Piráti - posun na levici?

Veřejná diskuse k návrhům a bodům a tématům Pirátského programu.


Moderátoři: Garanti, Rada resortních týmů - členové, Poslanecka snemovna - poslanci

Pravidla fóra

Toto je veřejné fórum pro konzultace k Pirátskému programu.
Názory zde vyjadřované nelze bez dalšího považovat za stanoviska Pirátské strany.

Každý ať se vyjadřuje jasně, slušně a k tématu. Pokud chcete řešit novou věc, založte nové téma.

Do tohoto fóra patří programová témata, která se týkají programu jako celku, více bodů nebo žádného z nich.

Odpovědět

Co myslíte? Nebylo by dobré zastoupit (z opozice) levicovější voliče? Pomohlo by nám to v budoucnu?

Ano

72
35%

Ne

133
65%
 
Celkem hlasujících: 205 - Celkem hlasů: 205

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34747
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31653 poděkování
Dostal poděkování: 25744 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Piráti - posun na levici?

Příspěvek od Petr.Vileta »

kmikal píše: 29 říj 2021, 16:09

V Mein Kampfu není ani jednou použito slovo Čech, Češi, český atd.

Máte pravdu. V kapitoje 1 "V rodném domě" je pouze toto

Na severu a na jihu rozežíral cizí národnostní jed tělo našeho národa a Vídeň sama se stávala stále více neněmeckým
městem. „Arcidům“ se čechizoval, kde to jen bylo možné, a byla to pěst bohyně věčného práva a neúprosné odplaty, která nechala arcivévodu Františka Ferdinanda, největšího nepřítele rakouského němectví, padnout kulkou, kterou on sám ulil. On byl přece hlavním patronem slavizace Rakouska, potvrzené shora dolů!

Originál jsem nečetl, neumím ani německy, ani švabach. :)

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Karel.Kadlec
Člen KS Liberecký kraj
Příspěvky: 54
Registrován: 04 říj 2013, 16:46
Profese: důchodce
Dal poděkování: 12 poděkování
Dostal poděkování: 40 poděkování

Re: Piráti - posun na levici?

Příspěvek od Karel.Kadlec »

mirefek píše: 12 říj 2021, 11:14

S touhle rétorikou se bohužel není čemu divit, když jsou Piráti označováni za ultralevičáky...

Jakápak ultralevice. Je to pohled v souladu s definicí progresivně liberální ideologie, která usiluje o sociální spravedlnost a rovnost obzvláště v oblasti občanských a lidských práv.

Právo věřitele má končit právem dlužníka na bankrot a nový restart.

mirefek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 20
Registrován: 30 zář 2021, 20:33
Dal poděkování: 10 poděkování
Dostal poděkování: 17 poděkování

Re: Piráti - posun na levici?

Příspěvek od mirefek »

OFFTOPICKarel.Kadlec: Mám dojem, že jste nepochopil, na co jsem reagovat, ale to se tak někdy stává...

Jiri.Janecka
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1809
Registrován: 13 dub 2012, 21:57
Profese: právník
Bydliště: Za Parkem 866, 252 29 Dobřichovice
Dal poděkování: 516 poděkování
Dostal poděkování: 2445 poděkování

Re: Piráti - posun na levici?

Příspěvek od Jiri.Janecka »

Petr.Vileta píše: 29 říj 2021, 12:22

Moji prarodiče žádná média nevlastnili, jen mi vyprávěli ...

O smrti mého prastrýce, babiččina bratra, napsal báseň S.K. Neumann do Rudého práva. Z návratu k "prvorepublikové tradici Masarykovy republiky" vůbec nadšená nebyla. Jak ale vidíš, komunista se ze mne nestal. A mimochodem, o prohlídce OSPODu, když jsem se soudil o syna, se vyjádřila, že tak se u ní doma nechovali ani gestapáci. Takže Petře, já vnímám 68 taky hodně úkorně, ale rozlišuji mezi Sověty a Rusáky. Ale hlavně jsem chtěl říct, že jenom na vzpomínkách pamětníků se mezinárodní politika stavět nedá.

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34747
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31653 poděkování
Dostal poděkování: 25744 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Piráti - posun na levici?

Příspěvek od Petr.Vileta »

Jiri.Janecka píše: 04 lis 2021, 14:57

Takže Petře, já vnímám 68 taky hodně úkorně, ale rozlišuji mezi Sověty a Rusáky. Ale hlavně jsem chtěl říct, že jenom na vzpomínkách pamětníků se mezinárodní politika stavět nedá.

