Piráti - posun na levici?

Veřejná diskuse k návrhům a bodům a tématům Pirátského programu.


Moderátoři: Garanti, Rada resortních týmů - členové, Poslanecka snemovna - poslanci

Pravidla fóra

Toto je veřejné fórum pro konzultace k Pirátskému programu.
Názory zde vyjadřované nelze bez dalšího považovat za stanoviska Pirátské strany.

Každý ať se vyjadřuje jasně, slušně a k tématu. Pokud chcete řešit novou věc, založte nové téma.

Do tohoto fóra patří programová témata, která se týkají programu jako celku, více bodů nebo žádného z nich.

Odpovědět

Co myslíte? Nebylo by dobré zastoupit (z opozice) levicovější voliče? Pomohlo by nám to v budoucnu?

Ano

72
35%

Ne

133
65%
 
Celkem hlasujících: 205 - Celkem hlasů: 205

mrdin
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 13
Registrován: 04 lis 2021, 16:18
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 9 poděkování

Re: Piráti - posun na levici?

Příspěvek od mrdin »

55108311 píše: 04 lis 2021, 18:04
mrdin píše: 04 lis 2021, 17:44

Každá vláda je prolezlá korupcí. Rozdíl je ten, že ty levicové občas něco hodí lidem. Ty pravicové šetří, musí se utahovat opasky, snižovat soc. dávky, platy ve veřejném sektoru a pak se na MPSV udělá tunel za 2 miliardy (Drábek, 2009). Kryjte si záda, bude to jízda.

Opravdu věříte tomu, že levicové vlády netunelovaly? :)

Babiš navýšil dluh o plus minus bilion, na opatření spojená s covidem šlo plus minus 200 miliard. Opravdu vás uspokojuje, že občas něco hodil lidem? Nevadí vám to zadlužení a s ním spojené zvyšování cen a nutnost ten dluh splácet i s vysokými úroky?

Dobře, rozvedu svojí odpověď, protože někdy mám pocit, že i Franta z Horní Dolní ví o ekonomice víc než experti hlavních stran. Na Řecko nevěřím. Ano, žili si nad poměry, ale to je jen část pravdy. Druhá čast je, že v Řecku byla obrovská šedá ekonomika, o roli německých a francouzských bank radši pomlčím. Miluji větu "Žili jsme si nad poměry". Z tohohle bych vylítl z kůže. Kdo si žil nad poměry? Já? Nebo vy? Kolikrát byl za posledních 30 let vyrovnaný, nebo dokonce přebytkový rozpočet? A pokud by se důchody, soc. dávky a platy ve veřejném sektoru měly zvedat pouze při vyrovnaném či přebytkovém rozpočtu, tak jsou dneska důchody cca poloviční a učitelé dělají tak za 15 000. Hrubého.

Už vidím, jak byste udržel s tímhle přístupem sociální smír a umlčel lidi tím, že se nezadlužujeme pro naše děti. Tímhle lze opít občany jen po určitý čas. Třeba krátce po roce 89, kdy byli lidi v euforii, a byli ochotní si utáhnout opasky, aby, jak říkával Klaus, do 5 let doženeme Rakousko či Německo, nějak to vázne.

Nejsem státní úředník, ale vlastě nechápu, proč je na ně největší pifka, když více než polovinu všech státních zaměstnanců tvoří učitelé a nepedagogičtí pracovníci:

https://www.atlaso.cz/kdo-je-statni-zam ... ysvetleni/

Státních úředníků je necelých 70 tisíc, i kdybyste je všechny propustil, ušetříte tak 20 miliard, což rozpočet nespasí. Opozice v době covidu Babiše ještě trumfovala, komu by se mělo co dát nebo odpustit. Zaráží mě, že třeba Euro vidí za státnimi zaměstnanci jen úředníky:

https://www.euro.cz/politika/hejno-trub ... -republiky

Takže celý ten článek je špatně. Ale Češi rádi vnějšího nepřítele, protože ty úředníci nám akorát užírají, nic nevytváří a jsou to paraziti. To není můj názor, ale mnoho Čechů takhle uvažuje. Úředník nemůže za to, že je úředník, když stát poptává tuto pozici. A úředník plní jen agendu. Proto nechápu tu naštvanost lidí. Agendu vytváří vláda a Parlament. Další článek:

