Způsob primárek - konsenzuální kandidátka?

Fórum pro dotazy na fungování systémů strany. Od technických, přes zvyklosti a postupy, po byrokratické.

Moderátoři: Personální odbor - celý, Administrativní odbor, Předsedající, Mediální odbor, Technický odbor, Financni tym, Zahraniční odbor, Garanti, Rada resortních týmů - členové

Pravidla fóra
Než položíte dotaz, podívejte zkuste odpověď najít v nápovědě. Pak se podívejte, jestli už tu náhodou podobný dotaz nezazněl.
Pro každý dotaz založte nové téma. Po zodpovězení dotazu po sobě můžete téma zamknout.
Uživatelský avatar
Lukas.Novy
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Příspěvky: 21733
Registrován: 02 črc 2009, 22:45
Profese: auditor kyber. bezpečnosti, muž z Brna
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 5297 poděkování
Dostal poděkování: 12580 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob primárek - konsenzuální kandidátka?

Příspěvek od Lukas.Novy »

Tobe uz taky hrablo. Tak potreti ti to tady napisu:
Lukas.Novy píše:(4) Primární volby probíhají přiměřeně pravidlům pro volbu do orgánu strany voleného celostátním fórem.8)
Coz znamena, ze se ma pouzit paragrafy 20-25 JdR:
§ 20 Rozprava

(1) Úvodní slovo v rozpravě přednáší předsedající, který představí úkoly voleného orgánu strany. Každý kandidát na funkci popíše v rozpravě způsob, jakým bude funkci vykonávat, a jakou má k výkonu funkce způsobilost. Právo na závěrečné slovo má každý kandidát.

(2) Lhůta pro navrhování kandidátů činí 14 dnů od zahájení jednání. Pokud se v této lhůtě nepřihlásí aspoň takový počet kandidátů, aby mohl být orgán řádně obsazen, prodlouží předsedající lhůtu o dalších 7 dní, a to i opakovaně.

(3) Doba na rozmyšlenou činí aspoň 2 dny.

§ 21 Navrhovaní kandidátů

Přihlášený kandidát musí mít aktuální a pravdivou osobní prezentaci na webu strany se svým úplným jménem, podobenkou a životopisem, splňovat předpoklady pro výkon funkce a získat řádnou nominaci, přičemž

a) Kandidáta do republikového výboru, republikového předsednictva, kontrolní komise, rozhodčí komise navrhuje krajské fórum svým usnesením nebo skupina členů.
b) Kandidáta na vedoucího odboru, garanta programového bodu, nominaci do funkce člena vlády České republiky a nominaci do volby prezidenta České republiky navrhuje republikové předsednictvo, republikový výbor nebo skupina členů.

§ 22 Volba republikového předsednictva

(1) Pokud není zvolen předseda strany nebo většina členů republikového předsednictva, je třeba volbu naléhavě provést. Svolá se k tomu zasedání celostátního fóra nebo se volba projedná na již svolaném zasedání. Platí, že volba je zařazena na pořad zasedání jako první bod. Potřebný čas na volbu určí předsedající.

(2) Pokud po rozhodujícím hlasování trvá stav, kdy je volbu třeba naléhavě provést, bezprostředně se pokračuje dalším rozhodujícím hlasováním, není-li schválen jiný návrhu postupu nebo není zasedání ukončeno.

(3) Z republikového předsednictva se volí samostatně jen předseda. Ve vztahu k republikovému předsednictvu se ustanovení o náhradnictví nepoužijí.

§ 23 Rozhodující hlasování

V rozhodujícím hlasování celostátní fórum vybere z navržených kandidátů takový počet kandidátů, který může být nejvýše zvolen.

§ 24 Výsledek volby

(1) Výsledkem volby je seznam vybraných kandidátů, kteří jsou zvoleni. Pokud by tak bylo zvoleno více členů orgánu strany, než dovolují stanovy,8) jsou kandidáti zvoleni podle pořadí na seznamu tak, aby počet zvolených nepřesáhl počet podle stanov. Pokud je pro obsazení orgánu strany předepsán určitý počet členů strany, je zvolen přednostně potřebný počet členů strany.