Jenže i podle současných a minulých ruských emigrantů se v tom prostoru změnilo jen velmi málo. Sovětský svaz se zmenšil o okupované země v Pobaltí a jinde, přejmenoval se na Ruskou federaci, místo cara či generálního tajemníka strany mají prezidenta, ale pořád je to věrchuška a mužiky. Rusák není národnost, Rusák je člověk vychovaný tamními tradicemi a zvyky. Přečti si třeba někdy Mitrofanova, nebo jiného Rusa, žijícího delší dobu v emigraci v Evropě,USA nebo Kanadě. Jistě, jsou tam lidé, kteří by bez problémů zapadli do libovolného Evropského státu, ale z těch jejich 144 milionů obyvatel, kolik jich takových je? Nějakých 100 tisíc, milion, dva, z Moskvy a Petrohradu? :D

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

mrdin
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 13
Registrován: 04 lis 2021, 16:18
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 9 poděkování

Re: Piráti - posun na levici?

Příspěvek od mrdin »

martinc píše: 11 říj 2021, 08:28

Také lze být středovou liberální stranou, která inklinuje jen lehce doleva v sociálních a ekonomický otázkách, bez toho, aby se prosazovaly excesy typu dávat peníze všem bez ohledu na zadlužení a přijímání ultra nesmyslů z genderového hnutí USA. Věci jako rozumné nastavení daňové progrese, která už stejně existuje díky slevě na poplatníka. Kroky pro pomoc lidem zatíženým exekucí, aby se vrátili do legální pracovní síly. Podpora výstavby levnějších bytů, aby měli mladí kde bydlet i bez dvougenerační hypotéky. Dostatečné příjmy rozpočtu, aby bylo na velké infrastrukturní projekty typu jádro, vlaky, dálnice. Taková témata vidím jako tu vhodnou mírnou levici, která by se k pirátům hodila.

Zdravím, přesně tohle je můj názor. Jsem Martin, 38, vozíčkář a u voleb jsem byl naposledy v roce 2009, kdy jsem volil vás, Piráty. Tehdy jste mi přišli jako svěží vítr, a jak jsem psal, už 12 let k volbám nechodím, poněvadž nevěřím žádné straně ani politikovi. Předtím výhradně volič ČSSD.

To, co popisujete, je přesně to, co by vám pomohlo, protože když jsem zavítal na tohle forum, žasnu, kolik rozumných lidí tu je. Docela by mě zajímalo, jak se díváte na excesy celého pirátského vedení, protože některá prohlášení čelních představitelů vaši strany mohli voliče vyděsit. Spousta z nich se bála, že nám tu Piráti budou zavádět progresivistické manýry z USA, nasadí násobně vyšší daně na nemovitosti a tak dále. Migrantům už nevěřím ani já.

Dám pár filozofických otázek. Všiml jsem si, že dost z vás tady je pro liberální politiku a maximální svobodu jednotlivce. Český volič je ovšem konzervativní a trošku se u Pirátů bojím toho, že budou nekriticky přijímat veškerá nařízení z EU. Když to hodně zjednoduším, nevylučuje se navzájem svoboda jednotlivce a EU? Třeba takový Green deal, který podepsal Babiš, ale který do budoucna ovlivní život každého jednotlivce?

Pro koho jsou vlastně Piráti určeni? Dle statistik je volí především mladší lidi. A ve 20 či 30 máte trošku jiné preference než ve 40 či v 50. Já třeba rozhodně nejsem fanoušek Babiše, ale taky nejsem jeho fanatický odpůrce. Podle mě pochopil, že jestli chce mít úspěch, musí lidem nasypat. Lidi jsou někdy trochu přízemní a zajímá je především, co mají v žaludku a zda mají kde bydlet. Můj oblíbený příklad je matka-samoživitelka, která má problém uživit své děti. Myslíte, že ji zajímají parlamentní půtky mezi stranami, nebo Babišovo Čapí hnízdo? Já myslím, že moc ne. A Čechy děsí novoty (LGBT, gender, počet pohlaví). Ať už jsou reálně témata uvedená v předchozí závorce pro Piráty skutečně důležitá nebo iluzi, že jsou pro vás důležitá, vytvořili vaši soupeři na politické scéně, myslím, že konzervativního českého voliče tahle témata nezajímají. Jeho zajímá, aby uživil svou rodinu, aby, pokud mu už nestoupá, tak aspoň aby mu neklesala jeho životní úroveň.

Taky bych nezapomínal na to, že obliba EU v následujících měsících a letech zrovna neporoste. Když jsme vstupovali, byl jsem v euforii. Bral jsem EU jako sdružení dobrosrdečných strejdů, kdy velcí a bohatí budou dotovat ty chudší a menší, aby se rychleji dostaly na úroveň těch rozvinutějších. Dnes, a zdaleka to není jen můj názor, se z EU stal byrokratický moloch, živicí desítky tisíc úředníků, který postupně odkrajuje a zmenšuje svobody a suverenitu jednotlivých států. Taková velká máma, která jakmile se nechovají její děti tak, jak by si přála, začne je pohlavkovat, omezovat dotace atd. Aby mě někdo nenařkl, že jsem proruský či pročínský. Ne, nejsem, jen si kladu otázku, jestli to ještě někdo s touhle zemí myslí dobře. Jako upřímně dobře, že zkrátka nejsme hračka na hraní.