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/za ... e-40372559

Učitelé si zaslouží lepší platy, ale přidávání o 15 % ročně bylo moc. Nestačilo by 8-10 %? Třeba ve Finsku, což by měl být náš vzdělávací vzor, je průměrný plat učitele cca 10 % nad tamní průměrnou mzdou. Myslím, že nikde na světě není práce učitele nijak výrazně dobře placená. I proto nechápu nářky učitelů, že jsou nejhůře placenými vysokoškoláky. Má nejlepší kamarádka, s VŠ, nastupovala v roce 2006 na MPO za 17 tisíc hrubého. V Praze.

Pak můžete narazit i na takovéhle nenávistné články:

https://pravyprostor.cz/premnozeni-urednici/

Část lidí považuje za flakáče i učitele, do práce na osmou, doma často v jednu. A tak s láskou vzpomínám, když v roce 89 stáli lidi na náměstích, a bylo jedno, kdo je obráběč, kopáč, automechanik, úředník, učitel, doktor, taková nevraživost mezi soukromým a státním sektorem nebyla. Možná to je i tím, že média neinformovali, kolik kdo bere, stávkování bylo zakázané atd. Ještě jedna tabulka:

https://forum.finexpert.e15.cz/download ... &mode=view

Tak a teď mi řekněte, kde rušit místa. Když přijdete na úřad a je tam fronta, jste naštvaní. Když přijdete na úřad a jste tam sám, zas můžete mít pocit, že se ten úředník z vašich daní fláká. Je to těžké a nikdy se nezavděčíte všem. Stát je tady od toho, aby poskytoval občanům kvalitní a dostupné služby. Občanům nepřísluší hodnotit, jestli je dost úředníků, učitelů, zubařů. Občan chce být kvalitně obsloužen. Nejsou učitelé? A od čeho platíme daně.

Chytl mě amok před lety z Markéty Pekarové-Adamové, která před lety v OVM říkala, že když je krize, stát musí šetřit. A když krize není, musí šetřit taky, aby se připravoval na další krizi. Tak jsem si tak říkal, kde v tomhle období vidí prostor pro růst penzí a platů? Nebo nepřidávat nikomu nic? Nebo jenom malinko? Důchodcům 200, učitelům 1 000, ale hlavně nebýt zadlužený? To bude mít za chvilku lidi v ulicích.

Já vážně nejsem pro to, dát všechno všem, ale cílem je vládnout tak, abyste naštvali co nejmenší skupinu lidí, vzpomente na Nečasovu vládu.

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34749
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31656 poděkování
Dostal poděkování: 25744 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Piráti - posun na levici?

Příspěvek od Petr.Vileta »

Podle mě je rozdíl mezi "státní zaměstnanec" a "úředník" a bohužel se to nerozlišuje. Státní zaměstnanec je třeba učitel, školník, pochůzkový policista, kriminalista, hasič. No a úředník je naopak zaměstnanec berňáku, pracáku, tiskový mluvčí policie, hasičů, ministrů, pak samozřejmě, kromě vrátných a uklízeček, celé osazenstvo ministerstev, krajských úřadů atd.

Když jsem před časem odcházel do důchodu a dával jsem na FÚ své poslední daňové přiznání, tak jsem ho sice poslal elektronicky, ale bez el.podpisu (nebudu si ho kupovat na 3 podání za rok), takže jsem si musel vytisknout "potvrzení o podání" a s tím tam zajít osobně pro razítko. No a když jsem chtěl to razítko, tak paní finanční úřednice koukla do počítače, našla tam mé elektronické podání a z z jednoho programu opsala ta čísla do jiného programu. :roll: Trvalo jí to asi 5 minut. Kdyby tohle nebylo, možná by se mohlo v celé ČR ušetřit jedno místo na plný úvazek. A to je jen jeden konkrétní příklad. ;) Může mi někdo věrohodně tvrdit, že HZDS Plzeňského kraje fakt potřebuje všechny tyhle lidi na ředitelství? :?
https://www.hzscr.cz/clanek/kontakty-kr ... lstvi.aspx

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

55108311
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 279
Registrován: 07 pro 2019, 18:03
Dal poděkování: 181 poděkování
Dostal poděkování: 237 poděkování

Re: Piráti - posun na levici?

