Piráti nejsou feministky, nebo jo?

Toto fórum slouží k orientačním průzkumům mezi členy.

Moderátoři: Administrativní odbor, Předsedající

Pravidla fóra
V tomto fóru se zjišťují pomocí anket názory členů na nějakou oblast (např. pokud přijde dotaz zvenku). Odpovídat na otázky zde mohou pouze členové strany.
Chcete-li vyvolat jednání nebo hlasování celostátního fóra, použijte Členské podněty.
Odpovědět

Měli by se Piráti hlásit k feminismu?

Ano, a aktivně to slovo používat v prohlášeních a programem
11
13%
Ano, ale ne to slovo proaktivně používat
18
21%
Ne, ale nechat volně na členech a kandidátech
45
52%
Ne, a stavit se proti jeho používání na popis pirátského programu
9
10%
Je mi to jedno/Nemám silný názor/Zdržuji se.
4
5%
 
Celkem hlasujících: 87 - Celkem hlasů: 87

Uživatelský avatar
Jarmil.Halamicek
Člen KS Praha
Příspěvky: 506
Registrován: 18 kvě 2018, 10:24
Profese: programátor
Dal poděkování: 365 poděkování
Dostal poděkování: 2336 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Piráti nejsou feministky, nebo jo?

Příspěvek od Jarmil.Halamicek »

Blanka.Charvatova píše: 08 říj 2020, 13:40 ...Teď jde jenom o to to pojmenovat a posunout se...
Blanka.Charvatova píše: 08 říj 2020, 13:40 ...Je důležité, abychom byli opravdu babyfriendly stranou...
Myslím, žes to právě pojmenovala, a velmi pěkně :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jarmil.Halamicek za příspěvek:
Petr.Vileta

Autor pirátských Odměn a projektu GreenOrDie. Člen Technického odboru. Jarmil.com


Face your fears, live your dreams.

Uživatelský avatar
Blanka.Charvatova
Příspěvky: 785
Registrován: 20 črc 2018, 10:04
Profese: Na dovolené, nerušit.
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 719 poděkování
Dostal poděkování: 2176 poděkování

Re: Piráti nejsou feministky, nebo jo?

Příspěvek od Blanka.Charvatova »

Jarmil píše: 09 říj 2020, 08:27
Blanka.Charvatova píše: 08 říj 2020, 13:40 ...Teď jde jenom o to to pojmenovat a posunout se...
Blanka.Charvatova píše: 08 říj 2020, 13:40 ...Je důležité, abychom byli opravdu babyfriendly stranou...
Myslím, žes to právě pojmenovala, a velmi pěkně :)
No a teď co s tím :-)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Blanka.Charvatova za příspěvek:
Jarmil.Halamicek

Na dovolené, nerušit.

Uživatelský avatar
Vit.Fux
Příspěvky: 1319
Registrován: 24 led 2012, 16:41
Profese: Programátor
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 9886 poděkování
Dostal poděkování: 2538 poděkování

Re: Piráti nejsou feministky, nebo jo?

Příspěvek od Vit.Fux »

Blanka.Charvatova píše: 10 říj 2020, 07:25
Jarmil píše: 09 říj 2020, 08:27
Blanka.Charvatova píše: 08 říj 2020, 13:40 ...Teď jde jenom o to to pojmenovat a posunout se...
Blanka.Charvatova píše: 08 říj 2020, 13:40 ...Je důležité, abychom byli opravdu babyfriendly stranou...
Myslím, žes to právě pojmenovala, a velmi pěkně :)
No a teď co s tím :-)
Já myslím, že teď na to už teď jdeme ze správné strany: kašlat na virtue signaling a jiná prázdná gesta (např kvóty) a soustředit se na konkrétní pomoc rodičům, aby se vůbec ženy mohly zapojovat i když mají děti. A pak pomáhat dobrým příkladům být vidět.