(2) Pokud není nikdo zvolen, je třeba vykonat novou volbu orgánu strany. Pokud již sice někdo byl zvolen, ale orgán strany stále není řádně obsazen, je třeba vykonat doplňující volbu orgánu strany. Usnášeníschopnost orgánu tím není dotčena. Na doplňující volbu se přiměřeně použijí ustanovení o volbě.

§ 25 Náhradnictví

Kandidát na seznamu, který nebyl zvolen, se stává náhradníkem. Pokud se některá funkce uvolní, předsedající do ní povolá náhradníka v pořadí jako u výsledku volby (§ 24). Náhradnictví zaniká pozbytím způsobilosti k funkci, odmítnutím povolání do funkce nebo skončením volebního období odpovídajícího orgánu strany.
Pricemz se aplikuje obecny
§ 12 Hlasování

(1) Předsedající upozorní bezprostředně před hlasováním všechny přítomné členy na zahájení hlasování. Hlasovací právo náleží členovi, který je při hlasování zapsán v seznamu členů. Přítomným je při hlasování ten, kdo skutečně hlasoval.

(2) Hlasováním se vybírá jedna nebo více možností. Výběr možností se provádí podle hlasovacího systému, na němž se celostátní fórum usnese s ohledem na technické možnosti. Vybraná možnost však vždy musí v hlasování získat podporu nadpoloviční většiny5), případně více než třípětinové většiny, jde-li o zásadní návrh.6) K možnostem, které potřebnou většinu v hlasování nezískaly, se dále nepřihlíží.

(3) Pokud se celostátní fórum neusnese na jiném hlasovacím systému, hlasuje se takto:

a) V prvním kole se hlasuje o podpoře každé možnosti. Hlasující může svým hlasem podpořit libovolný počet možností. Pokud není třeba možnosti seřadit a získá podporu nadpolovičního počtu hlasujících nejvýše takový počet možností, který má celostátní fórum vybrat, jde o výsledek hlasování a hlasování končí. Jinak se koná druhé kolo.
b) V druhém kole se hlasuje o tom, který z podporovaných návrhů má být upřednostněn. Hlasující může dát přednostní hlas tolika možnostem, kolik má celostátní fórum vybrat. Vybrány jsou možnosti v pořadí podle počtu přednostních hlasů, v případě rovnosti podle počtu hlasů v prvním kole a pak podle losu.
(4) Po ukončení hlasování vyhlásí předsedající jeho výsledek.
Kde moznost usnest se na jinem hlasovacim systemu je explicitne volebni radem sverena do rukou RV:
(5) Republikový výbor může schválit alternativní volební systémy pro primární volby, které seřadí kandidáty s většinovou podporou jinak.

Máte pocit, že Vás KK nebo jiný funkcionář šikanuje, pomlouvá či zesměšňuje? Nejsem právník, ale zastoupím Vás v jednání s přezkumnými orgány. Pište nestranickému ombudsmanovi na ombudsman@krtek.net
Tel: 777-5-KRTEK

Vaclav.Fortik
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2094
Registrován: 02 črc 2009, 22:39
Profese: manager
Dal poděkování: 4026 poděkování
Dostal poděkování: 3796 poděkování

Re: Způsob primárek - konsenzuální kandidátka?

Příspěvek od Vaclav.Fortik »

b) V druhém kole se hlasuje o tom, který z podporovaných návrhů má být upřednostněn. Hlasující může dát přednostní hlas tolika možnostem, kolik má celostátní fórum vybrat. Vybrány jsou možnosti v pořadí podle počtu přednostních hlasů, v případě rovnosti podle počtu hlasů v prvním kole a pak podle losu.
No vida, konečně máme konkretizovanou kravinu (nic předtím se upravovat nemusí) - výše uvedené se musí změnit, neb je to pošahané minimálně v případě sestavování kandidátky do voleb...
Uživatelský avatar
Lukas.Novy
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Příspěvky: 21733
Registrován: 02 črc 2009, 22:45
Profese: auditor kyber. bezpečnosti, muž z Brna
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 5297 poděkování
Dostal poděkování: 12580 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob primárek - konsenzuální kandidátka?

