Kauza firmy Huawei

Fórum pro dotazy na fungování systémů strany. Od technických, přes zvyklosti a postupy, po byrokratické.

Moderátoři: Personální odbor - celý, Administrativní odbor, Předsedající, Mediální odbor, Technický odbor, Financni tym, Zahraniční odbor, Rada resortních týmů - členové, Garanti

Pravidla fóra
Než položíte dotaz, podívejte zkuste odpověď najít v nápovědě. Pak se podívejte, jestli už tu náhodou podobný dotaz nezazněl.
Pro každý dotaz založte nové téma. Po zodpovězení dotazu po sobě můžete téma zamknout.
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34711
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31639 poděkování
Dostal poděkování: 25736 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kauza firmy Huawei

Příspěvek od Petr.Vileta »

Můj laický názor OFFTOPICnejsem expert na zabezpečení, to se ptej spíš Ketnera je, že existuje nějaký volně dostupný skript, který hackuje jakékoliv IP, kde identifikuje vhodné zařízení. Mě se pravidelně v logu serveru objevují pokusy přes můj server rozesílat spam a má to znaky jisté pravidelnosti. Například to chodí jeden den z IP 5.x.x.x až 59.x.x.x druhý den z 6.x.x.x až 69.x.x.x atd.

https://www.svethardware.cz/hacker-vytv ... odin/47079
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
Ales.Jakl

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Josef.Kadlecek
Člen KS Praha
Příspěvky: 2135
Registrován: 01 čer 2010, 21:17
Profese: revizní technik elektro, energetik
Bydliště: Bráník, Příkrá x U Háje, dřevěný domeček, P4
Dal poděkování: 1916 poděkování
Dostal poděkování: 1776 poděkování

Re: Kauza firmy Huawei

Příspěvek od Josef.Kadlecek »

Ales.Jakl píše: 21 pro 2018, 21:52 Je to pravděpodobné. Huawei 579F. Heslo jsem nikdy neměnil.

To mě právě zajímá, jestli jde někdo po mě (šmírák, zloděj, nepřítel), nebo to je plošná akce Huawei (-:

Je taky možné, že to je normální aktualizace, ale takhle se to asi nedělá...
Začal bych tou změnou hesla, což naznačoval Petr. Jsi na pevné lince? Google na ten typ zarytě mlčí - nějaká vykopávka?
OT: Teď jsem konečně dospěl k tomu, že pokukuju po
https://www.i4wifi.cz/MikroTik-RouterBo ... oE-L5.html
Je to IMHO Estonec (údajně spolupracující s Finem), a ti mají v Evropě, co se zabezpečení týká - mezi kryptografy, dost zvučné jméno. Mají za zády Rusa a s ním historicky ku-a neblahé zkušenosti.
No a do něj, či dokonce přes něj se asi hned tak někdo zvenku neprostřelí...
Mám i takový pocit, že mi tuhle značku kdysi dávno velmi doporučoval Ondra Profant.
Existuje princip: je hrází pro jakékoli informace, odolává všem argumentům a úspěšně drží lidi ve věčné ignoranci: zavrhnout věc ještě před prozkoumáním
Herbert Spencer, 1820-1903 https://cs.wikipedia.org/wiki/Herbert_Spencer
Za sebe - mám vás všecky rád. Akorát před fanatickými "souložníky teoretiky" mě i u Pirátů naučilo se už mít na pozoru.
Neomylné lidi bez váhání devitalizovat!
Uživatelský avatar
Jan.Prokop
Kontrolní komise
Příspěvky: 2459
Registrován: 22 dub 2009, 08:49
Profese: ITak
Bydliště: Brandýs nad Labem
Dal poděkování: 2011 poděkování
Dostal poděkování: 3231 poděkování

Re: Kauza firmy Huawei

Příspěvek od Jan.Prokop »