A zároveň bych z firem sejmul zodpovědnosti za rozhodnutí, které udělal stát. Např. nedává smysl nutit firmy, aby držely místo někomu kdo se vrátí za 2 až 10 let a hlavně to ani sám neví. Pak se budou míň shánět po informacích po kterých by jim nemělo nic být.

Každopádně bych se vůbec nesnažil zasahovat do zvyků lidí. Pokud jsou podepřeny systémovou nespravedlností, narovnají se pozvolna samy, když uvolníme ty nespravedlnosti. Pokud jsou projevem vůle, víry a dobrého pocitu lidí, nemáme právo do toho kecat i kdyby to znamenalo, že 90 % žen zůstane doma s dětmi a měly 10% výdělky (protože poloviční úvazky apod)
Hlavně my teď moc nevíme jak je namíchaná nespravedlnost a zvyk. Můj názor je, že je to tak 30:70 a že to co se považuje za nespravedlnost vůči ženám je převážně obecné "prokletí" toho mít děti a že to dopadá víc na ženy, protože zvyk a biologie.
Ale řešení tohohle "prokletí" musíme udělat v každém případě, jinak nám bude porodnost stále padat a úplně nám to rozbije demografickou soudržnost. A tohle řešení není o feminismu, ale o prorodinné a babyfriendly politice a konkrétních opatřeních.
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34712
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31641 poděkování
Dostal poděkování: 25736 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Piráti nejsou feministky, nebo jo?

Příspěvek od Petr.Vileta »

Vit.Jurasek píše: 10 říj 2020, 09:34 A zároveň bych z firem sejmul zodpovědnosti za rozhodnutí, které udělal stát. Např. nedává smysl nutit firmy, aby držely místo někomu kdo se vrátí za 2 až 10 let a hlavně to ani sám neví.
Mezi námi, já bych firmám umožnil definovat "zachování místa maximálně do 3 měsíců od nástupu na rodičovskou dovolenou" a to bez rozdílů pro ženské i chlapy. Chceš být doma s dětmi (ženská, chlape)? Tak fajn, ale flek ti budeme držet jen čtvrt roku, tak přemýšlej vlastní hlavou, co vlastně chceš. O tom, že já jsem byl jako předškolní dítě hlídán babičkou a dědečkem, kterýžto živočišný druh asi vyhynul, ani nemluvím. :)

Na druhou stranu bych naopak firmám umožnil daňový odečet nákladů na provozování "hlídání dětí" svých zaměstnanců. Prostě firemní jesle/školka v areálu firmy (nebo těsném sousedství) by byly 100% odečitatelným nákladem od základu daně. Ovšem zase by to muselo být pouze pro zaměstnance a bezplatně (aby tam za prachy nevozila děti půlka města).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
Vit.Fux

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Blanka.Charvatova
Příspěvky: 785
Registrován: 20 črc 2018, 10:04
Profese: Na dovolené, nerušit.
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 719 poděkování
Dostal poděkování: 2176 poděkování

Re: Piráti nejsou feministky, nebo jo?

Příspěvek od Blanka.Charvatova »

Petr.Vileta píše: 10 říj 2020, 15:25
Vit.Jurasek píše: 10 říj 2020, 09:34 A zároveň bych z firem sejmul zodpovědnosti za rozhodnutí, které udělal stát. Např. nedává smysl nutit firmy, aby držely místo někomu kdo se vrátí za 2 až 10 let a hlavně to ani sám neví.
Mezi námi, já bych firmám umožnil definovat "zachování místa maximálně do 3 měsíců od nástupu na rodičovskou dovolenou" a to bez rozdílů pro ženské i chlapy. Chceš být doma s dětmi (ženská, chlape)? Tak fajn, ale flek ti budeme držet jen čtvrt roku, tak přemýšlej vlastní hlavou, co vlastně chceš. O tom, že já jsem byl jako předškolní dítě hlídán babičkou a dědečkem, kterýžto živočišný druh asi vyhynul, ani nemluvím. :)

