Nominace Lukáše Hejduka na místopředsedu Pirátské strany

Do tohoto fóra se přesouvají uzamčené a zpracované členské podněty.


Moderátor: Předsedající

Ve věci nominace Lukáše Hejduka na místopředsedu Pirátské strany jsem:

Pro

158
64%

Proti

69
28%

Zdržuji se

19
8%
 
Celkem hlasujících: 246 - Celkem hlasů: 246

Jiri.Belsan
Příspěvky: 1143
Registrován: 01 bře 2018, 08:04
Dal poděkování: 1995 poděkování
Dostal poděkování: 1905 poděkování

Re: Nominace Lukáše Hejduka na místopředsedu Pirátské strany

Příspěvek od Jiri.Belsan »

Lukas.Hejduk píše: 31 pro 2023, 22:19
Jiri.Belsan píše: 29 pro 2023, 15:14

Dotaz na všechny kandidátky a kandidáty kromě Markéty:
Máte také v plánu kupovat nějaké dárky dodavatelům strany?

Tomáš Válek moderuje:

Následná diskuse off topic přesunuta do OT.

Ahoj Jirko,

přemýšlel jsem, jestli na toto mám odpovídat a jak to pojmout. Možná tomu nebudeš věřit (ale snad jo), ale já tě mám jednak za kompetentního dodavatele a jednak za člověka, se kterým jsme se párkrát online kvůli něčemu chytli, ale s kterým se dá celkem smysluplně diskutovat a který umí být fér a vnímat relevantně obě strany libovolného (nejen) vnitrostranického sporu. Tak prosím mojí kritiku toho dotazu neber příliš úkorně. Ale teda...

V první řadě musím říct, že dotazy 'tvářím se že se ptám na něco velmi obecného, ale ve skutečnosti reaguji na konkrétní situaci' mi přijdou dost nešťastné. A kritizuji to na všechny strany.

Vrtalo mi hlavou o co jde, tak ještě než to Markétka popsala v hlavním RP vláknu, tak jsem se jí šel zeptat na podrobnosti. Trošku jsem předpokládal, že to bude něco pikantního a trochu kontroverzního typu, že dala nějakým EP dodavatelům nadstandardní vánoční bonusy nebo tak.

Tak teda ne, požádalo o to samo PO a šlo o čepice (ještě jednou ČE-PI-CE). Vlastně se přiznám, že nevím, jak to věcně komentovat :))

Obecně mi přijde dost fajn si naše dodavatele (kteří často dělají za netržních podmínek a za netržní peníze) spíš hýčkat a nějaké věcné dárky čas od času chválím. Rád na ně z pozice člena RP klidně příspěju. Vzhledem k reakcím teda asi zkusím nedělat to v době, kdy někam vnitrostranicky někam kandiduju, ale pokud mě třeba TO příští vánoce požádá o příspěvek TŘEBA na ponožky se sobama, tak nevím, jestli se udržím :)) Ponožky, soby a (nejen!) TO jsou totiž super!

Já jsem docela rád, že dodavatelé z PO mají cute čepice a nejen jim přeju šťastný a úspěšný nový rok, ve kterém nebudeme řešit blbosti a snažit se pro blbosti navzájem natírat!

Díky za odpověď.
Šlo mi přesně o ten souběh darování v době kandidatury a nikoliv o to, jestli si to dodavatelé zaslouží nebo ne. Jsem rád, že aspoň ty tam vidíš, že by to pro někoho nemuselo být úplně ok, to provést v době krátce před volbou.
Na závěr ještě dopřesnění, že koordinátoři nejsou dodavatelé PO, ale smlouvu mají s příslušným krajem. PO pak přispívá každému kraji stejnou částkou a koordinátoři za oplátku dělají i věci pro centrálu.

