Stránka pro přípravu volebního programu

Veřejná diskuse k návrhům a bodům a tématům Pirátského programu.


Moderátoři: Garanti, Rada resortních týmů - členové, Poslanecka snemovna - poslanci

Pravidla fóra

Toto je veřejné fórum pro konzultace k Pirátskému programu.
Názory zde vyjadřované nelze bez dalšího považovat za stanoviska Pirátské strany.

Každý ať se vyjadřuje jasně, slušně a k tématu. Pokud chcete řešit novou věc, založte nové téma.

Do tohoto fóra patří programová témata, která se týkají programu jako celku, více bodů nebo žádného z nich.

Uživatelský avatar
Ivo.Vasicek
Místní předsednictvo
Příspěvky: 7013
Registrován: 02 úno 2010, 22:50
Profese: manažer
Bydliště: 69615 Čejkovice, Bílovická
Dal poděkování: 10900 poděkování
Dostal poděkování: 11475 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stránka pro přípravu volebního programu

Příspěvek od Ivo.Vasicek »

Bez nějakého seriozního průzkumu (ten se na FB provést nedá) jsou odhady voličských typů vždy subjektivně zabarvené spekulace. Částečně objektivizovat to lze také pohledem na celkové složení struktury obyvatelstva a to z různých pohledů: http://eprehledy.cz/vekova_struktura_obyvatel_cr.php;http://eprehledy.cz/vekova_struktura_obyvatel_cr.php;https://www.czso.cz/csu/czso/prijmy-a-z ... 8rcgfcpn5e;https://www.czso.cz/documents/10180/205 ... ersion=1.1;.....
"Skutečná svoboda slova je právo říkat lidem to, co nechtějí slyšet"(George Orwell)
Uživatelský avatar
Jan.Nezhyba
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 925
Registrován: 14 bře 2012, 10:43
Profese: Výškové práce a n.n.o. Ekologie
Bydliště: Havíř-OFF
Dal poděkování: 918 poděkování
Dostal poděkování: 799 poděkování

Re: Stránka pro přípravu volebního programu

Příspěvek od Jan.Nezhyba »

dík za podporu - zaběr a způsob psaní je jen čirou spekulaci bez realneho zaměření - ale je to jako praskat bičem mezi yhluchými koňmi nebo blikat žarovkou v ramci kurzu brailova pisma - ne to nedorazi tam kde kde by mělo - tupa zeď Ignorace !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! A když ti ulitnou nervičky stran ignorace tak si tady za Histerku - to si ale ještě spolu vysvětlíme panáčku Adam Zábranský :D
„Kdo nezná přístav, do kterého se chce plavit, tomu není žádný vítr příznivý.“
Seneca
Vaclav.Fortik
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2094
Registrován: 02 črc 2009, 22:39
Profese: manager
Dal poděkování: 4026 poděkování
Dostal poděkování: 3796 poděkování

Re: Stránka pro přípravu volebního programu

Příspěvek od Vaclav.Fortik »

Obvykle se program tvoří tak, že se určí ideové základy politické formace a nato se nabalí postoje k jednotlivým otázkám v daných resortech. A následně se na principiélní stanoviska udělají volební sliby - takto jsme pojímali i bod vzdělávání a postavili to na těch pilířích SVOBODA, MODERNIZACE, TRANSPARENCE - pokud bude celek (nebo i jednotlivé jiné části) tvořen na jiných pilířích, občané si toho sice nevšimnou, ale konkurence a novináři ano...
Uživatelský avatar
Jan.Nezhyba
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 925
Registrován: 14 bře 2012, 10:43
Profese: Výškové práce a n.n.o. Ekologie
Bydliště: Havíř-OFF
Dal poděkování: 918 poděkování
Dostal poděkování: 799 poděkování

Re: Stránka pro přípravu volebního programu

Příspěvek od Jan.Nezhyba »

Jan.Nezhyba píše:dík za podporu - zaběr a způsob psaní je jen čirou spekulaci bez realneho zaměření - ale je to jako praskat bičem mezi yhluchými koňmi nebo blikat žarovkou v ramci kurzu brailova pisma - ne to nedorazi tam kde kde by mělo - tupa zeď Ignorace !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! A když ti ulitnou nervičky stran ignorace tak si tady za Histerku - to si ale ještě spolu vysvětlíme panáčku Adam Zábranský :D
Nahlášená zpráva uráží jiné uživatele nebo jejich rodinu či přátele nebo obsahuje rasistická či sexistická vyjádření. :lol:
no tak to se omlouvám přítomným hluchým koňům a slepcum kterych se to dotklo :)