Příspěvek od 55108311 »

mrdin píše: 05 lis 2021, 12:10

To Babišovo zadlužení v řádu jednoho bilionu nešlo na platy úředníků. Úředníky ale teď nechám stranou, v čem je zakopaný pes už naznačil Petr Vileta.

mrdin píše: 05 lis 2021, 12:10

A pokud by se důchody, soc. dávky a platy ve veřejném sektoru měly zvedat pouze při vyrovnaném či přebytkovém rozpočtu, tak jsou dneska důchody cca poloviční a učitelé dělají tak za 15 000. Hrubého.

Chytl mě amok před lety z Markéty Pekarové-Adamové, která před lety v OVM říkala, že když je krize, stát musí šetřit. A když krize není, musí šetřit taky, aby se připravoval na další krizi. Tak jsem si tak říkal, kde v tomhle období vidí prostor pro růst penzí a platů? Nebo nepřidávat nikomu nic? Nebo jenom malinko? Důchodcům 200, učitelům 1 000, ale hlavně nebýt zadlužený? To bude mít za chvilku lidi v ulicích.

Vy nechápete jednu zásadní věc: dluhy se splácejí, a to i s úroky. Pokud zadlužíte stát a díky tomu můžete jednomu důchodci dát 5 tisíc Kč navíc, v příštích letech mu budete muset 6 tisíc vzít. (Věci zjednodušuju: 6 tisíc jsem střelil o boku a těch 6 tisíc můžete sebrat někomu jinému, třeba učiteli)

A 6 tisíc důchodci seberete jedině pokud se nezvýší úrok, který stát platí. Pokud bychom dopadli jak v Řecku, budete muset důchodci vzít 10 tisíc nebo i více.

Několik let zpět jsme platili na úrocích 40 mld ročně. (Ano, pokud by se v minulosti nenasekaly dluhy, těch 40 mld mohlo jít každý rok třeba důchodcům.)
Teď budou úroky cca 50 mld, za dva roky se předpokládá až 100 mld. Pokud bychom ztratili důvěru investorů jako Řecko, můžeme na úrocích platit třeba 500 mld ročně.

mrdin píše: 05 lis 2021, 12:10

Chytl mě amok před lety z Markéty Pekarové-Adamové, která před lety v OVM říkala, že když je krize, stát musí šetřit. A když krize není, musí šetřit taky, aby se připravoval na další krizi.

Šetřit by se nemuselo, pokud by se předtím nenadělaly dluhy. Rozhazovat Babiš mohl jenom proto, že před ním Kalousek šetřil, a proto, že po něm přijde někdo rozumný a zase bude šetřit.
Babiš je populista a jeho jediný cíl je udržet se u moci. Proto rozhazuje. Pekarová myslí dopředu a nechce aby stát platil 500 mld ročně na úrocích.

mrdin píše: 05 lis 2021, 12:10

Dobře, rozvedu svojí odpověď, protože někdy mám pocit, že i Franta z Horní Dolní ví o ekonomice víc než experti hlavních stran.

Experti stran toho o ekonomice možná vědí dost, ale to co říkají navenek je politicky přizpůsobené tomu co potřebují jejich strany.

mrdin píše: 05 lis 2021, 12:10

Já vážně nejsem pro to, dát všechno všem, ale cílem je vládnout tak, abyste naštvali co nejmenší skupinu lidí, vzpomente na Nečasovu vládu.

S tím souhlasím. Bude třeba vyvažovat mezi tím, co je dlouhodobě přínosné pro tuto zemi (snížit zadlužení) a tím, aby za 4 roky nevyhrál zase nějaký populista který bude rozhazovat plnými hrstmi.

mrdin
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 13
Registrován: 04 lis 2021, 16:18
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 9 poděkování

Re: Piráti - posun na levici?

Příspěvek od mrdin »

Tady se neshodneme, populistickou je každá strana. Je mi líto, že se z toho slova stalo slovo pejorativní, protože všechny strany slibují lidem lepší budoucnost, už Topolánek říkával, že se lidem před volbama nemůže říkat pravda, protože jinak by je nikdo nezvolil.