Uživatelský avatar
David.Witosz
Republikový výbor
Příspěvky: 345
Registrován: 06 dub 2017, 07:54
Profese: inženýrský geodet
Bydliště: Ostrava
Dal poděkování: 359 poděkování
Dostal poděkování: 863 poděkování

Re: Nominace Lukáše Hejduka na místopředsedu Pirátské strany

Příspěvek od David.Witosz »

Zdravím Piráty.

Dovolte mi položit dotaz, který pokládám všem kandidátům do RP. Tento dotaz se týká vnitřního fungování strany v souvislosti s kauzou Kodym, kdy jsme se připodepsáním Jakuba Michálka stali součástí zrušení Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře, na což upozorňovala Transparency internatiol, jako na možnou pomstu na whistleblowerovi a o několik měsíců se toto potvrdilo pravomocným rozsudkem soudu. Více zde ve dvou lincích a po položení otázek bližší přiblížení pro neznalé.

https://www.transparency.cz/vladni-koal ... rganizace/
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/doma ... oud-241690

Mé otázky na kandidáty v kontextu s touto konkrétní kauzou znějí.

1) Jak vnímáte kompromisní vládní politiku, kdy ji významní Piráti, kteří se na ní podílejí, komentují jako „hokynářství“ a programové body se často jejich slovy "vyhandlují souhlas za podporu jinde".
2) Jak vnímáte osobní odpovědnost politiků Pirátů za jejich rozhodnutí (připodepsání Jakuba Michálka), či doporučení (RT Doprava)? Jde zejména o vztah k rozhodování na základě dat, nikoli na základě vzájemného krytí a tedy rozmělnění odpovědnosti za konkrétní rozhodnutí.
3) Co byste v případě zvolení v této věci začali vnitrostranicky řešit. Tato otázka se netýká jen tohoto případu, ale i obecně systému řízení strany. Tedy zda byste nějak začali pracovat na
a) konci hokynaření s programem
b) nastavení osobní odpovědnosti plynoucí z konkrétní funkce, pozice ve straně


A nyní přiblížení vnitrostranické situace v kauze KODYM pro neznalé.

15.12.2023 Jakub Michálek

Předseda poslaneckého klubu toho dne zveřejnil v uzavřené sekci fóra vysvětlení ke kauze Kodym. Podstata tohoto postu by šla zredigovat na:
a) dostali jsme doporučení od resortního týmu Doprava
b) nevěděli jsme v květnu roku 2023 (při připodepsání) konkrétní věci co víme dnes, kdybychom věděli, postupovali bychom jinak

Zde link
viewtopic.php?p=864068#p864068

24.12.2023 Ondřej Polanský

Bývalý poslanec, místopředseda podvýboru pro dopravu PSP ČR také napsal do uzavřené části fóra. Tento člen strany, s asi největší znalostí problematiky, se ve svém příspěvku zamýšlí co se stalo. Jeho příspěvek lze zredigovat na:
a) byl jsem zpravodajem zákonů k UPDI celé 4 roky, argument zeštíhlení je zástupný
b) nerozumím tedy doporučení resortního týmu Doprava, je v naprostém rozporu s tím co jsme dělali minulé 4 roky
c) Jakub Michálek tvrdí, že neměl dostatečné informace, z druhé strany Ondřej Polanský zjistil, že pan Kodym Jakubu Michálkovi osobně psal v květnu roku 2023 email, ve kterém ho o mnohém dopodrobna informuje a nabízí dokonce osobní schůzku. O tomto emailu se Jakub nikde nezmiňuje. Tento email pan Kodym poslal i ostatním předsedům klubů politických stran ve sněmovně.

Zde link
viewtopic.php?p=865034#p865034

29.12.2023 Jan Lička

Gestor Dopravy se vyjádřil na Zulipu. Jeho vyjádření se dá zredigovat na:
a) naši si rychle zvykli na hokynaření a handlují souhlasy za podporu jinde
b) ta podpora jinde je zejména digitalizace
c) připomínkoval rušení UPDI pokaždé, ale náš poslanecký klub se tomu začal věnovat až 10.12.
d) neveřil a nevěří, že jakákoli podpora pana Kodyma by měla smysl a šanci na úspěch

Zde link
https://zulip.pirati.cz/#narrow/stream/ ... ar/3094711

Tady malá pauza a pozastavím se u mé osoby.

