné neplacené práce".
Já třeba imho nejsem na nějaké špici stranického povědomí, navštívil jsem před primárkami do EP všechny dvě krajské schůze (Ostrava v MSK a Lipník v OLK) a přesto jsem se dostal na slušné 10. místo, zatímco teď prostě nejsme schopni do blbého RV zvolit 10 lidí. Navíc jsme zvolili v drtivé většině staré známé tváře. Už to, že v současném RP bylo 100% poslanců svědčí o tom, že CF volí lidi, o kterých už někdy slyšelo, ne o tom, že by dalo všem stejnou šanci až podle informací při volbě. A je to zcela normální a já úplně nejsem schopen členstvu zazlívat, že to tak dělá. Děláme to každý, ale volební systém to musí zohledňovat, aby bylo možno dosáhnout i jiného výsledku. Souhlas s Danem, že to, že všichni zvolení mají podporu nadpoloviční většiny strany, je super, ale pokud bude časem jediný způsob, jak toho dosáhnout, stát se nejdříve poslancem, pak to ztrácí smysl, protože složení RV nebude průřez republiky nastavující univerzální pravidla, ale stále elitnější orgán.
Michale, promiň, ale proč jsi tedy vůbec přijal kandidaturu, když doteď netušíš, zda vůbec v RV chceš pracovat?
RV není odrazový můstek do politiky ani na předsedu strany, je to orgán, který málokoho z CF zajímá, dokud neřeší nějakou pikanterii, případně dokud nerozhodne tak, že se to některým členům znelibi.
Jak vidíš nejen z této, ale i z minulých voleb, členy CF nezajímají ani samotní členové RV, protože nezávislé na tom, kdo v RV již je a kdo se tam hlásí poprvé, konsenzualne volí kamarády a známé tváře.
Shrnuto - RV není růžový obláček snů, ale neplacene dobrovolnictví, jako každé jiné u Pirátů. A tedy předpokládám, že se tam hlásí výhradně lidi, které na bázi dobrovolnictví víc než odpovidacstvi, víc než roznaseni pirlistu, víc než vedení kraje, víc nez práce v KEt, víc než... cokoli jiného dobrovolníky delaneho, zajímá hrabání se v předpisech s občasným přijetím nepopulárních rozhodnutí, to vše za neustálého okopavani kotníku mnoha členy jiných orgánů či jiných funkci, kteří jdou zrovna kolem.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petra.Smutna za příspěvky (celkem 3):
Vaclav.Zidek, Marek.Necada, Kornelia.Gottmannova
Uživatelský avatar
Vaclav.Zidek
Místní předsednictvo
Příspěvky: 1721
Registrován: 06 dub 2018, 18:25
Profese: OSVČ
Dal poděkování: 1703 poděkování
Dostal poděkování: 2519 poděkování

Re: [odděleno] Zlepšení volebního systému

Příspěvek od Vaclav.Zidek »

Vaclav.Fortik píše: 26 lis 2019, 12:15 ...popravdě bych preferoval, aby kandidovaly takové osobnosti, jejich základní postoje jsou známy - mmch v proběhlých volbách prošli právě a jen takoví kandidáti...
Co znamená jsou známy? Jako netrollím, ale musíme sjednotit terminologii.

Protože každý se představoval, většina odpověděla na všechny otázky. Musí tedy ještě k tomu dělat mediální dlouhodobou kampaň? Jako, abychom se pak trochu nevysilovali sledováním se navzájem :-). Já měl za to, že tomu co napíšou lidi do kandidátské řeči věříme :-).

Sice jsem měl pocit, že chceme co nejvíce práci rozprostřít mezi lidi ... nekumulovat poslance, zastupitele a vnitrostranické funkce v neomezené míře, ale to právě tímto postupem děláme.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vaclav.Zidek za příspěvky (celkem 2):
Zbynek.Janoska, Michal.Gill

Václav Židek, radní Libereckého kraje pro životní prostředí a zemědělství

Telefon: 775 198 038, Email: vaclav.zidek@pirati.cz
Facebook: https://www.facebook.com/vaclav.zidek
Twitter: @VaclavZidek

Uživatelský avatar
Bara.Soukupova
Krajský zastupitel
Příspěvky: 788
Registrován: 31 říj 2013, 19:16
Dal poděkování: 744 poděkování
Dostal poděkování: 1285 poděkování

Re: [odděleno] Zlepšení volebního systému

Příspěvek od Bara.Soukupova »

Martin.Kucera píše: 26 lis 2019, 09:01
Bara.Soukupova píše: 26 lis 2019, 08:48 Vojta Pikal sice volil 37 lidí ze 40, průměrný volič však pouze 14.
Vojta to někde sdělil? Že by na FB? (Na fóru to nevidím.)
Průměrný volič dal hlasů 16, pokud mi kalkulačka nelhala.
...
Omlouvám se, je to 16, ale i tak je to málo. Vojta Pikal to psal na FB.
Uživatelský avatar
Petra.Smutna
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1264
Registrován: 19 led 2017, 17:05
Profese: ekonomka
Bydliště: Mladá Boleslav
Dal poděkování: 869 poděkování
Dostal poděkování: 1210 poděkování

Re: [odděleno] Zlepšení volebního systému

Příspěvek od Petra.Smutna »