Na druhou stranu bych naopak firmám umožnil daňový odečet nákladů na provozování "hlídání dětí" svých zaměstnanců. Prostě firemní jesle/školka v areálu firmy (nebo těsném sousedství) by byly 100% odečitatelným nákladem od základu daně. Ovšem zase by to muselo být pouze pro zaměstnance a bezplatně (aby tam za prachy nevozila děti půlka města).
No tak to si uplne rozumet nebudeme. Vracela jsem se do prace ve veku dvou let mladsi a bylo to fakt absolutne nejdriv, jak to slo , aniz bych ji zpusobila nejakou ujmu, od jednoho roku jejiho zivota jsem chodila na par hodin v tydnu a bylo to fakt narocny. Kdyz budes drzet misto jenom tri mesice, tak to moc porodnost nepodporis. Hlidajici babicky a dedeckove jsou skoro zmizelym druhem, neb deti mame cim dal tim pozdejc a taky lidi odchazeji do duchodu pozdejc. Moje babicka obdrzela prvni vnouce v 55, moje mama po sedesatce. A prece i kdyby meli cas a energii,tak nemaji povinnost hlidat. Neni to jejich dite. Takze ja bych povinnost zachovat pracovni misto nenicila. Naopak bych vic mluvila o klouzavych uvazcich, pruzne pracovni dobe, firemnich hlidacich skupinach (o tom jsi psal), ktere jsou nyni zase v ohrozeni. Ja treba kdyz jsem se vracela na GR CD, tak jsem premyslela, ze prejdu na Min.dopravy, protoze maji skolku (drahy sidli ve stejny budove, ale drazni deti tam chodit nesmi). Nakonec jsem platila normalni soukromou skolku.
Hele byt rodicem je fakt narocna disciplina, tak bych nam to jeste nepritezovala.
Ted v dobe korony je to videt jeste vic jak kdy jindy.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Blanka.Charvatova za příspěvky (celkem 2):
Ales.Jakl, Antonino.Milicia

Na dovolené, nerušit.

Nikezeus
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 622
Registrován: 23 bře 2017, 10:12
Profese: Logistika
Dal poděkování: 131 poděkování
Dostal poděkování: 520 poděkování

Re: Piráti nejsou feministky, nebo jo?

Příspěvek od Nikezeus »

Blanka.Charvatova píše: 10 říj 2020, 19:54 No tak to si uplne rozumet nebudeme. Vracela jsem se do prace ve veku dvou let mladsi a bylo to fakt absolutne nejdriv, jak to slo , aniz bych ji zpusobila nejakou ujmu, od jednoho roku jejiho zivota jsem chodila na par hodin v tydnu a bylo to fakt narocny. Kdyz budes drzet misto jenom tri mesice, tak to moc porodnost nepodporis. Hlidajici babicky a dedeckove jsou skoro zmizelym druhem, neb deti mame cim dal tim pozdejc a taky lidi odchazeji do duchodu pozdejc. Moje babicka obdrzela prvni vnouce v 55, moje mama po sedesatce. A prece i kdyby meli cas a energii,tak nemaji povinnost hlidat. Neni to jejich dite. Takze ja bych povinnost zachovat pracovni misto nenicila. Naopak bych vic mluvila o klouzavych uvazcich, pruzne pracovni dobe, firemnich hlidacich skupinach (o tom jsi psal), ktere jsou nyni zase v ohrozeni. Ja treba kdyz jsem se vracela na GR CD, tak jsem premyslela, ze prejdu na Min.dopravy, protoze maji skolku (drahy sidli ve stejny budove, ale drazni deti tam chodit nesmi). Nakonec jsem platila normalni soukromou skolku.
Hele byt rodicem je fakt narocna disciplina, tak bych nam to jeste nepritezovala.
Ted v dobe korony je to videt jeste vic jak kdy jindy.
Vysledkem bude/je vicemene situace, kdy se pod ruznymi zaminkami nekteri zamestnavatele cukaji zamestnavat zeny ve fertilnim veku.
Porodnost lze podporit elegantneji, snizit duchodovy zaklad, a zavest system, kdy deti cast sve dane z prijmu odvadeji primo rodicum. Rodice, kteri vychovaji nemakacenky budou mit samozrejme smulu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Nikezeus za příspěvky (celkem 2):
Vit.Fux, Petr.Vileta
Uživatelský avatar
Blanka.Charvatova
Příspěvky: 785
Registrován: 20 črc 2018, 10:04
Profese: Na dovolené, nerušit.
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 719 poděkování
Dostal poděkování: 2176 poděkování

