volba cela kandidatky

Fórum pro dotazy na fungování systémů strany. Od technických, přes zvyklosti a postupy, po byrokratické.

Moderátoři: Personální odbor - celý, Administrativní odbor, Předsedající, Mediální odbor, Technický odbor, Financni tym, Zahraniční odbor, Garanti, Rada resortních týmů - členové

Pravidla fóra
Než položíte dotaz, podívejte zkuste odpověď najít v nápovědě. Pak se podívejte, jestli už tu náhodou podobný dotaz nezazněl.
Pro každý dotaz založte nové téma. Po zodpovězení dotazu po sobě můžete téma zamknout.
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26227
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 37005 poděkování
Dostal poděkování: 30172 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: volba cela kandidatky

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Více méně k tomuto tématu se objevil návrh: https://redmine.pirati.cz/issues/23854

Tak prosím o podporu @Andrej.Ramaseuski , @Petr.Tkadlec , @Martin.Jiranek , @Marek.Necada , @Lenka.Kozlova .

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Petr.Tkadlec
Člen KS Zlínský kraj
Příspěvky: 4766
Registrován: 30 říj 2013, 07:37
Profese: rozpočtář/přípravář/stavbyvedoucí
Bydliště: Štípa
Dal poděkování: 4400 poděkování
Dostal poděkování: 3715 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: volba cela kandidatky

Příspěvek od Petr.Tkadlec »

Už mě z toho trošku začíná bolet hlava.

Proč?

Já to taky navrhuji ve svém kraji, ale proč to ještě musím řešit na RV? To mi nestačí, že si to projednám v kraji?

https://wiki.pirati.cz/rules/vr

Volební řád
§ 8 Primární volby
(4) Primární volby probíhají přiměřeně pravidlům pro volbu do orgánu strany voleného celostátním fórem.10) Kandidáti se v dané skupině vybírají společně, není-li dohodnuto, že se volí po jednotlivých místech (např. volitelná místa postupně zvlášť).

Takže já to beru plně v souladu s volebním řádem a odmítám to řešit na RV. Není to žádný alternativní návrh na primární volby.

Za mě je to úplně v pohodě a ať si to klidně schválí, já jim to ale schvalovat nechci.
Petr Tkadlec - 724 879 117
jestli něco chcete, tak víte, kde mě naleznete
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18678
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33872 poděkování

Re: volba cela kandidatky

Příspěvek od Martin.Kucera »

Petr.Tkadlec píše: 22 říj 2019, 13:17Není to žádný alternativní návrh na primární volby.
Je to "alternativní systém, který seřadí kandidáty s většinovou podporou jinak".
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvek:
Andrej.Ramaseuski

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Petr.Tkadlec
Člen KS Zlínský kraj
Příspěvky: 4766
Registrován: 30 říj 2013, 07:37
Profese: rozpočtář/přípravář/stavbyvedoucí
Bydliště: Štípa
Dal poděkování: 4400 poděkování
Dostal poděkování: 3715 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: volba cela kandidatky

Příspěvek od Petr.Tkadlec »

(např. volitelná místa postupně zvlášť) = (např. volitelná místa v prvním kole dohromady a v druhém postupně zvlášť).

((5) Republikový výbor může schválit alternativní volební systémy pro primární volby, které seřadí kandidáty s většinovou podporou jinak. = jinak = že by kandidáti s většinovou podporou nebyli seřazeni podle toho jak skončili v primárkách, ale třeba podle genderu, lokality atd., což beru jako nějakou pojistku...)

Ale jestli v tom zase vidí někdo něco jiného a má potřebu dělat problémy, tak pojďme ty všechny řády nafukovat, doupřesňovat. Já to prostě jako alternativní volební systém nevidím a z toho důvodu jej schvalovat za RV nebudu. Tak jisto se budu snažit to schválit u nás v kraji a nebudu to předkládat RV.

Nechci aby RV dělalo totálně zbytečnou práci...

Takže jestli v tom volebním řádu chybí nějaké slovíčko, aby to fungovalo a @Martin.Kucera byl spokojený, tak si to navrhněte.
Petr Tkadlec - 724 879 117
jestli něco chcete, tak víte, kde mě naleznete
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18678
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33872 poděkování

Re: volba cela kandidatky

Příspěvek od Martin.Kucera »

Petr.Tkadlec píše: 22 říj 2019, 13:36((5) Republikový výbor může schválit alternativní volební systémy pro primární volby, které seřadí kandidáty s většinovou podporou jinak. = jinak = že by kandidáti s většinovou podporou nebyli seřazeni podle toho jak skončili v primárkách, ale třeba podle genderu, lokality atd., což beru jako nějakou pojistku...)
Aha, tedy jde o odlišnou interpretaci slova "jinak". Já to vždycky bral jako "jinak než standardním způsobem, kdy společné 2. kolo určí pořadí podle počtu hlasů"
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 3):
Andrej.Ramaseuski, Petr.Tkadlec, Linda.Matuskova

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Petr.Tkadlec
Člen KS Zlínský kraj
Příspěvky: 4766
Registrován: 30 říj 2013, 07:37
Profese: rozpočtář/přípravář/stavbyvedoucí
Bydliště: Štípa
Dal poděkování: 4400 poděkování
Dostal poděkování: 3715 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: volba cela kandidatky

Příspěvek od Petr.Tkadlec »

"Jinak" dále podle mě může znamenat, že to určí PKS, volební výbor (jak psal Andrej los :D ) atd.

