Vyjednávací / lobing schůzky

Moderátoři: Krajští zastupitelé, Komunální zastupitelé, Zastupitele - HMP

Uživatelský avatar
Pavel.Bosak
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 210
Registrován: 08 bře 2018, 10:30
Profese: grafik
Dal poděkování: 166 poděkování
Dostal poděkování: 569 poděkování

Re: Vyjednávací schůzky

Příspěvek od Pavel.Bosak »

Aby to nevypadalo, že se o ničem nejedná pokusím se udělat souhrn jednání, která probíhají s výjimkou období vánoc prakticky nepřetržitě. Nebudu zde zmiňovat krátké telefonáty typu "půjdete na majetkovku" nebo "podpoříte směnu pozemků tam a tam", a ani krátké zdvořilostní konverzace v přestávkách schůzí.

Ještě před Vánoci byla klíčová schůzka 11.12. po pravidelné schůzi předsedů klubů. Pokusil jsem se ještě před zasedání ZMP sjednat dohodu o obsazení dozorčích rad městských podniků s p. Šteklem z KSČM a p. Janouškovcem z KDU. Výsledkem cca 15 minutové debaty nás tří bylo, že nějaká dohoda v tuto chvíli není možná.

14.12. jsem se u radního p. Šloufa telefonicky ujistil, že v programu nadcházejícího zasedání ZMP bude dovolba členů dozorčích rad městských akciovek a zároveň i ostatních orgánů městských s.r.o.

15.1. Jsme se s p. předsedou Šteklem z KSČM telefonicky dohodli na schůzce 23.1. (tu ovšem posléze zrušil z důvodu nemoci).

17.12. Jsem po schůzi Komise pro nakládání s majetkem hovořil cca 20 minut s Petrem Náhlíkem z KDU. Probírali jsme jednak témata z právě proběhlé schůze, ale také záležitosti týkající se obsazování dozorčích rad městských firem. Pozice KDU v té věci zůstává neměnná, tudíž dohoda opozičních stran o společné nominaci stále není možná.

17.12. V 17.30 jsme se v hostinci Na Zelené na Valše sešel s paní Švarnou, jednou z vůdců odporu proti nešetrným developerským projektům na Valše. V téměř hodinové diskuzi mi představila nová zjištění a dosavadní vývoj kauzy. Předala mi kopie několika dokumentů. Já nabídl součinnost a pomoc při prosazení jejího tématu do jednání ZMP a Kontrolního výboru. Za nápoje jsem platil já.

18.1. proběhl ples města Plzně, kde jsem hovořil s celou řadou politiků, včetně pánů Vozobuleho, Šindeláře, Šloufa, Ženíška, Piknera a dalších. Vedle nepolitických témat jsem si i "přihřál si polívčičku" u témat, která jako Piráti prosazujeme.

24.1. Jsme s Pavlem Šrámkem absolvovali ve 14 hodin schůzku u radního Davida Šloufa na Magistrátu. Tématem byla naše zamýšlená informativní zpráva o rozklikávacím rozpočtu. Pavel představil výhody programu CityVizor. Následovala krátká debata o možnostech a potenciálních výzvách implementace. Dostali jsme kávu a vodu.
24.1. ve 14.30 pak následovala cca hodinová schůzka u náměstka Vozobuleho, se kterým jsme opět prošli zprávu o rozklikávacím rozpočtu. Pohovořili jsme též o chystaných akcích v dopravě a o situaci v Liticích, neboť zástupci 6. obvodu tam zrovna byli před námi. Já, jako bývalý zastupitel Litic jsem byl zvědav, co se tam chystá.
24.1. v 16.00 Jsem se pak společně s F. Hagarou, jako členem bezpečnostní komise RMP sešli s p. Chalupským z magistrátu. Býval totiž tajemníkem bezpečnostní komise a jako náš sympatizant se chtěl o své zkušenosti podělit. Zmínil genezi projektu Bezpečné město, který pomáhal založit, a dále poukázal na četné výzvy, které město více či méně úspěšně řeší. P. Chalupský nabídl pomoc i budoucnu, budeme-li mít zájem o jeho odborný názor.
24.1. v 17.15. Jsem ještě absolvoval schůzku s jistým p. J. Novákem o tématu Plzeňské teplárenské. Zejména jsme diskutovali o možných trestně právních implikacích provedené fuze a potenciálu prokázání nezákonnosti jednání jejích aktérů. Za sebe jsem trval na tom, že, ač podmínky fuze považuji za skandální, nemyslím si, že existuje dost důkazů pro vyvolání trestního řízení. Takovéto chyby, dle mého názoru, mají trestat voliči ve volbách.