Martin.Smida píše: 26 lis 2019, 12:36
Michal.Gill píše: 26 lis 2019, 12:26
Vaclav.Fortik píše: 26 lis 2019, 12:15 ...popravdě bych preferoval, aby kandidovaly takové osobnosti, jejich základní postoje jsou známy - mmch v proběhlých volbách prošli právě a jen takoví kandidáti...
A to je přesně to, proč to nefunguje. Protože tohle by rád (pro zjednodušení života) leckdo, a pak tak spousta i volí...
takže , holt, musíme něco udělat pro to, aby jejich názory a postoje známy byly. A pokud nemáme systém (krom kandidátské řeči a často chaotických otázek a odpovědí) jak dát ty postoje znát, tak to je ta hlavní příčina, která propouští jen ty "známé". a problém pak je, že ty názory neznáme systematicky. I já jsem poznal názorový nastavení těch lidí spíš z osobního kontaktu, než z nějakejch kandidátskejch řečí nebo analýz hlasování apod.

a pak zafungovalo diskuzní kolečko v Rožnově, ale už se nechcu opakovat...
Navrhuji zábavná videjka z toho, jak makame, a pak nedělní hlášení občanům na fb 8-)
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34747
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31652 poděkování
Dostal poděkování: 25744 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: [odděleno] Zlepšení volebního systému

Příspěvek od Petr.Vileta »

Hmm a co otočit strukturu? 2 zástupci z každého kraje (tam si je dokážou zvolit) a 10 volených CF (to bude přehledné). A jsme na 38 kusech.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 2):
Vaclav.Zidek, Martin.Stanek

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Vaclav.Fortik
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2094
Registrován: 02 črc 2009, 22:39
Profese: manager
Dal poděkování: 4026 poděkování
Dostal poděkování: 3796 poděkování

Re: [odděleno] Zlepšení volebního systému

Příspěvek od Vaclav.Fortik »

Co znamená jsou známy? Jako netrollím, ale musíme sjednotit terminologii. Václav Židek

Např.
znám, a většinou se shodneme,názory Romana Kučery volil jsem ho,
znám, často se neshodneme, Petra Viletu - volil bych ho kdyby kandidoval - má čitelné vyprofilované postoje a nepředpokládám šok z nějakéhojeho postoje.
znám, občas se neshodneme, Michala Gilla - nevolil jsem ho
Tvoje postoje (politické, lidské ...) neznám, globální dotazy byly celkem povrchní a ani politická kalkulačka není moc vypovídající, takže abych ti svěřil svůj hlas bych je chtěl znát...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vaclav.Fortik za příspěvek:
Marek.Necada
Uživatelský avatar
Vaclav.Zidek
Místní předsednictvo
Příspěvky: 1721
Registrován: 06 dub 2018, 18:25
Profese: OSVČ
Dal poděkování: 1703 poděkování
Dostal poděkování: 2519 poděkování

Re: [odděleno] Zlepšení volebního systému

Příspěvek od Vaclav.Zidek »

Petr.Vileta píše: 26 lis 2019, 12:57 Hmm a co otočit strukturu? 2 zástupci z každého kraje (tam si je dokážou zvolit) a 10 volených CF (to bude přehledné). A jsme na 38 kusech.
Byl bych pro, doplněno argumenty z posledního RV.

Václav Židek, radní Libereckého kraje pro životní prostředí a zemědělství

Telefon: 775 198 038, Email: vaclav.zidek@pirati.cz
Facebook: https://www.facebook.com/vaclav.zidek
Twitter: @VaclavZidek

Uživatelský avatar
Vaclav.Zidek
Místní předsednictvo
Příspěvky: 1721
Registrován: 06 dub 2018, 18:25
Profese: OSVČ
Dal poděkování: 1703 poděkování
Dostal poděkování: 2519 poděkování

Re: [odděleno] Zlepšení volebního systému

Příspěvek od Vaclav.Zidek »

Vaclav.Fortik píše: 26 lis 2019, 13:00 Co znamená jsou známy? Jako netrollím, ale musíme sjednotit terminologii. Václav Židek

Např.
znám, a většinou se shodneme,názory Romana Kučery volil jsem ho,
znám, často se neshodneme, Petra Viletu - volil bych ho kdyby kandidoval - má čitelné vyprofilované postoje a nepředpokládám šok z nějakéhojeho postoje.
znám, občas se neshodneme, Michala Gilla - nevolil jsem ho
Tvoje postoje (politické, lidské ...) neznám, globální dotazy byly celkem povrchní a ani politická kalkulačka není moc vypovídající, takže abych ti svěřil svůj hlas bych je chtěl znát...
Ok, díky za rozšířenou odpověď.

Co bych tedy měl udělat, abys mé postoje poznal?
(píšu je veřejně na fórum, i FB)

Václav Židek, radní Libereckého kraje pro životní prostředí a zemědělství

Telefon: 775 198 038, Email: vaclav.zidek@pirati.cz
Facebook: https://www.facebook.com/vaclav.zidek
Twitter: @VaclavZidek

Uživatelský avatar
Petra.Smutna
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1264
Registrován: 19 led 2017, 17:05
Profese: ekonomka
Bydliště: Mladá Boleslav
Dal poděkování: 869 poděkování
Dostal poděkování: 1210 poděkování

Re: [odděleno] Zlepšení volebního systému

Příspěvek od Petra.Smutna »

Petr.Vileta píše: 26 lis 2019, 12:57 Hmm a co otočit strukturu? 2 zástupci z každého kraje (tam si je dokážou zvolit) a 10 volených CF (to bude přehledné). A jsme na 38 kusech.
Už jsme řešili jinde, proč z RV nechceme udělat kolbiste krajů.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petra.Smutna za příspěvky (celkem 5):
Petr.Vileta, Milan.Dadourek, Martin.Smida, Vojtech.Pikal, Mikulas.Ferjencik
Odpovědět

Zpět na „Pracovní prostor pro členské iniciativy“