Ale nechci se hádat a nechci na RV schvalovat takové blbůstky, že tyto drobné změny bude muset jednotlivě schvalovat RV pro jednotlivé kraje. Jestli tedy máte nějaký nápad, jak ten VŘ upravit, aby byl teda ještě srozumitelnější, tak jsem spíš pro tento postup.

Taky si myslím, že si Pardubice můžou rozdělit čelo do kolika skupinek chcou, když je možné volit "např. volitelná místa postupně zvlášť"

Podle mě není ani problém, když čelo bude víc jak 1/7 kandidátní listiny, protože:
(4) Primární volby probíhají přiměřeně pravidlům pro volbu do orgánu strany voleného celostátním fórem.10) Kandidáti se v dané skupině vybírají společně, není-li dohodnuto, že se volí po jednotlivých místech (např. volitelná místa postupně zvlášť).
když se můžou volit volitelné místa zvlášť, tak je to podle mě nadřazené tomu, jak je definované čelo. Nemyslím si ale, že čelo může být míň jak 1/7.
Naposledy upravil(a) Petr.Tkadlec dne 22 říj 2019, 15:01, celkem upraveno 2 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Tkadlec za příspěvek:
Pavel.Stepanek
Petr Tkadlec - 724 879 117
jestli něco chcete, tak víte, kde mě naleznete
Uživatelský avatar
Pavel.Stepanek
Personální odbor
Příspěvky: 1398
Registrován: 29 pro 2010, 13:36
Profese: živnostník
Bydliště: U Stadionu 742, Chrudim
Dal poděkování: 1164 poděkování
Dostal poděkování: 1442 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: volba cela kandidatky

Příspěvek od Pavel.Stepanek »

Petr v podstatě říká přesně to, co si celou dobu myslím také. Díky za to. Obecně, usnese-li se na postupu KF a není to v přímém rozporu s nadřízenými předpisy, měl by takový postup být platný. Rozšířením čela kandidátky jdeme ještě nad rámec stanoveného předpisu. Rozdělením čela (při zachování stejného principu volby) také nedochází k porušení volebního řádu, usneslo-li se na tom krajské fórum na svém zasedání. Teď to mít ideálně potvrzené od RK :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Stepanek za příspěvek:
Petr.Tkadlec

Centrální volební manažer
pavel.stepanek@pirati.cz
telefon: 770113647

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18678
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33872 poděkování

Re: volba cela kandidatky

Příspěvek od Martin.Kucera »

Petr.Tkadlec píše: 22 říj 2019, 14:45Ale nechci se hádat a nechci na RV schvalovat takové blbůstky, že tyto drobné změny bude muset jednotlivě schvalovat RV pro jednotlivé kraje.
Však tohle po RV nikdo nechce, stačí schválit jednou jako alternativní volební systém (a bude to obecně použitelné i do budoucna).
Taky si myslím, že si Pardubice můžou rozdělit čelo do kolika skupinek chcou, když je možné volit "např. volitelná místa postupně zvlášť"
Však pokud vím tak rozdělení čela do skupinek jim nikdo nezakazuje.

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Milan.Dadourek
Rozhodčí komise
Příspěvky: 1741
Registrován: 11 pro 2017, 18:11
Profese: Ochrana přírody, trochuprávník, bača
Bydliště: Počítky 3, 591 01
Dal poděkování: 4579 poděkování
Dostal poděkování: 4386 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: volba cela kandidatky

Příspěvek od Milan.Dadourek »

Snad mi prominete, když také vyjádřím svůj pohled.
Podle mě se tu toho semlelo vícero dohromady.

1) Otázka na volby čela
§7/2 VŘ: OFFTOPICPokud obsahuje kandidátní listina jediného kandidáta, je tento kandidát lídrem.7) Jinak kandidátní listina sestává OFFTOPIC
a) z lídra, kterým je kandidát na prvním místě kandidátní listiny,

b) z čelných kandidátů, kterými jsou kandidáti v další sedmině z nejvyššího přípustného počtu kandidátů zaokrouhlené nahoru, OFFTOPIC
c) z ostatních kandidátů.


§8/2 VŘ: Primární volby9) probíhají po skupinách tajným hlasováním
a) nejprve o lídrovi,
b) potom o čelních kandidátech,
c) potom o všech ostatních místech na kandidátní listině.