25.1. ve 13.15. jsme s Pavlem Šrámkem navštívili p.náměstka Zarzyckého na radnici. Přítomen byl i p. Blažek (předseda FV) a posléze i p. Soukup (starosta MO4). Pavel Š. představil naši zamýšlenou informativní zprávu o rozklikávacím rozpočtu. Následovala poměrně detailní diskuze o technických otázkách implementace projektu CityVizor. V závěru se řeč stočila i na témata týkající se 4. městkého obvodu, která budou pravděpodobně zmíněna na schůzi ZMP. Všechny strany se shodli na nutnosti konstruktivní diskuze a operativní spolupráce v mezích programových průniků.
Uživatelský avatar
Pavel.Bosak
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 210
Registrován: 08 bře 2018, 10:30
Profese: grafik
Dal poděkování: 166 poděkování
Dostal poděkování: 569 poděkování

Re: Vyjednávací schůzky

Příspěvek od Pavel.Bosak »

28.1. Jsem byl v 8.00 podepsat zápis z Kontrolního výboru. Při té příležitosti jsem se setkal s předsedou KV Pavlem Janouškovce, který je zároveň i předsedou klubu KDU. Probrali jsme zejména situaci kolem nominací do dozorčích rad městských společností. Stanovisko KDU se nemění. Shodli jsme se, že zodpovědnost za nominace leží zejména na koalici, která je sama schopna si cokoli odhlasovat a tím i určit, kdo kam bude nominován. Dostal jsem čaj.

30.1. Jsem se v budově Krajského úřadu sešel s předsedou klubu ZMP za KSČM Václavem Šteklem. Zrekapitulovali jsme stav vyjednávání o obsazování dozorčích rad a konstatovali, že klíč k řešení situace má zejména koalice, neboť ona může nadiktovat rozdělení opozičních křesel DR z titulu nadpoloviční většiny. V jednání napříč stranami budeme oba nadále pokračovat.
Uživatelský avatar
Pavel.Bosak
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 210
Registrován: 08 bře 2018, 10:30
Profese: grafik
Dal poděkování: 166 poděkování
Dostal poděkování: 569 poděkování

Re: Vyjednávací schůzky

Příspěvek od Pavel.Bosak »

V pondělí 11.2. ve 13.00 jsme se sešel s panem Z.T., který se označuje za Romského ponikatele. Setkání bylo u něj v bytě na Slovanech. Pan T. zmínil, že nás volil a vyjádřil zájem spolupracovat s Piráty na heldání způsobů, jak pomáhat Romské komunitě. Zdůrazňuje, že sám nikdy nevyužíval sociálních dávek a že od r. 1989 byl ekonomicky aktivní. Cestu z problémů vidí v práci a vzdělávání. Rád by zaměstnal mnohem více členů své komunity. Hledá smyslu pné projekty. Nabídl jsem mu spolupráci. Budeme hledat veřejné projekty, kde by mohl přispět svými zkušenostmi a zároveň zapojit co největší množství členů Romské komunity do smysluplné práce. Věří, že posílení seběvědomí prací je účinný lék proti sociálnímu vyloučení.

Nutno zmínit, že pan T. je výtvarník samouk. Jeho obrazy mě naprosto ohromily svou krásou a sofistikovaností. Na nedávné výstavě všechna vystavená díla prodal.

Za týden se znovu setkáme. Už se těším.

Nabídnuté výhody - kafe, zákusek, minerálka.
Uživatelský avatar
Pavel.Sramek
Místní předsednictvo
Příspěvky: 1430
Registrován: 11 srp 2016, 11:51
Profese: místostarosta MO Plzeň 3, architekt v IT
Bydliště: Plzeň 3
Dal poděkování: 1392 poděkování
Dostal poděkování: 1240 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Lobbing schůzka

Příspěvek od Pavel.Sramek »

Schůzka se spolkem ULICE
8.března u mě v práci
Přítomni: Pavel Šŕamek, Martin Parula, Kristýna Karpíšková, Markéta Ackrmannová