Příspěvek od Lukas.Novy »

Proc by se to muselo menit, kdyz doted to fungovalo dobre a navic muze RV schvalit ty alternativni zpusoby? Podle me neni treba nic menit.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Novy za příspěvek:
anonym2064

Máte pocit, že Vás KK nebo jiný funkcionář šikanuje, pomlouvá či zesměšňuje? Nejsem právník, ale zastoupím Vás v jednání s přezkumnými orgány. Pište nestranickému ombudsmanovi na ombudsman@krtek.net
Tel: 777-5-KRTEK

Vaclav.Fortik
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2094
Registrován: 02 črc 2009, 22:39
Profese: manager
Dal poděkování: 4026 poděkování
Dostal poděkování: 3796 poděkování

Re: Způsob primárek - konsenzuální kandidátka?

Příspěvek od Vaclav.Fortik »

Ne, nefungovalo to dobře a už jsem uváděl i známý příklad Mirka Kmínka, ale změnit by se to mělo hlavně z důvodu zesměšní se před lidmi, co by to snad mohli zkoumat, neboť je to debilní způsob určování pořadí na kandidátce (možná je to vhodné u určování předpisů nebo stanovisek, nad tím jsem se tolik nezamýšlel, ale určitě ne pro kandidátky).
anonym2064
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 7040
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Dal poděkování: 9165 poděkování
Dostal poděkování: 9447 poděkování

Re: Způsob primárek - konsenzuální kandidátka?

Příspěvek od anonym2064 »

Vaclav.Fortik píše:Ne, nefungovalo to dobře a už jsem uváděl i známý příklad Mirka Kmínka, ale změnit by se to mělo hlavně z důvodu zesměšní se před lidmi, co by to snad mohli zkoumat, neboť je to debilní způsob určování pořadí na kandidátce (možná je to vhodné u určování předpisů nebo stanovisek, nad tím jsem se tolik nezamýšlel, ale určitě ne pro kandidátky).
u Míry to neungovalo jen kvůli jeho neochotě mít stejné možnosti jako ostatní. Stejně tak to "nefungovalo" když chtěla Simona nějakou pevnou pozici a ještě je (nejen) kvůli tomu dodneška za černou ofci.
Simona.Skorepova
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1731
Registrován: 18 bře 2012, 14:16
Profese: maminka
Dal poděkování: 995 poděkování
Dostal poděkování: 1433 poděkování

Re: Způsob primárek - konsenzuální kandidátka?

Příspěvek od Simona.Skorepova »

Martin.Shanil píše:
Vaclav.Fortik píše:Ne, nefungovalo to dobře a už jsem uváděl i známý příklad Mirka Kmínka, ale změnit by se to mělo hlavně z důvodu zesměšní se před lidmi, co by to snad mohli zkoumat, neboť je to debilní způsob určování pořadí na kandidátce (možná je to vhodné u určování předpisů nebo stanovisek, nad tím jsem se tolik nezamýšlel, ale určitě ne pro kandidátky).
u Míry to neungovalo jen kvůli jeho neochotě mít stejné možnosti jako ostatní. Stejně tak to "nefungovalo" když chtěla Simona nějakou pevnou pozici a ještě je (nejen) kvůli tomu dodneška za černou ofci.
Co to kecáš? Já jsem nic nechtěla, byl to Víta Praks, který přišel s modelem "první tři pozice" na sčk při krajských volbách budou ženy. Já se ho několikrát ptala, zda je to tak v pořádku, řekl mi, že ano. Poté bylo vše jinak, a to je věc, kterou nesnáším zásadně. Takže laskavě nemlž. Stejná situace se v sčk vůči mě opakovala ještě dvakrát, vaše nesnášenlivost je zcela iracionální. Místo toho, abyste si slušně řekli o pomoc jako Franta při článku do PN a žádný problém nebyl, si hýčkáte své vlastní antipatie. Enjoy it.
Uživatelský avatar
Lenka.Kozlova
Příznivec Pirátů – Jihočeský kraj
Příspěvky: 3167
Registrován: 11 čer 2012, 09:34
Profese: vychovatelka
Dal poděkování: 9058 poděkování
Dostal poděkování: 3408 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob primárek - konsenzuální kandidátka?