apropo ani tisic hlašeni nezměni to že když se člověk ozývá slušně, máte ho na háku a tady to ze slušnosti nikterak nevybočuje jen je to nepohodlný příspěvek a tvrzení
- nasledně mužeme podat na KK věc k vyřešení pokud je to takovy faoul out
- za vším co tady říkam si stojím, vše co tvrdím mám podloženo, a taky řadne odpovědi na me výtky se mi nedostalo pokud se A.Z. citi ohrožen je mi to mocinky lito
to že si to spolu vysvětlíme není přeci nic neobvyklého on mě častuje jinde histerkou a ja se ozývám toť vše.
- až mi někdo rozumně odpoví na me dotazy což se ještě nestalo mužu v klidu pokračovat
- pokud ma jisty moralista se syndromem Zoora mstile potřebu někoho pro něco hajit prosim věcně a otevřeně jinak to je z režimu invalid argument!
-tady nejde v žádném případě o eristickou dialektiku v opačnem připadě by mi to mohl dotyčný prokázat
„Kdo nezná přístav, do kterého se chce plavit, tomu není žádný vítr příznivý.“
Seneca
anonym2064
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 7040
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Dal poděkování: 9165 poděkování
Dostal poděkování: 9447 poděkování

Re: Stránka pro přípravu volebního programu

Příspěvek od anonym2064 »

Ivo.Vasicek píše:Bez nějakého seriozního průzkumu (ten se na FB provést nedá) jsou odhady voličských typů vždy subjektivně zabarvené spekulace. Částečně objektivizovat to lze také pohledem na celkové složení struktury obyvatelstva a to z různých pohledů: http://eprehledy.cz/vekova_struktura_obyvatel_cr.php;http://eprehledy.cz/vekova_struktura_obyvatel_cr.php;https://www.czso.cz/csu/czso/prijmy-a-z ... 8rcgfcpn5e;https://www.czso.cz/documents/10180/205 ... ersion=1.1;.....
myslím si, že cílené zaměření programu na určité skupiny je spíše politické rozhodnutí. V podstatě tedy to co píše Václav:
Vaclav.Fortik píše:Obvykle se program tvoří tak, že se určí ideové základy politické formace a nato se nabalí postoje k jednotlivým otázkám v daných resortech. A následně se na principiélní stanoviska udělají volební sliby - takto jsme pojímali i bod vzdělávání a postavili to na těch pilířích SVOBODA, MODERNIZACE, TRANSPARENCE - pokud bude celek (nebo i jednotlivé jiné části) tvořen na jiných pilířích, občané si toho sice nevšimnou, ale konkurence a novináři ano...
+ rozhodnutí, pro koho tady vlastně ti piráti jsou. V tom by ale také imho mělo hrát roli, kdo je nejvíce potřebuje a kdo si zasluží jejich "ochranu" nebo podporu. Jak získat nejvíc hlasů je něco jiného. Jak se zalíbit novinářům zase něco jiného.
"SVOBODA, MODERNIZACE, TRANSPARENCE" určitě. To je základ ke kterému se hlasí snad už všechny partaje. (a pak hlasují o vyjímkách). Od pirtátů bych čekal víc. Participace na moci, přímá demokracie, sdílení, regulace autorských práv, patentů a z mého pohledu hlavně ZP.
Osobně se domnívám, že čitelnost politických stran by měla spočívat v tom, že si každý občan bude jasně vědom, čí práva chce která partaj hájit a jak. Společnost je rozdělená hlavně tím, co je podstatou současného systému. Elitářství a konzum.
ČSSD a Babiš se o tuto konkretizaci ideologickými proklamacemi v začínající kampani zasnažili. i když jejich sliby jsou jen sliby, přesto tyhle dva subjekty volby vyhrajou a zřejmě se po volbách spojí. Vyhrajou právě tím cílením na určité skupiny.
Uživatelský avatar
Adam.Zabransky
Krajský zastupitel
Příspěvky: 2132
Registrován: 06 led 2012, 22:10
Profese: politik, vystudovaný právník
Bydliště: Praha 10 - Vršovice
Dal poděkování: 2067 poděkování
Dostal poděkování: 3794 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stránka pro přípravu volebního programu

Příspěvek od Adam.Zabransky »

Jan.Nezhyba píše:pokud se A.Z. citi ohrožen je mi to mocinky lito
to že si to spolu vysvětlíme není přeci nic neobvyklého on mě častuje jinde histerkou a ja se ozývám toť vše.
? vůbec nechápu na co narážíš, já to tvé prohlášení, že si to spolu vysvětlíme, bral s nadsázkou a rozhodně se tebou necítím ohrožen (ani nevím, v jaké oblasti bych se měl cítit ohrožen). :D jestli tě za ten příspěvek prudí nějaký moderátor nebo tak něco, za to fakt nemůžu.