Sešel jsem se s členy spolku ULICE. Jednoho ze 4 plzeňských spolků, které pomáhají drogově závislým a prostitutkám v Plzni.
Zápis schůzky dám sem, protože je to vlastně lobbing schůzka, která neopouští hranice Plzně. Bavili jsme se o více tématech, rozdělím je a poté zkopíruji k tématům:

Spolek ULICE
Členové spolku Ulice mi dali značný nadhled do problematiky vyhlášky zakazující nabízení sexuálních služeb na území města.
Jednak není žádný dotační program na pomoc prostitutkám, takže se všechno hradí z peněz na pomoc drogově závislých. Podle slov spolku jsou to z větší části stejní klienti/ky.
Testují kliety, rozdávají jim kondomy.
Komunikují s nimi, jejich práce je hodně založena na kontaktu s těmi lidmi.
Podle jejich slov jsou to hodně cizinci, někdy nepojištěni, ale v podstatě, že takové problémy ve městě se moc neřeší.
Jedna z hlavní činností spolku je substituční léčba opiátových závislostí.
Mají 450 klientů závislých na drogách, z toho cca 150 lidí provozující prostituci.
Provozují kontaktní službu

Projekt Housing First
Napřed poskytnutí bydlení a poté pomoc danému člověku.
Je to rychlejší a efektivější. V Brně je téměr 100% stabilizace lidí v sociální tísi.
Dokonce v Kanadě je zákonná povinnost každého města zřídit určitý počet bytů pro poskytnutí na projekt Housing First.

Substituční centrum
Spolek ULICE provozuje substituční centrum pro 40 svých klientů v Kaz
Nyní mají cca 450 klientů po Plzni, kteří jsou aktivní uživatelé opiátových drog.
Takový klient potřebuje dávku drogy každý den, která průměrně stojí 1.000,-.
Aby si ,,vydělal" 1.000,- musí napáchat trestnou činnost za 3.000,-..... x 30 dnů x 12 měsíců = 1.080.000,- Kč .... to je škoda, kterou spáchá jeden uživatel drog trestnou činností, aby si vydělal na drogu.
Substituční centrum provádí substituční léčbu metadonem(platí pojišťovna) a člověk závislý si už od prvního dne nemusí obstarat dávku drogy, protože nemá potřebu a může se hned nahodit a začít pracovat, protože odpadají starosti s výdělkem nelegální cinností na dávku. Navíc legální prací začíná přispívat městu, státu, pojišťovně, protože začíná odvádět daně atd.
Nyní jsou kapacitně omezeny prostorami svého substitučního.
Dlouhodobě hledají prostor, kam by se přesídlili, bohužel to mají komplikovaný, protože žádný soukromí vlastník nechce pronajmout svůj objekt drogově závislým.
Spolek ULICE nemá problém s financováním (dotace od EU, kraje, města) a jsu schopny na vlastní náklady poskytnutý objekt zcela zrekonstruovat.
Myslím si, že každý klient s substituční léčbě se Plzni ekonomicky i sociálně vyplatí.
Spolek Ulice dokládá následující informace o pozitivech Substituční léčby:
Prostituce
Podle slov členů Spolků Ulice, je většina holek v Plzni prostitutkami z důvodu většího výdělku než v halách na Borech, protože musí uživit více lidí/dětí než muži. Prostituce vynáší prostě více peněz než výdělek dělnice u pásu. A vydělat musí, protože cizinci se byt Plzni nepodaří sehnat a zbyde mu drahá ubytovna. Navíc jsou prostitutky v situaci, kdy jimi každý pohrdá a nikdo je nezaměstná.
Nyní v Plzni platí vyhláška zakazující prostituci, proto je oficiálně vytlačená mimo město.
Reálně se sexuální služby poskytují pořád stejně. V klubech a na privátě to nikdo neřeší, na ulici pokutují policisté.
Na prostituci neexistuje dotační program, peníze se berou z dotačního programu odboru bezpečnosti a prevence kriminality, tj. z ,,drog". Můzeme říci, že existuje tichá dohoda mezi městem a spolky poskytující tuto pomoc.
Spolek Ulice poskytuje kontaktní službu v klubech i na ulici, dávají osvětu, rozdávají kondomy, atd...
Klientky jsou převážně cizinky a nepojištěné.
Jedna z větších kauz v minulosti byla kauza syfilis
Vyhláška není moc aplikovaná a probíhá takto: Prostitutka nabízí sexuální služby, zastaví u ní policie a chce jí pokutovat. Policie však musí přestupek vidět, takže potřebuje přiznání. Prostitutce pohrozí, že jí zadrží a ta se na toto konto přizná a dostane pokutu. Na zaplacení pokuty musí více vydělat, ale mnohdy to nezaplatí a narůstá jí dluh u města. Načež město musí pokutu vymáhat, ale nemůže se na nich nic vzít. A když pokutovaná chce zažádat o sociální byt nebo půjčku, nedostane ho, protože má dluhy popř. exekuci kvůli 1000,- pokutě. Načež se díky tomuto systému dostává do dluhové pasti, z které není úniku. Systém ji takto vlastně nepomáhá, ale udržuje se prostitutky v jejich činnosti. To i v případě, že prostitutky dochází na substituční léčbu. Stále jim nezbývá jiná forma obživy.
Ze schůzky jsme došli k 5 závěrům:
1. Vyhláška nyní prostitutkám škodí a systémově se prostitutkám nepomáhá.
2. Kolik prostitutek se v Plzni pokutovalo, kolik se dalo pokut, kolik se reálně na pokutách zaplatilo a kolik to bere Polici času. Zjistit ekonomičnost tohoto procesu.
3. Úvaha nad efektivností vyhlášky, protože se prostituce v Plzni stejně všude provozuje. (kluby, privat i ulice)
4. Nebylo by od věci vytvořit ,,rajón" za městem, kde by se prostituce na ulici mohla legálně provozovat. Na daném místě by mohlo vybudovat sociální zařízení.
5. Nevraživost prostitutek vůči polici (PČR i MP) způsobuje mlčenlivost prostitutek ohledně hlášení trestných činů, které se na nich páchají, protože mají policii spojenou s represí a policie by reálně měla při nahlášení ublížení na zdraví a znásilnění prostitutku pokutovat. Tímto reálně přicházíme o informace o frekvenci těchto činů a tyto násilníky, kteří jsu mezi námi ani nestíháme. Stíhat je začneme, až znásilní někoho jiného, což je opravdu padlé na hlavu.