Příspěvek od Lenka.Kozlova »

Simona.Skorepova píše:
Martin.Shanil píše:
Vaclav.Fortik píše:Ne, nefungovalo to dobře a už jsem uváděl i známý příklad Mirka Kmínka, ale změnit by se to mělo hlavně z důvodu zesměšní se před lidmi, co by to snad mohli zkoumat, neboť je to debilní způsob určování pořadí na kandidátce (možná je to vhodné u určování předpisů nebo stanovisek, nad tím jsem se tolik nezamýšlel, ale určitě ne pro kandidátky).
u Míry to neungovalo jen kvůli jeho neochotě mít stejné možnosti jako ostatní. Stejně tak to "nefungovalo" když chtěla Simona nějakou pevnou pozici a ještě je (nejen) kvůli tomu dodneška za černou ofci.
Co to kecáš? Já jsem nic nechtěla, byl to Víta Praks, který přišel s modelem "první tři pozice" na sčk při krajských volbách budou ženy. Já se ho několikrát ptala, zda je to tak v pořádku, řekl mi, že ano. Poté bylo vše jinak, a to je věc, kterou nesnáším zásadně. Takže laskavě nemlž. Stejná situace se v sčk vůči mě opakovala ještě dvakrát, vaše nesnášenlivost je zcela iracionální. Místo toho, abyste si slušně řekli o pomoc jako Franta při článku do PN a žádný problém nebyl, si hýčkáte své vlastní antipatie. Enjoy it.
Nekecá:

Takto jsem tě oslovila já:
Ahoj Simono,

s ohledem na tvou nabídku spolupráce/za níž děkuji-jeme/ která by měla mít, podle tvých slov, těžiště v psaní, ti posílám témata, která jsou nosná pro sčk verzi "pirlistů":

- stanovisko o Rathovi - protlačit pirátská témata
- doprava integrovaná, opencard
- školství
- obecné články (smlouvy na internet)

Je možné, že tě napadne něco lepšího...nápady vítáme!
Mám zveřejnit, jak jsi mi odpověděla?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lenka.Kozlova za příspěvek:
Petr.Korecky

Podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

Simona.Skorepova
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1731
Registrován: 18 bře 2012, 14:16
Profese: maminka
Dal poděkování: 995 poděkování
Dostal poděkování: 1433 poděkování

Re: Způsob primárek - konsenzuální kandidátka?

Příspěvek od Simona.Skorepova »

Do prdele fakt už.
Tys v době krajských voleb 2012 nebyla ve straně a svůj kredit jsi u mě ztratila svým pokrytectvím, kdy jsi se na mě usmívala na pirátském táboře a dokonce jsi byla na mé soukromé akci na Vyšehradě a následně jsi zhruba po dvou týdnech, kdy jsem se logicky chtěla vrátit do sčk, protože tady bydlím, jsi to zamítla, takže za mě - pokud mě někdo nesedí, nelísám se (v tom je Martin Schánil od prvního setkání neměnný), tudíž tobě budu odpovídat tak, jak si zasloužíš.
Žádné tajemství v sz není, pouze jasná reakce na tvé předchozí chování. Omluv se a můžeme se začít bavit realisticky.
anonym2064
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 7040
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Dal poděkování: 9165 poděkování
Dostal poděkování: 9447 poděkování

Re: Způsob primárek - konsenzuální kandidátka?

Příspěvek od anonym2064 »

ty tahanice jsou častečně vidět i v historii stredocesky-kraj-f276/krajske-volby-201 ... 3-190.html
a co z toho vyplývá? nešpekulovat a držet se předpisů a sestavovat kandidátky podle nich a bude klid a je to jednodušší.
edit: ještě sem přidám konstruktivní vlákno - jak probíhala jednotlivá kola
krajske-forum-stredocesky-kraj-f406/kan ... 12334.html
Naposledy upravil(a) anonym2064 dne 16 pro 2015, 21:16, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Lukas.Novy
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Příspěvky: 21733
Registrován: 02 črc 2009, 22:45
Profese: auditor kyber. bezpečnosti, muž z Brna
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 5297 poděkování
Dostal poděkování: 12580 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob primárek - konsenzuální kandidátka?

Příspěvek od Lukas.Novy »

Nefungoval kminek a ne system.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Novy za příspěvek:
anonym2064

Máte pocit, že Vás KK nebo jiný funkcionář šikanuje, pomlouvá či zesměšňuje? Nejsem právník, ale zastoupím Vás v jednání s přezkumnými orgány. Pište nestranickému ombudsmanovi na ombudsman@krtek.net
Tel: 777-5-KRTEK

Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická Poradna“