Tedy v kraji, kde je na kandidátce i s náhradníky 50 pozic, tvoří čelo (jak už tu bylo psáno) pozice 2.-9. a tyto imho nemohou být voleny spolu s pozicí 1. ani spolu s pozicemi 10. a dále, neboť VŘ výslovně říká, že probíhají po lídrovi a před ostatními místy. Nevidím zde možnost odchylky. OFFTOPICPokud ji vidíte, prosím citaci.

2) Systém volby
Debata se pro mne ne zcela pochopitelně rozvinula do velké obecnosti. Pojďme se vrátit ke konkrétnímu: volba čela po skupinách.

§8/4 VŘ: Primární volby probíhají přiměřeně pravidlům pro volbu do orgánu strany voleného celostátním fórem.10) Kandidáti se v dané skupině vybírají společně, není-li dohodnuto, že se volí po jednotlivých místech (např. volitelná místa postupně zvlášť).

Tedy VŘ už sám předpokládá možnost volit po jednotlivých místech, a nevylučuje možnost po jednotlivých místech společně (což a contrario plyne z textu v závorce uvozeného "např." - tedy jde o jednu z možností a jsou připuštěné i další). Volba čela po skupinách na dvě či více pozic proto imho nijak neodporuje VŘ.

Dále bych chtěl zdůraznit slůvko "přiměřeně". Příslušná pravidla z JdŘ se nepoužijí obdobně, ale přiměřeně ... tedy nikoliv plně, ale tak, aby dobře odpovídala účelu a situaci.
Součástí odkazovaných pravidel pro volbu CF je bezpochyb §12 Hlasování OFFTOPIC(uvedený i v poznámce pod čarou ve VŘ), který jednak v odst. 2 požaduje, aby vybraná možnost (rozuměj i kandidát) získala podporu nadpoloviční většiny, druhak v odst. 3 píše: Pokud se celostátní fórum neusnese na jiném hlasovacím systému, hlasuje se takto: OFFTOPIC
a) V prvním kole se hlasuje o podpoře každé možnosti. Hlasující může svým hlasem podpořit libovolný počet možností. Pokud není třeba možnosti seřadit a získá podporu nadpolovičního počtu hlasujících nejvýše takový počet možností, který má celostátní fórum vybrat, jde o výsledek hlasování a hlasování končí. Jinak se koná druhé kolo.
b) V druhém kole se hlasuje o tom, který z podporovaných návrhů má být upřednostněn. Hlasující může dát přednostní hlas tolika možnostem, kolik má celostátní fórum vybrat. Vybrány jsou možnosti v pořadí podle počtu přednostních hlasů, v případě rovnosti podle počtu hlasů v prvním kole a pak podle losu.

Přiměřené použití tohoto ustanovení mě vede ke čtení: Pokud se KF ve věci primárních voleb neusnese jinak, volí se takto....
KF tedy imho má možnost usnést se na jiném způsobu hlasování v primárních volbách, pokud zachová další požadavky VŘ a též přiměřené požadavky JdŘ (např. nadpoloviční podporu pro zvolení).

3) Oprávnění RV ve věci alternativního systému hlasování
Zde jsme se imho dostali do docela akademické roviny k čemu všemu §8/5 VŘ vlastně RV opravňuje. Domnívám se, že jeho oprávnění je sice široké, ale dokud ho nevyužije, nijak neomezuje KF ve volnosti dle výše citovaných ustanovení.

EDIT: Ještě poznámka. Textace §8/4 VŘ "...není-li dohodnuto, že se volí po jednotlivých místech..." se mi zdá přisvědčovat tomu, že lze takový postup "dohodnout" v rámci jednání např. návrhem postupu - i bez samostatného usnesení KF.
Naposledy upravil(a) Milan.Dadourek dne 22 říj 2019, 17:13, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Milan.Dadourek za příspěvky (celkem 4):
Petr.Tkadlec, Marek.Necada, Vojtech.Pikal, Linda.Matuskova

Ještě se nestalo, aby to nějak nedopadlo. Vlasta Burian -- Profil -- Neužívám FB

Uživatelský avatar
Petr.Tkadlec
Člen KS Zlínský kraj
Příspěvky: 4766
Registrován: 30 říj 2013, 07:37
Profese: rozpočtář/přípravář/stavbyvedoucí
Bydliště: Štípa
Dal poděkování: 4400 poděkování
Dostal poděkování: 3715 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: volba cela kandidatky

Příspěvek od Petr.Tkadlec »

To jsem si pak uvědomil taky, že 2. nemůže být volený s 10., což je vlastně význam té skupiny čelo.

Samotné čelo ale tříštit lze.
Tak jisté si na sebe může kraj aplikovat tu formu, která bude probíhat při volbě RP na CF.
RV není nutné tímto zatěžovat.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Tkadlec za příspěvek:
Milan.Dadourek
Petr Tkadlec - 724 879 117
jestli něco chcete, tak víte, kde mě naleznete
Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická Poradna“