Mikrotiky jsou dobrý, ale pouze pro ty, co tomu rozumí a umí je nastavit, případně mají někoho, kdo to umí. Mikrotik je dobrej, že je levnej a jde tam nastavit snad úplně všechno, to je zároveň i jeho největší nevýhoda, další je, že jeho pojetí konfigurace se liší od všech ostatních. Nastavoval jsem pro zákazníky cyberoamy, zywally, sophosy, kerio a všechny mají víceméně podobný ovládání, když znáš jeden, tak základní věci uděláš ve všech, ale mikrotik je úplně jiný.
Uživatelský avatar
Ales.Jakl
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 1902
Registrován: 24 kvě 2014, 16:20
Profese: Lesník
Bydliště: Tachov
Dal poděkování: 2500 poděkování
Dostal poděkování: 2624 poděkování

Re: Kauza firmy Huawei

Příspěvek od Ales.Jakl »

Takže prozatím ruším poplach :)

Po několika bezvýsledných jednáních a dotazech na O2 jsem nainstaloval požadované aktualizace software a změnil si hesla. Problém zmizel a internet se trochu zrychlil....holt si na mě špioni zatím pochutnají a v červnu to celé předělám.

Ale trvá otázka jestli ta kauza firmy Huawei má nějaké věcné jádro, nebo se jedná pouze o jednu z dílčích operací obchodní války....

D.Taxis Tramway

Strakovka a veverka

..a nic na tom nemění ani to zúžení.

Uživatelský avatar
Jan.Prokop
Kontrolní komise
Příspěvky: 2459
Registrován: 22 dub 2009, 08:49
Profese: ITak
Bydliště: Brandýs nad Labem
Dal poděkování: 2011 poděkování
Dostal poděkování: 3231 poděkování

Re: Kauza firmy Huawei

Příspěvek od Jan.Prokop »

Ales.Jakl píše: 29 pro 2018, 09:17 Ale trvá otázka jestli ta kauza firmy Huawei má nějaké věcné jádro, nebo se jedná pouze o jednu z dílčích operací obchodní války....
Věcný jádro - v sídle africký unie vysávali data ve velkým
https://www.lupa.cz/aktuality/cinane-pe ... postavili/
Takže je otázka, jestli infrastrukturní prvky nechat postavit firmou totalitní země, která je známá tím, že celej její průmysl je postavený na krádežích technologií. Jinak určitě jde i o obchodní válku, někde jsem četl, že v číně taky můžou dodávat infrastrukturní prvky pouze čínští dodavatelé.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Prokop za příspěvky (celkem 5):
Ales.Jakl, Pavel.Moravec, Zbynek.Janoska, Petr.Vileta, Dalibor.Zahora
Uživatelský avatar
ypsilonx
Příznivec Pirátů – Zlínský kraj
Příspěvky: 268
Registrován: 12 říj 2018, 18:17
Profese: kontrola kvality, networker
Bydliště: Valašské Meziříčí
Dal poděkování: 93 poděkování
Dostal poděkování: 186 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kauza firmy Huawei

Příspěvek od ypsilonx »

Podle mě jde tady o to jakou důvěru má Huawei například oproti Apple nebo Xiaomi apod... vazby na komunisty v policejních službách asi nebudou úplně košér pro majitele hardware značky Huawei (tím nemyslím mobily). Nebo se snad pletu?
https://video.aktualne.cz/dvtv/firma-hu ... f6b220ee8/

Mějme se prostě rádi! :fet:
Profesní profil na LinkedIn

Uživatelský avatar
Josef.Kadlecek
Člen KS Praha
Příspěvky: 2135
Registrován: 01 čer 2010, 21:17
Profese: revizní technik elektro, energetik
Bydliště: Bráník, Příkrá x U Háje, dřevěný domeček, P4
Dal poděkování: 1916 poděkování
Dostal poděkování: 1776 poděkování

Re: Kauza firmy Huawei

Příspěvek od Josef.Kadlecek »