Od 16.12. jsem na Zulipu ve vláknu Doprava pokládal jednoduchý dotaz „kdo“ stojí za rozhodnutím resortního týmu doprava, doporučit připodepsání. Tento dotaz jsem ve slušné formě opakoval následně 17.12. pak 18.12. následně 23.12. Vždy bez jakékoli reakce, odpovědi osob jako gestor dopravy a bývalá či současná vedoucí resortního týmu. Dne 25.12. jsem tedy po zveřejnění mailu Ondry Polanského opět a důrazněji požádal dotyčné, zda by tato informace mohla býti sdělena.
V rámci dosavadního vývoje jsem totiž viděl jednoznačný rozpor v tom, co tvrdí Jan Lička (gestor dopravy) a resortní tým. Všimněme si, že gestor tvrdí, že vždy připomínkoval, ale nikdo ho neposlouchal. Z druhé strany resortní tým doporučil rušení UPDI.

2.1.2024 Veronik a Murzynova

Tohoto dne se ozvala na Zulipu bývala vedoucí resortního týmu (v době doporučení). Její zpráva by se dala zredigovat na:
a) v té době jsem neměla čas, dělala jsem důležitější věci, nevěnovala jsem tomu zvýšenou pozornost
b) proto jsem telefonicky kontaktovala gestora dopravy (tedy Jana Ličku) a společně jsme se dohodli na doporučujícím stanovisku
c) následně jsem poslala Jakubu Michálkovi mail, že resortní tým se zrušením UPDI souhlasí.

Zde link
https://zulip.pirati.cz/#narrow/stream/ ... ar/3098778

Kdo máte zájem si přečíst celé příspěvky, navštivte dané linky.

Doufám, že nyní je více jasné proč kladu výše položené otázky. Modus operandi kvalifikovaného rozhodnutí strany k zrušení úřadu, který měl za úkol být nestranným rozhodčím mezi takovými obry, jako jsou ČD či REGIOjet jako dopravci po jedné straně a SŽ jako provozovatelem železniční sítě po druhé straně, vypadal tak, že si předseda poslaneckého klubu požádal o vyjádření RT Doprava, které dnes používá jako legitimní argument pro své připodepsání. My zjišťujeme, že legitimita tohoto doporučení je na základě telefonátu dvou osob, bez podrobnějšího zkoumání. Následně zjišťujeme, že doporučení RT Doprava je v rozporu s tím co tvrdí gestor (že to vždy připomínkoval, ale nikdo jej neposlouchal). A závěrem všeho je mail od pana Kodyma, který asi někde v květnu roku 2023 zapadl a informace z tohoto mailu, který dostali všichni předsedové poslaneckých klubů ve sněmovně, se k našim poslancům evidentně do prosince roku 2023 nedostala.

To vše v kauze kde se jedná o úřad, který měl mít dohled na byznysem s obratem v desítkách, ne-li stovkách miliard korun českých.

Drazí Piráti, děkuji za pozornost a případné odpovědi.

Pirátům ZDAR !!!

Tomáš Válek moderuje:

Napomínám uživatele za tapetování, jak bylo označeno postupem ve vlákně a zároveň jej varuji za vynášení informací z uzavřené části fóra.

Naposledy upravil(a) Tomas.Valek dne 04 led 2024, 20:12, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Moderace
Hledejme vzdělání, právě proto, že cit je slepý, musíme mu svítit rozumem. Vzdělání hledejme praktické, ale také všeobecné a filosofické. Dnes zejména je také třeba vzdělání historického, politického. Mravnost dnes znamená do veliké míry mravnost politickou. Nedělejme rozdílu mezi politikou a mravností.
Zamčeno

Zpět na „[Archív] Ukončené členské podněty“