Re: Piráti nejsou feministky, nebo jo?

Příspěvek od Blanka.Charvatova »

Nikezeus píše: 10 říj 2020, 20:29
Blanka.Charvatova píše: 10 říj 2020, 19:54 No tak to si uplne rozumet nebudeme. Vracela jsem se do prace ve veku dvou let mladsi a bylo to fakt absolutne nejdriv, jak to slo , aniz bych ji zpusobila nejakou ujmu, od jednoho roku jejiho zivota jsem chodila na par hodin v tydnu a bylo to fakt narocny. Kdyz budes drzet misto jenom tri mesice, tak to moc porodnost nepodporis. Hlidajici babicky a dedeckove jsou skoro zmizelym druhem, neb deti mame cim dal tim pozdejc a taky lidi odchazeji do duchodu pozdejc. Moje babicka obdrzela prvni vnouce v 55, moje mama po sedesatce. A prece i kdyby meli cas a energii,tak nemaji povinnost hlidat. Neni to jejich dite. Takze ja bych povinnost zachovat pracovni misto nenicila. Naopak bych vic mluvila o klouzavych uvazcich, pruzne pracovni dobe, firemnich hlidacich skupinach (o tom jsi psal), ktere jsou nyni zase v ohrozeni. Ja treba kdyz jsem se vracela na GR CD, tak jsem premyslela, ze prejdu na Min.dopravy, protoze maji skolku (drahy sidli ve stejny budove, ale drazni deti tam chodit nesmi). Nakonec jsem platila normalni soukromou skolku.
Hele byt rodicem je fakt narocna disciplina, tak bych nam to jeste nepritezovala.
Ted v dobe korony je to videt jeste vic jak kdy jindy.
Vysledkem bude/je vicemene situace, kdy se pod ruznymi zaminkami nekteri zamestnavatele cukaji zamestnavat zeny ve fertilnim veku.
Porodnost lze podporit elegantneji, snizit duchodovy zaklad, a zavest system, kdy deti cast sve dane z prijmu odvadeji primo rodicum. Rodice, kteri vychovaji nemakacenky budou mit samozrejme smulu.
No hele ja jsem na svoje deti sama. Nemam nikoho, kdo by se mi o ne nejak postaral. Ano, moje chyba byla ve volbe darce genetickeho materialu, ale s tim uz nic neudelam :) mam mezi detmi rok a pul,takze predstava, ze jdu do prace ve veku roku a trictvrte starsi a tri mesicu mladsi, me desi. To bych ja jednak skoncila brzy na psychiatrii se syndromem vyhoreni a druhak by moje deti taky mely peknou psychickou zatez do budoucna. Muj otec prosel experimentem celotydenni skolky, deda a babi byli ridici tramvaji. Citovou deprivaci a neschopnost urciteho socialniho kontaktu u nej najdes jako v ucebnici. Takze fakt bych to takhle nehrotila.

Na dovolené, nerušit.

Uživatelský avatar
Vit.Fux
Příspěvky: 1319
Registrován: 24 led 2012, 16:41
Profese: Programátor
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 9886 poděkování
Dostal poděkování: 2538 poděkování

Re: Piráti nejsou feministky, nebo jo?