Jste ve vládě ODS, TOP09 a STAN. To vám nezávidím. Pravice vždycky kašlala na lidi a při představě, že třeba ministra spravedlnosti bude dělat Pavel Blažek, přezdívaný Don Pablo, mě děsí. Staré struktury jsou zpátky. Zeptám se upřímně? Nebojíte se korupce, klientelismu? Nebojíte se toho, že po čase můžou na vaše koaliční partnery vyplavat nějaké nepěkné věci? Nevěřím, že pětikoalice vydrží čtyři roky bez nějakého skandálu. Proto nechápu to nadšené skandování v diskuzích na zpravodajských webech, že je Babiš pryč, protože hůř než za něj být prý nemůže. Aby se lidi nedivili, mají moc krátkou paměť a myslím, že naturel stran se moc nemění. Umím si představit, že kmotři už jsou za 8 let v opozičních lavicích pěkně vyhladovělí, a omlouvám se za svůj pesimismus, myslím, že do vrcholné politiky se nechodí pro blaho lidí, ale především ku prospěchu vlastnímu.

I když mě některá prohlášení vašich představitelů děsí, nejsem a asi nikdy nebudu váš volič, protože se v médiích projevujete příliš progresivisticky, často měníte názory a jste občas nečitelní, jsem rád, že ve vládě jste, protože aktuálně představujete nejmenší zlo, a nejspíš patříte mezi ty, jež disponují špetkou sociálního cítění, která je pravici vesměs cizí. Buďte připraveni na podrazy, podpásovky a nefér hru.

Každá vláda je prolezlá korupcí. Rozdíl je ten, že ty levicové občas něco hodí lidem. Ty pravicové šetří, musí se utahovat opasky, snižovat soc. dávky, platy ve veřejném sektoru a pak se na MPSV udělá tunel za 2 miliardy (Drábek, 2009). Kryjte si záda, bude to jízda.

55108311
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 279
Registrován: 07 pro 2019, 18:03
Dal poděkování: 181 poděkování
Dostal poděkování: 237 poděkování

Re: Piráti - posun na levici?

Příspěvek od 55108311 »

mrdin píše: 04 lis 2021, 17:44

Každá vláda je prolezlá korupcí. Rozdíl je ten, že ty levicové občas něco hodí lidem. Ty pravicové šetří, musí se utahovat opasky, snižovat soc. dávky, platy ve veřejném sektoru a pak se na MPSV udělá tunel za 2 miliardy (Drábek, 2009). Kryjte si záda, bude to jízda.

Opravdu věříte tomu, že levicové vlády netunelovaly? :)

Babiš navýšil dluh o plus minus bilion, na opatření spojená s covidem šlo plus minus 200 miliard. Opravdu vás uspokojuje, že občas něco hodil lidem? Nevadí vám to zadlužení a s ním spojené zvyšování cen a nutnost ten dluh splácet i s vysokými úroky?

mrdin
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 13
Registrován: 04 lis 2021, 16:18
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 9 poděkování

Re: Piráti - posun na levici?

Příspěvek od mrdin »

Přečtěte si první větu posledního odstavce..

Jiri.Janecka
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1809
Registrován: 13 dub 2012, 21:57
Profese: právník
Bydliště: Za Parkem 866, 252 29 Dobřichovice
Dal poděkování: 516 poděkování
Dostal poděkování: 2445 poděkování

Re: Piráti - posun na levici?

Příspěvek od Jiri.Janecka »

Pravda je, že Rusů znám míň, ale zato víc Němců a pár Američanů. Spíš bych tam viděl něco jako společný rys "velkého národa." Nepřeju si žít pod žádným z nich, ale právě proto bychom se ke kterémukoliv z nich měli chovat přibližně stejně. Protože nás chrání hlavně jejich rozpory. No však uvidíme, ZAMINI je naše.

55108311
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 279
Registrován: 07 pro 2019, 18:03
Dal poděkování: 181 poděkování
Dostal poděkování: 237 poděkování

Re: Piráti - posun na levici?

Příspěvek od 55108311 »

Jiri.Janecka píše: 04 lis 2021, 20:14

Pravda je, že Rusů znám míň, ale zato víc Němců a pár Američanů. Spíš bych tam viděl něco jako společný rys "velkého národa." Nepřeju si žít pod žádným z nich, ale právě proto bychom se ke kterémukoliv z nich měli chovat přibližně stejně.

Já si myslím, že je třeba všímat si toho, jak se ty velké národy chovají k ostatním. Anexe území slabšího souseda, to v Evropě udělal naposledy Hitler, a až nyní to udělal Putin. Nemůžeme se tvářit, že se nic nestalo, a "chovat se ke všem stejně".

Odpovědět

Zpět na „Pirátský program“