O Kalouskovi mi radši nemluvte, nevím, jak dnes, ale za jeho předsedování byla TOPka bandou asociálních psychopatů. Lidi vlastně neví, co chtějí. Jediné, v čem s Kalouskem souhlasím, bylo to, že jistá agentura se v roce 2008 nebo 2009 ptala lidí v průzkumu, zda má stát šetřit. Drtivá většina lidí byla pro. A pak se ptali Kalouska a ten řekl neuvěřitelně pravdivou větu: "Každý je pro šetření, ale vždycky u těch druhých!" Svatá pravda. Šetřete, ale ne u mě.

A tak si lidi zvolili pravicovou vládu a pak se hrozně divili, že se důchodcům přidá jen 40 korun, že se o 10 procent snížily platy ve veřejném sektoru a tělesně postižení byli rázem úplně zdraví, byly protesty v ulicích. A tohle lze vydržet jen omezeně dlouhou dobu, takže pak přišel Babiš. Věřte mi, že Kalousek by přidával komukoliv velmi neochotně, protože heslem pravice je malý a levný stát. Jenže to se dost vylučuje se sociálnem. Já sice souhlasím, že stát není zaopatřovací ústav a že v žádným státě nejsou peníze na všechno a pro všechny, ale vždycky tu bude část lidí, a ne úplně malá, která prostě bude pomoc od státu potřebovat.

Jsem alergický i na ekonomy typu Kovandy, Šichtařové, Horské, o Zamrazilové ani nemluvím, ta je mimo totálně. A všechny tyhle mluvící hlavy, které ve většině případů zaměstnávají banky, tedy nadnárodní korporát, říkají, jak má stát šetřit. Tito lidé, kteří pobírají několikanásobek průměrné mzdy, totiž ve skutečnosti stát vůbec nepotřebují. Jsou to lidi bez politické zodpovědnosti. Jejich životní úroveň je tak dobrá, že si veškeré služby veřejného sektoru můžou dovolit v tom soukromém (soukromé školky, soukromá zdravotní péče). Kdysi jsem četl názor ekonoma, že lidi by si měli odkládat na důchod 10 % platu. Vážně? V situaci, kdy dvě třetiny lidí nedosáhne na průměrnou mzdu, je tohle na ránu aneb žijí tito moudří v nějaké slonovinové věži.

A bohužel, ne každý může dělat hlavního ekonoma banky, programátora, právníka. Častým argumentem, který jsem dříve slýchával, bylo to, že když není někdo spokojený s platem, má jít dělat něco jiného, nebo ještě lépe - měl se líp učit. Pak by nemusel dělat popeláře, prodavače, u pásu ve fabrice. Ale my přece potřebujeme i tyhle profese, kdyby se všichni vrhli jen na džoby, který jsou placený dobře, kdo by pekl a rozvážel pečivo. Kdo by uklízel ulice?

Češi jsou závistivý národ. Vzpomínáte někteří na pana Žaludu, generálního ředitele Českých drah, kde pobíral včetně bonusů cca půl milionu měsíčně, dalších 100 litrů se mu posílalo na penzijko, ale největší skandál byl ten, že mu vedení podniku koupilo luxusní Audi A8 s masážními zadními sedačkami. Pan Žaluda pak přiznal, že v České spořitelně nebo pojišťovně bral rovný milion měsíčně. Přej a bude ti přáno. Vzhledem k tristnímu hospodaření Drah o tom ale pochybuju.

Ano, je to nemorální, je to ostudné. Ale ve své podstatě za to pan Žaluda nemůže, ten si o svém platu nerozhodl, někdo by mu ho musel schválit. A už vidím, jak pan Žaluda říká:

"Půl míče měsíčně? Neblbněte, dejte mi čtvrtinu a místo tý A8 mi stačí Superb, vždyť až se to dostane do médií, lidi se zblázní a budu muset chodit kanálama!"