Potřeba koncepce protidrogové prevence
V našem městě působí vícero sociální služeb a spolků nabízejících pomoc drogově závislým.
Tímto se tvoří ,,konkurenční prostředí" a samostná pomc ztrácí smysl.
V případě, že mám klienty anonymizované a mým cílem je jim pomoci, nikoliv jim rozdat, co nejvíce jehel, je tento koncept naprosto hloupý a zbytečný.
Nyní v Plzni působí CPPT, ULICE, Point14 a SKP. Ani jeden z těchto spolků nemá určenou oblast pomoci a klientů.
Je teď na méstu, aby se k tomu postavilo čelem a koncepci vytvořilo.

...tak snad jsem na nic nezapomněl.

Pirátský zastupitel města Plzně
Tel: 777 300 508
Email: pavel.sramek@pirati.cz
FB: https://www.facebook.com/Pavel.Sram3k
TW/X: @PiratSramek
Promluvme si: https://calendly.com/pavelsramek

Uživatelský avatar
Pavel.Sramek
Místní předsednictvo
Příspěvky: 1430
Registrován: 11 srp 2016, 11:51
Profese: místostarosta MO Plzeň 3, architekt v IT
Bydliště: Plzeň 3
Dal poděkování: 1392 poděkování
Dostal poděkování: 1240 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyjednávací / lobing schůzky

Příspěvek od Pavel.Sramek »

Budoucnost městské Plovárny
12.3.2019 Plzeňské Pirátské Centrum
Přítomni: Pavel Šrámek, Pavel Bosák, Marek Sivák a publikum

V úterý 12.2.2019 u nás centru jménem spolku Pěstuj Prostor prezentoval ing. arch. Marek Sivák projekt na revitalizaci městské plovárny.
Prezentace se nesla u duchu níže poslaného mailu a prezentace je zde: http://plovarna.plzne.cz/plovarna-budoucnost-2019/

Nestručný text od Marka Siváka:
Vážení zastupitelé města Plzně,

rádi bychom se na Vás obrátili s budoucností Městské plovárny v Plzni.