Co se týče dilematu cílovka vs. program - co dřív?, tak si nemyslím, že potřebujeme nejdřív znát cílovky a pak až psát program. Program má být pirátský, vycházet z naší dlouhodobé ideologie. Samozřejmě na možné cílové skupiny je potřeba brát ohled, ale to by měl dělat intuitivně garant a program se v tomto ohledu před konečným schválením bude ještě dolaďovat.

Pražský radní pro majetek, transparentnost a legislativu, člen republikového výboru, vystudovaný právník, bojovník za ochranu zvířat a efektivní altruista.
FB: https://www.facebook.com/piratzabransky Twitter: https://twitter.com/adamzabransky

VaclavSubrt
Návštěvník – nepatří k Pirátům

Re: Stránka pro přípravu volebního programu

Příspěvek od VaclavSubrt »

Zdenek.Hrib píše:Liberální střed je jasný, ale já bych si třeba myslel, že kromě "středových a či levicovějších voličů z většího města" bychom mohli chytit i pár mladších lidí, co si doteď mysleli, že jsou pravičáci, ale už jim došlo, že pravicová politika v podání TOP09+ODS prospívá primárně lidem typu Babiše (kterému bude prospívat nepochybně i politika ANO). Takže jim zbyl ten jejich liberalismus, mládí a lehká dezorientace. Nic zeleno-rudého volit nebudou, soc-dem tam z principu taky nehodí, a Tomia tak ne, protože si přečetli v Reflexu, že je to idiot. Křesťani se zase neslučují s jejich agnosticko-ateistickým liberalismem. Takže vylučovací metodou zbydou Piráti :-)
Jako volič Pirátů z roku 2013 musím říct, že to na mě celkem sedí. Také mi tehdy Piráti zbyli a byla to pro mě intuitivní volba. Moc jsem se nezajímal o jejich tehdejší hlavní téma: svobodu internetu, ale měl jsem pocit, že prostě ta loď, která se poklidnými vodami pomalu blíží do oka hurikánu potřebuje přepadnout někým, kdo otočí směr plavby, dřív než bude pozdě. Piráti pro mě byli a stále jsou v dobrém slova smyslu podvratní. Jsem liberální, ale nikoli konzervativně pravicový. Nevěřím totiž, že se věci samy od sebe vyvinou dobře, budeme-li jen opečovávat status quo. Nevěřím tedy na různé neviditelné ruce trhu a podobně.
Hlavní téma politiky dnes podle mě je, vznešeně řečeno, obnovení rovnováhy mezi politickou a ekonomickou mocí tak, aby politická moc znovuzískala svou svrchovanost a oprostila se od úzkého přehnaně ekonomizujícího pohledu na svět, kterým ji ta ekonomická moc "korumpuje". Myslím, že podobně to dnes cítí hodně lidí, ne-li většina, většina z nich si toho ovšem není vědoma, nebo si to zatím odmítá připustit.
Od Pirátů čekám, že přijdou s nějakým tématem, které rozvíří vody, bude neotřelé, odvážné a v dobrém smyslu podvratné. Takové téma (ideálně jen jedno) podle mě potřebujete, aby si vás lidé mohli snadno s něčím identifikovat. Může to být garantovaný příjem, radikální transparentnost veřejné správy, nebo kratší pracovní týden - důležité je, aby se o něm hovořilo a aby Piráti byli tím subjektem, který ho do veřejné debaty prosadí.
Uživatelský avatar
Zdenek.Hrib
Republikový výbor
Příspěvky: 1627
Registrován: 03 říj 2013, 09:43
Profese: konzultant
Dal poděkování: 1065 poděkování
Dostal poděkování: 3288 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stránka pro přípravu volebního programu

Příspěvek od Zdenek.Hrib »

Přihřeju si svou zdravotnickou polívčičku :-) Jedno z těch zviditelňujících témat by mohly být zdravotní pojišťovny řízené svými pojištěnci, které mají možnost se odlišit v hrazených službách.