Jenže pak jsem se zamyslel: kolik lidí z ulice by se zachovalo stejně, kolik lidí by odmítlo práci za 500 tisíc měsíčně? Tehdy tato kauza vzbudila rozhořčení a plat ředitele ČD je cca poloviční. Ale když to srovnám s prodavačkou v Lidlu, tak tý by se nežilo lépe, když by si nejvyšší představitel ČD sníží plat na půlku. Není lepší přidat spíš tý prodavačce? Jasně, ona nikdy nebude mít plat jako ředitel, ale když se jí přidá, zvýší se jí životní úroveň. Když si sníží plat Žaluda, pro ni se nic nezmění, kromě toho, že bude mít pocit jistý morální satisfakce.

A v současné době odmítnutí Senátu na zmrazení platu taky o něčem vypovídá, i když uznávám, že přínos pro rozpočet je marginální. A další tři ministerstva, to nevypadá jako na vládu rozpočtově zodpovědnou: "Každý je pro šetření, ale vždycky u těch druhých!"

mrdin
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 13
Registrován: 04 lis 2021, 16:18
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 9 poděkování

Re: Piráti - posun na levici?

Příspěvek od mrdin »

Petr.Vileta píše: 05 lis 2021, 17:47

Podle mě je rozdíl mezi "státní zaměstnanec" a "úředník" a bohužel se to nerozlišuje. Státní zaměstnanec je třeba učitel, školník, pochůzkový policista, kriminalista, hasič. No a úředník je naopak zaměstnanec berňáku, pracáku, tiskový mluvčí policie, hasičů, ministrů, pak samozřejmě, kromě vrátných a uklízeček, celé osazenstvo ministerstev, krajských úřadů atd.

Když jsem před časem odcházel do důchodu a dával jsem na FÚ své poslední daňové přiznání, tak jsem ho sice poslal elektronicky, ale bez el.podpisu (nebudu si ho kupovat na 3 podání za rok), takže jsem si musel vytisknout "potvrzení o podání" a s tím tam zajít osobně pro razítko. No a když jsem chtěl to razítko, tak paní finanční úřednice koukla do počítače, našla tam mé elektronické podání a z z jednoho programu opsala ta čísla do jiného programu. :roll: Trvalo jí to asi 5 minut. Kdyby tohle nebylo, možná by se mohlo v celé ČR ušetřit jedno místo na plný úvazek. A to je jen jeden konkrétní příklad. ;) Může mi někdo věrohodně tvrdit, že HZDS Plzeňského kraje fakt potřebuje všechny tyhle lidi na ředitelství? :?
https://www.hzscr.cz/clanek/kontakty-kr ... lstvi.aspx

Naprosto souhlasím, ale i zde mnohokrát citovaný Kalousek dává rovnítko mezi státní zaměstnanec = úředník. Takže když řekne, že máme 750 tisíc úředníků, to samý Březina, podnikatel roku, firma BEST, taky velký nenávistník úřednictva, přičemž oba velcí demagogové. A když divák či posluchač tohle uslyší, tak spousta lidí může vážně dostat infarkt, protože to vypadá tak, že je to tady samý úředník a že je za chvíli nebude mít kdo živit. A tímhle se tak nenápadně zasévá semínko nenávisti mezi těmi, kteří pracují pro stát, a těmi v soukromém sektoru.

Pikantní je, že ještě před pár lety se vůbec nevědělo, kolik těch úředníků vlastně máme, protože je nikdo nespočítal. Myslím, že i s úřady na krajích, obcích a městech bychom se do 100-150 tisíc vešli. A jsem pro propuštění přebytečných úředníků, ale nejdřív se jim musí zrušit agendy a povinnosti, které jim ukládá zákon. A do toho se nikomu moc nechce, protože to znamená projít tisíce zákonů, a u každého přemýšlet, jestli je užitečný a přínosný. Na ministerstvech moc lidí vyházet nemůžete (omlouvám se, těch miliard za propuštění všech 70 tisíc státních úředníků by nebylo 20 miliard, ale tak 50-60 mld., neumím počítat). A když bychom zeštíhlovali na krajích, městech či obcích, můžeme ohrozit služby občanům.