Příspěvek od Vit.Fux »

Blanka.Charvatova píše: 10 říj 2020, 20:35
Nikezeus píše: 10 říj 2020, 20:29
Blanka.Charvatova píše: 10 říj 2020, 19:54 No tak to si uplne rozumet nebudeme. Vracela jsem se do prace ve veku dvou let mladsi a bylo to fakt absolutne nejdriv, jak to slo , aniz bych ji zpusobila nejakou ujmu, od jednoho roku jejiho zivota jsem chodila na par hodin v tydnu a bylo to fakt narocny. Kdyz budes drzet misto jenom tri mesice, tak to moc porodnost nepodporis. Hlidajici babicky a dedeckove jsou skoro zmizelym druhem, neb deti mame cim dal tim pozdejc a taky lidi odchazeji do duchodu pozdejc. Moje babicka obdrzela prvni vnouce v 55, moje mama po sedesatce. A prece i kdyby meli cas a energii,tak nemaji povinnost hlidat. Neni to jejich dite. Takze ja bych povinnost zachovat pracovni misto nenicila. Naopak bych vic mluvila o klouzavych uvazcich, pruzne pracovni dobe, firemnich hlidacich skupinach (o tom jsi psal), ktere jsou nyni zase v ohrozeni. Ja treba kdyz jsem se vracela na GR CD, tak jsem premyslela, ze prejdu na Min.dopravy, protoze maji skolku (drahy sidli ve stejny budove, ale drazni deti tam chodit nesmi). Nakonec jsem platila normalni soukromou skolku.
Hele byt rodicem je fakt narocna disciplina, tak bych nam to jeste nepritezovala.
Ted v dobe korony je to videt jeste vic jak kdy jindy.
Vysledkem bude/je vicemene situace, kdy se pod ruznymi zaminkami nekteri zamestnavatele cukaji zamestnavat zeny ve fertilnim veku.
Porodnost lze podporit elegantneji, snizit duchodovy zaklad, a zavest system, kdy deti cast sve dane z prijmu odvadeji primo rodicum. Rodice, kteri vychovaji nemakacenky budou mit samozrejme smulu.
No hele ja jsem na svoje deti sama. Nemam nikoho, kdo by se mi o ne nejak postaral. Ano, moje chyba byla ve volbe darce genetickeho materialu, ale s tim uz nic neudelam :) mam mezi detmi rok a pul,takze predstava, ze jdu do prace ve veku roku a trictvrte starsi a tri mesicu mladsi, me desi. To bych ja jednak skoncila brzy na psychiatrii se syndromem vyhoreni a druhak by moje deti taky mely peknou psychickou zatez do budoucna. Muj otec prosel experimentem celotydenni skolky, deda a babi byli ridici tramvaji. Citovou deprivaci a neschopnost urciteho socialniho kontaktu u nej najdes jako v ucebnici. Takze fakt bych to takhle nehrotila.
U tohohle jsem nepochopil jak to souvisí s nutností držet pracovní místo.
Každopádně souhlasím s tím že děti by v takovém věku neměly být bez aspoň jednoho rodiče stabilně přítomného.

Otázka je spíš jak to zařídit, aby to pomohlo a zároveň to neprohloubilo neochotu zaměstnávat ženy.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vit.Fux za příspěvek:
Nikezeus
Uživatelský avatar
Antonino.Milicia
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 2456
Registrován: 04 pro 2018, 19:58
Profese: Strategie, projekty, rozvoj
Dal poděkování: 3179 poděkování
Dostal poděkování: 3500 poděkování

Re: Piráti nejsou feministky, nebo jo?