Důvody:
1. zdravotnictví je vnímáno jako zásadní veřejná služba - kdo prokáže že ví, jak na to, prokáže že umí řídit stát
2. demonstruje to aplikaci zásadních pirátských témat v konkrétní oblasti "hmatatelného světa" - přímou demokracii, transparentnost, svobodnou volbu s možnosti si nevybrat (což jsou jinak dost abstraktní pojmy) a taky solidaritu
3. nabízí to v konkrétním segmentu únikovou cestu od mlýnských kamenů korporátní oligarchie (průmyslem řízené zdravotnictví na kterém vydělávají miliardáři) a lobbystické byrokracie (státem řízené zdravotnictví s lékařskou lobby v pozadí, preferující mainstrem bez indiviualních potřeb)
4. bude to mediálně vděčné, protože to u Pirátů nikdo čekat nebude, že by měli konkrétní propracovaný koncept pro zdravotnictví
5. zdravotnictví zajímá spoustu lidí (jen zdravotníků je kolem čtvrt miliónu), takže ta veřejná debata pojede, i když ji nebudeme přímo živit
6. koncept je inovativní a přiměřeně radikální ale zároveň jednoduchý a dá se to vysvětlit všem kandidujícím tak, aby neměli problém o tom mluvit (včetně jednoduchých unikových strategií před různými "mediálně nebezpečnými" dotazy) na základní úrovni a není problém vyplodit detailnější road-map
7. žádná jiná politická strana dnes nemá reálně smysluplnou koncepci pro nějakou zásadnější reformu zdravotnictví (například ČSSD už opustila i svůj vlastní původní požadavek na zavádění poplatku za hospitalizační den i návrhy na sloučení všech pojišťoven do jedné, ostatní strany pak vyloženě tápou)
Uživatelský avatar
Jan.Nezhyba
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 925
Registrován: 14 bře 2012, 10:43
Profese: Výškové práce a n.n.o. Ekologie
Bydliště: Havíř-OFF
Dal poděkování: 918 poděkování
Dostal poděkování: 799 poděkování

Re: Stránka pro přípravu volebního programu

Příspěvek od Jan.Nezhyba »

Adam.Zabransky píše:
Jan.Nezhyba píše:pokud se A.Z. citi ohrožen je mi to mocinky lito
to že si to spolu vysvětlíme není přeci nic neobvyklého on mě častuje jinde histerkou a ja se ozývám toť vše.
? vůbec nechápu na co narážíš, já to tvé prohlášení, že si to spolu vysvětlíme, bral s nadsázkou a rozhodně se tebou necítím ohrožen (ani nevím, v jaké oblasti bych se měl cítit ohrožen). :D jestli tě za ten příspěvek prudí nějaký moderátor nebo tak něco, za to fakt nemůžu.

Co se týče dilematu cílovka vs. program - co dřív?, tak si nemyslím, že potřebujeme nejdřív znát cílovky a pak až psát program. Program má být pirátský, vycházet z naší dlouhodobé ideologie. Samozřejmě na možné cílové skupiny je potřeba brát ohled, ale to by měl dělat intuitivně garant a program se v tomto ohledu před konečným schválením bude ještě dolaďovat.
klik bonz- To je věc jednoho zřejmě nevyspělého prudiče, tedy v skutku nevyspělého prudiče - jelikož za klavesnici je každej hrdina chapu to docela dobře :D

taky si nemyslním? já myslím že pro rozhodování v takových věcech by bylo jaksi na místě mít jakesi rozhodnuti podložene jakými si fakty -
a pokud popíráš základní fakta týkající se práce s texty a lidmi jakeho si zakladu PR pro tudle praci je mi docela zle z toho že si to tady jaksi party "MY" řídí pocitově :)
mě by zajimalo jaky odbornik na \PR nebo novinař ti nakukal tudle hloupost - nemusime znat cilovku -

program musi byt pirátský - :lol:
nic meně ta věcná otazka je tedy v podstatě zodpovězena - píšeme program vime jak ma vypadat pirátsky
OK takže normo hovadina okleštěná je pirátský styl beru i to že to musi bejt piratskej, tendle přihlouply argument nastupuje povětšinou tam kde se tomu rozumnemu argumentu prostoru nedostavá, nebo tam kde prostě rozumný není.

Pokud tedy vše co postrada logiku je piratske mame se na co těšit.



Já mohl přijít s tím že taková uniformnost normohovadiny není vubec pirátská, jen že z me pusy by to byl lichý argument s té tvojí to samozřejmé má váhu.
,
„Kdo nezná přístav, do kterého se chce plavit, tomu není žádný vítr příznivý.“
Seneca
Návštěvník
Návštěvník – nepatří k Pirátům

Re: Stránka pro přípravu volebního programu

Příspěvek od Návštěvník »

@Zdenek.Hrib
Chapu to jako aplikaci obecnejsiho principu participativniho financovani na oblast zdravotnictvi, kdy si poplatnici povinnych plateb - dani, pojistneho - mohou zcasti urcit, na co pujdou jejich penize. Myslim, ze to je perfektni nosne tema. Chce to jen nejakeho kapitana, ktery bouchne do stolu a rekne, to a to tim tematem bude, na to se soustredime.
Odpovědět

Zpět na „Pirátský program“