Často poslouchám i o efektivitě. Že třeba ve fabrice se 8 hodin nezastavíte a musíte makat. Za pekařem jsou vidět rohlíky, za šroubařem šrouby. Ale co je vidět za úředníkem? Jenže tihle lidi zapomínají, že úředník je služba občanům. Já rozhodně nejsem pro, aby úředník polovinu pracovní doby strávil na Facebooku, ale přece snad lidi pochopí, že u lidí, kteří pracujou hlavou, se nedá měřit efektivita úkolem. Nebo snad chceme počítat, na kolik mailů úředník odpověděl, kolik telefonátů vyřídil? Znám pár úředníků na krajích a občas trošku pochybují o smyslnuplnosti některých věcí, jež v rámci své agendy vykonávají. To ale není problém toho úředníka, nýbrž zákonů. A nelze všechno porovnávat na peníze či užitečnost. Pekař upeče rohlík, rohlík jde prodat, zpeněžit, odvede se z něj DPH, rohlík vám zažene hlad. Umí tohle úředník? Ne. Ale to neznamená, že úředník není důležitý, protože kdybychom uvažovali tak, že smysl a užitek pro stát a společnost má jen to, z čeho lze vytřískat prachy, co lze zpeněžit co nám generuje, tak se vracíme do Klausovských devadesátek, a to nechci. Tím pádem nevytváří nic ani doktor, učitel, policajt, protože z nich není vejvar. Přesto jsou pro společnost nepostradatelní.

Jiri.Janecka
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1809
Registrován: 13 dub 2012, 21:57
Profese: právník
Bydliště: Za Parkem 866, 252 29 Dobřichovice
Dal poděkování: 516 poděkování
Dostal poděkování: 2445 poděkování

Re: Piráti - posun na levici?

Příspěvek od Jiri.Janecka »

55108311 píše: 05 lis 2021, 20:22

Babiš je populista a jeho jediný cíl je udržet se u moci. Proto rozhazuje. Pekarová myslí dopředu a nechce aby stát platil 500 mld ročně na úrocích.

Já bych se jenom rád zeptal, jaký zásadní rozdíl je mezi zadlužením ČR způsobeným rozhazováním v našem státním rozpočtu a zadlužením spáchaným v EU přijetím "tzv. Plánu obnovy", který je fakticky určen k tomu, aby země jižního křídla nekrachly už teď.
Takže jedno zadlužení je fuj a tomu druhému tleskáme?

55108311
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 279
Registrován: 07 pro 2019, 18:03
Dal poděkování: 181 poděkování
Dostal poděkování: 237 poděkování

Re: Piráti - posun na levici?

Příspěvek od 55108311 »

Jiri.Janecka píše: 06 lis 2021, 12:08

Já bych se jenom rád zeptal, jaký zásadní rozdíl je mezi zadlužením ČR způsobeným rozhazováním v našem státním rozpočtu a zadlužením spáchaným v EU přijetím "tzv. Plánu obnovy", který je fakticky určen k tomu, aby země jižního křídla nekrachly už teď.
Takže jedno zadlužení je fuj a tomu druhému tleskáme?

Je to asi jako když si dítě žije nad poměry, zadlužuje se, je před krachem, a rodič, který je na tom mnohem líp, se zadluží aby dítěti pomohl.

Za sebe bych děti nerozmazloval, taky proto že by si z toho mohly vzít příklad další děti a chovat se ještě víc nezodpovědně než se chovají teď.
Na druhou stranu je tu obava, že když krachne třeba Řecko a Itálie, investoři do státních dluhopisů znervózní, úroky z nich půjdou nahoru v celé Evropě a budou krachovat další státy. Ale podle mě je to jejich problém. Státy by měly být předem připravené na situaci, že úroky můžou jít nahoru.

Zadlužování EU je vytloukání klínu klínem. Navíc se ti zodpovědnější vzdávají části své kreditibility ve prospěch těch nezodpovědných: i oni budou platit vyšší úroky ze svých dluhů. Ve výsledku ti zodpovědní dotují ty nezodpovědné. Já respektuju když bohatší dotují chudší, ale dotování nezodpovědných znamená podporovat nezodpovědnost.

V případě covidu se zadlužování dá částečně omluvit tím, že řešíme výjimečnou situaci, kterou státy neočekávaly. Což je ovšem od nich trochu chyba, covid není zas o tolik větší problém než jsou hospodářské krize, které se opakují pravidelně a státy by s nimi počítat měly.

Uživatelský avatar
Jiri.Vavrina
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 327
Registrován: 10 říj 2021, 14:07
Profese: invalidní důchodce
Bydliště: Čáslav
Dal poděkování: 560 poděkování
Dostal poděkování: 297 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Piráti - posun na levici?