Příspěvek od Antonino.Milicia »

Vit.Jurasek píše: 10 říj 2020, 09:34 OFFTOPIC1) Já myslím, že teď na to už teď jdeme ze správné strany: kašlat na virtue signaling a jiná prázdná gesta (např kvóty) a soustředit se na konkrétní pomoc rodičům, aby se vůbec ženy mohly zapojovat i když mají děti. A pak pomáhat dobrým příkladům být vidět.

2) A zároveň bych z firem sejmul zodpovědnosti za rozhodnutí, které udělal stát. Např. nedává smysl nutit firmy, aby držely místo někomu kdo se vrátí za 2 až 10 let a hlavně to ani sám neví. Pak se budou míň shánět po informacích po kterých by jim nemělo nic být.

3) Každopádně bych se vůbec nesnažil zasahovat do zvyků lidí. Pokud jsou podepřeny systémovou nespravedlností, narovnají se pozvolna samy, když uvolníme ty nespravedlnosti. Pokud jsou projevem vůle, víry a dobrého pocitu lidí, nemáme právo do toho kecat i kdyby to znamenalo, že 90 % žen zůstane doma s dětmi a měly 10% výdělky (protože poloviční úvazky apod)

4) Hlavně my teď moc nevíme jak je namíchaná nespravedlnost a zvyk. Můj názor je, že je to tak 30:70 a že to co se považuje za nespravedlnost vůči ženám je převážně obecné "prokletí" toho mít děti a že to dopadá víc na ženy, protože zvyk a biologie.

5) Ale řešení tohohle "prokletí" musíme udělat v každém případě, jinak nám bude porodnost stále padat a úplně nám to rozbije demografickou soudržnost. A tohle řešení není o feminismu, ale o prorodinné a babyfriendly politice a konkrétních opatřeních.
Víťo, já normálně s Tebou nebývám ve sporu, možná jsem to jen nepochopil, ale divím se, co tu čtu. Já zrovna Tobě nepřičítám stereotypní myšlení, ale ty s těmi stereotypy hrozně pracuješ.

1) "i když mají děti...". To není chyba, to je vlastnost, viz dále

2) Samozřejmě to dává smysl, protože to dává ženě a vlastně celé její rodině určitou jistotu a perspektivu a to dilema obživa nebo rodina není tak obrovský. Ženy nejsou nutný zlo na rození dětí. Žijeme naštěstí v sociální společnosti a je to tak dobře. Benefitem pro společnost, ve kterém fungují i ty firmy - je to jeden socioekonomický systém - je, že zde máme alespoň nějaké zapojení žen do ekonomiky, větší naději na fungující rodiny atd. A samozřejmě v neposlední řadě je to i nějaký lidský právo žít ten život a nejen rodit děti.

3) Ve velké části světa je zvykem, že žena je jen nástroj na uspokojení mužů a rození jeho synů (dcery se moc nepočítaj). Nezměnilo se to ani za tisíce let. My se musíme stále někam posouvat. Ano, někdy je to krok stranou, ale ten progress tu je a snad bude pokračovat.

Zapomínáš na samoživitelky. Už dnes jsou ženy, které z materiálních důvodů zůstávají v manželstvím s chlapem, který je třeba týrá, protože odejít znamená brutální dopad na ekonomiku a zajištění dětí. V některých zemích západní Evropy je to ještě horší.

4) Mít děti není prokletí (ani v uvozovkách), takové vnímání je důsledek deformace naší materialistické "vyspělé" společnosti. My se máme snažit tu deviaci napravit. A hledat vyvážené podmínky pro ženu = člověka a ženu = matku. Jsem si jist, že na tom všichni vyděláme.