Jan.Prokop píše: 29 pro 2018, 23:45 ...Takže je otázka, jestli infrastrukturní prvky nechat postavit firmou totalitní země, která je známá tím, že celej její průmysl je postavený na krádežích technologií. Jinak určitě jde i o obchodní válku, někde jsem četl, že v číně taky můžou dodávat infrastrukturní prvky pouze čínští dodavatelé.
Není to tak dávno, kdy krádeže technologií dělali Japonci, což bylo v době, kdy jsme měli motocykl "kejvačka" jako světovou špičku; pan Honda akorát vyráběl kola (bicykly), a Číňan byl po opiově se rozkládajícím císařství a kulturní revoluci Mao-ce-Tunga sto let za vopicema.
A nemějme iluze - velmoc po vítězné válce porobí poraženého, už teď je vidět, jak se chovají:
https://www.youtube.com/watch?v=NyHh_B4 ... e=youtu.be
Evropan se stane otrokem, pokud se tomu jasně nevymezíme a ponecháme si Zemanovské růžové brýle.
Existuje princip: je hrází pro jakékoli informace, odolává všem argumentům a úspěšně drží lidi ve věčné ignoranci: zavrhnout věc ještě před prozkoumáním
Herbert Spencer, 1820-1903 https://cs.wikipedia.org/wiki/Herbert_Spencer
Za sebe - mám vás všecky rád. Akorát před fanatickými "souložníky teoretiky" mě i u Pirátů naučilo se už mít na pozoru.
Neomylné lidi bez váhání devitalizovat!
Uživatelský avatar
Ales.Jakl
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 1902
Registrován: 24 kvě 2014, 16:20
Profese: Lesník
Bydliště: Tachov
Dal poděkování: 2500 poděkování
Dostal poděkování: 2624 poděkování

Re: Kauza firmy Huawei

Příspěvek od Ales.Jakl »

Jisté je, že pokud nějaká informační technologie umožňuje zneužití, tak zneužita bude (ECHELON, PRISM a jejich obdoby v ostatních technologicky vyspělých státech). Očekával bych nějakou systematickou aktivitu od českých úřadů, která by mapovala kyberprostor, hardware i software používaný v ČR a dodávala kvalitní informace uživatelům o možnostech nekontrolovaného přenosu citlivých dat....

OFFTOPICJinak cesta Číňanů z hladového krvavého bláta směrem k mrakodrapům, rychlovlakům, smartphonům a letům do vesmíru byla hodně trnitá, ale jestli to šlo nějak jinak, lépe, po dobrém .....nevím (IMHO neplodná sofistika). Sdílení myšlenek vidím v zásadě jako akt lásky ;) Zbraně a opium poctivě kupovali za peníze, možná od Rusů dostali zadarmo nějaké ty přebytky z WWII.... ;)

D.Taxis Tramway

Strakovka a veverka

..a nic na tom nemění ani to zúžení.

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34711
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31639 poděkování
Dostal poděkování: 25736 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kauza firmy Huawei

Příspěvek od Petr.Vileta »

Josef.Kadlecek píše: 30 pro 2018, 10:50 Není to tak dávno, kdy krádeže technologií dělali Japonci, což bylo v době, kdy jsme měli motocykl "kejvačka" jako světovou špičku; pan Honda akorát vyráběl kola (bicykly)
Tak pozor. Když jsme my vyráběli Jawa 250 Kývačku, tak pan Honda nám byl těsně za výfukem se svým Dream E. :D
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
Josef.Kadlecek

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Michal.Ketner
Republikový výbor
Příspěvky: 2897
Registrován: 09 pro 2012, 13:16
Profese: Panda všeho druhu
Dal poděkování: 1910 poděkování
Dostal poděkování: 3394 poděkování

Re: Kauza firmy Huawei

Příspěvek od Michal.Ketner »

Jako takhle z dálky se to blbě odhaduje, ale 192.168.8.1 je typicky v rozsahu vnitřní sítě a podle mě je to teda adresa toho routeru, kterej chtěl jen aby ses do něj prihlásit a stáhnul tu aktualizaci.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Ketner za příspěvek:
Ales.Jakl

Nejhorsi je lidska ublíženost :fet:

Sebeonanující popisky jaký mám funkce a jak jsem důležitej. :fet:

Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická Poradna“