Příspěvek od Jiri.Vavrina »

Prostě se nic na levici posouvat nebude. Jasný?

J.V.LITRFREE: Dosahovat ve stanovený čas stanoveným způsobem stanovených cílů.

55108311
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 279
Registrován: 07 pro 2019, 18:03
Dal poděkování: 181 poděkování
Dostal poděkování: 237 poděkování

Re: Piráti - posun na levici?

Příspěvek od 55108311 »

mrdin píše: 06 lis 2021, 10:31

Tady se neshodneme, populistickou je každá strana.

Liší se míra populismu, a to zásadně.

mrdin píše: 06 lis 2021, 10:31

O Kalouskovi mi radši nemluvte, nevím, jak dnes, ale za jeho předsedování byla TOPka bandou asociálních psychopatů. ...
Věřte mi, že Kalousek by přidával komukoliv velmi neochotně, protože heslem pravice je malý a levný stát. Jenže to se dost vylučuje se sociálnem. Já sice souhlasím, že stát není zaopatřovací ústav a že v žádným státě nejsou peníze na všechno a pro všechny, ale vždycky tu bude část lidí, a ne úplně malá, která prostě bude pomoc od státu potřebovat.

Proč si myslíte, že Kalousek nechtěl lidem přidávat? Je od přírody zlej? Nebo chtěl aby ho lidi nevolili?

mrdin píše: 06 lis 2021, 10:31

Já sice souhlasím, že stát není zaopatřovací ústav a že v žádným státě nejsou peníze na všechno a pro všechny, ale vždycky tu bude část lidí, a ne úplně malá, která prostě bude pomoc od státu potřebovat.

Jistá skupina lidí pomoc opravdu potřebuje, ale obecně procházíme dobou, kdy se máme jak prasata v žitě. Hodně lidí utrácí peníze za blbosti. Opravdu potřebujou každý rok nový ajfoun ti, co mají problém vyjít s platem?

mrdin píše: 06 lis 2021, 10:31

Češi jsou závistivý národ. Vzpomínáte někteří na pana Žaludu, generálního ředitele Českých drah, kde pobíral včetně bonusů cca půl milionu měsíčně, dalších 100 litrů se mu posílalo na penzijko, ale největší skandál byl ten, že mu vedení podniku koupilo luxusní Audi A8 s masážními zadními sedačkami. Pan Žaluda pak přiznal, že v České spořitelně nebo pojišťovně bral rovný milion měsíčně.

Pokud se ČD angažování Žaluda za ty peníze vyplatí, je to v pořádku. Jestli to tak bylo, netuším.
Co se týká efektivity A8, že by se někdo bál že by klesla prestiž ČD, pokud by ředitel jezdil v Superbu? Tipuju že spíš nikoli, jenomže lidé co o tom rozhodovali nedávali peníze ze svého, takže s tím neměli problém.

mrdin píše: 06 lis 2021, 10:31

A v současné době odmítnutí Senátu na zmrazení platu taky o něčem vypovídá, i když uznávám, že přínos pro rozpočet je marginální. A další tři ministerstva, to nevypadá jako na vládu rozpočtově zodpovědnou: "Každý je pro šetření, ale vždycky u těch druhých!"

Já si myslím, že mají být senátoři a poslanci zaplaceni dobře. Vyplatí se to. Slušní poslanci, kteří pod sebe nehrabou, by si neměli připadat jak pitomci. https://zpravy.aktualne.cz/domaci/milio ... le:665003/

Uživatelský avatar
Jiri.Vavrina
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 327
Registrován: 10 říj 2021, 14:07
Profese: invalidní důchodce
Bydliště: Čáslav
Dal poděkování: 560 poděkování
Dostal poděkování: 297 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Piráti - posun na levici?

Příspěvek od Jiri.Vavrina »

To vypadá jak 100% manuál k funkčnímu globu světa v měřítku 1:1, jak to pasuje. Coby kdyby, svět je svobodnej.

J.V.LITRFREE: Dosahovat ve stanovený čas stanoveným způsobem stanovených cílů.

Odpovědět

Zpět na „Pirátský program“