5) A opět, ženy nejsou nějakej nástroj pro udržení porodnosti, a proto teda "dělejme nějaká ta opatření, aby se jako nechaly zbouchnout". Sakra.
Ženy mají dar od boha, že mohou být matkami a zásadně se podílet na vývoji dětí. Ale stejně tak jsou to lidi se svými právy, žít, rozvíjet se atd. Tak hledejme cesty, jak v tom najít kombo, ulehčovat jim to obojí atd.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Antonino.Milicia za příspěvek:
Blanka.Charvatova

"Tatínek je pirát, ale ten hodný pirát." (Mikeš, 4yo)

Nikezeus
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 622
Registrován: 23 bře 2017, 10:12
Profese: Logistika
Dal poděkování: 131 poděkování
Dostal poděkování: 520 poděkování

Re: Piráti nejsou feministky, nebo jo?

Příspěvek od Nikezeus »

Antonino píše: 10 říj 2020, 21:01
Víťo, já normálně s Tebou nebývám ve sporu, možná jsem to jen nepochopil, ale divím se, co tu čtu. Já zrovna Tobě nepřičítám stereotypní myšlení, ale ty s těmi stereotypy hrozně pracuješ.

1) "i když mají děti...". To není chyba, to je vlastnost, viz dále

2) Samozřejmě to dává smysl, protože to dává ženě a vlastně celé její rodině určitou jistotu a perspektivu a to dilema obživa nebo rodina není tak obrovský. Ženy nejsou nutný zlo na rození dětí. Žijeme naštěstí v sociální společnosti a je to tak dobře. Benefitem pro společnost, ve kterém fungují i ty firmy - je to jeden socioekonomický systém - je, že zde máme alespoň nějaké zapojení žen do ekonomiky, větší naději na fungující rodiny atd. A samozřejmě v neposlední řadě je to i nějaký lidský právo žít ten život a nejen rodit děti.

3) Ve velké části světa je zvykem, že žena je jen nástroj na uspokojení mužů a rození jeho synů (dcery se moc nepočítaj). Nezměnilo se to ani za tisíce let. My se musíme stále někam posouvat. Ano, někdy je to krok stranou, ale ten progress tu je a snad bude pokračovat.

Zapomínáš na samoživitelky. Už dnes jsou ženy, které z materiálních důvodů zůstávají v manželstvím s chlapem, který je třeba týrá, protože odejít znamená brutální dopad na ekonomiku a zajištění dětí. V některých zemích západní Evropy je to ještě horší.

4) Mít děti není prokletí (ani v uvozovkách), takové vnímání je důsledek deformace naší materialistické "vyspělé" společnosti. My se máme snažit tu deviaci napravit. A hledat vyvážené podmínky pro ženu = člověka a ženu = matku. Jsem si jist, že na tom všichni vyděláme.

5) A opět, ženy nejsou nějakej nástroj pro udržení porodnosti, a proto teda "dělejme nějaká ta opatření, aby se jako nechaly zbouchnout". Sakra.
Ženy mají dar od boha, že mohou být matkami a zásadně se podílet na vývoji dětí. Ale stejně tak jsou to lidi se svými právy, žít, rozvíjet se atd. Tak hledejme cesty, jak v tom najít kombo, ulehčovat jim to obojí atd.
Jen technicka, kdyz jsme u obvinovani druhych ze stereotypniho mysleni:

Jsou i samozivitele...
Jsou zeny, ktere tyraji muze, ne nutne fyzicky, ale treba psychicky. Nemluve o tom, ze vztahy vubec nejsou cernobile a malokdy je jednoznacny vinik. T.j. "stereotypni" videni sveta, kdy napr. zly tatinek odesel od rodiny a hodna maminka, ktera zustala na deti a na vse sama. Zkuste si u naseho opatrovnickeho soudu ziskat treba dite do vlastni pece...
Ze nekterym ideologum pripada nase spolecnost materialisticka jeste neznamenta, ze to je nutne objektivni pravda, me prijde treba pestrejsi.
O hamonii, sladeni pracovniho a rodineho zivota se musi snazit rodina sama a ne externi socialni inzenyri.
Naposledy upravil(a) Nikezeus dne 10 říj 2020, 21:45, celkem upraveno 2 x.
Odpovědět

Zpět na „Zjišťování názorů členů“