Toto oblíbené místo sloužilo Plzeňanům v letech 1910 – cca 1965. V letech 2014-2018 zde proběhl iniciační projekt na obnovu Městské plovárny, který se setkal se silnou pozitivní odezvou veřejnosti – více než 190 akcí tu navštívilo přes 18 tisíc lidí. Projekt byl realizován v provizorních podmínkách, na časově omezenou dobu, jeho smyslem bylo ověřit význam a životaschopnost tohoto místa a ukázat na jeho skrytý potenciál.

Cca před 2,5 lety jsme začali s městem Plzní mluvit o zajištění dlouhodobé udržitelnosti Plovárny. Za podpory sdružení Zelené město jsme připravili rozsáhlé podklady pro její další rozvoj. Aby Plovárna mohla žít dále, je nutné ji citlivě zrekonstruovat, zajistit odpovídající zázemí a najít dlouhodobého provozovatele komunitně-kulturního centra Plovárna (Plovárna by neměla fungovat primárně na komerční bázi, byť je doplňkový komerční provoz – občerstvení / restaurace – důležitou součástí plánu).

Nyní jsme vedení města a dotčeným obvodům předložili zpracované podklady, se kterými nám přijde důležité seznámit i Vás – městské zastupitele. V případě zájmu se s Vámi rádi setkáme a osvětlíme další podrobnosti k záměru. Případně také můžeme městu a obvodům po domluvě pomoci s naplněním jednotlivých kroků k revitalizaci místa a zajištění budoucího provozu. Projekt má zájem podporovat i sdružení velkých plzeňských firem Zelené město.

Udržitelně fungující Městská plovárna přinese nejen spoustu radosti a zážitků tisícům Plzeňanů, ale podpoří i bezpečnost levého břehu řeky Radbuzy a bude mít pozitivní sociální vliv na soužití různých komunit obyvatel i návštěvníků, které se zde vyskytují. Jako důležité komunitně-rozvíjené místo a hmatatelný odkaz projektu Plzně – Evropského hlavního města kultury 2015 může být také zajímavým cílem netradičního turismu v Plzni.

Na tomto odkazu naleznete zpracované podklady: http://plovarna.plzne.cz/dnld/BUDOUCNOS ... UCNOST.zip

Další informace, vč. výstavy o historii Plovárny, videí z akcí apod. naleznete zde: http://plovarna.plzne.cz/plovarna-budoucnost-2019

Budeme se těšit na případnou odezvu z Vaší strany,

za Pěstuj prostor, z. s.

Marek Sivák
Podle mě se to skvělý projekt, ani není tak finančně náročný a mohl by pŕispět k rozvoji lokality, kde se kousek od plovárny plánuje bytová výstavba.
Navíc jde o dobrý úmysl, jehož cílem není ekonomická výnosnost.

Pirátský zastupitel města Plzně
Tel: 777 300 508
Email: pavel.sramek@pirati.cz
FB: https://www.facebook.com/Pavel.Sram3k
TW/X: @PiratSramek
Promluvme si: https://calendly.com/pavelsramek

Uživatelský avatar
Pavel.Sramek
Místní předsednictvo
Příspěvky: 1430
Registrován: 11 srp 2016, 11:51
Profese: místostarosta MO Plzeň 3, architekt v IT
Bydliště: Plzeň 3
Dal poděkování: 1392 poděkování
Dostal poděkování: 1240 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyjednávací / lobing schůzky

Příspěvek od Pavel.Sramek »

Revolution Train
8.6.2019 Jižní nádraží v Plzni

Měl jsem tu možnost projít se Revolution train http://www.revolutiontrain.cz ,který finančně podpořil MO PLzeň 2 a MO Plzeň 3. Absolvoval jsem stejnou prohlídku jako absolvují žáci základních škol.
Zprvu jsem byl skeptický, protože jsem o revolution trainu věděl jen z médií a pak z našich interních Pirátckých fb skupin. I přes to jsem se snažil o zachování otevřené mysli a zcela objektivního hodnocení tohoto projektu.

Hned v úvodu prohlídky nám byl prezentovaný tento plakát:
Plakát v Revolution train.jpg
Byl jsem velmi příjemně překvapen, že se projekt nezaměřuje jen na ,,momentálně nepřátelské návykové látky" jako je heroin, pervitin, ekstáze, ale hned do stejné kategorie návykových látek a drog dává legální drogy, cukr, cigratty, alkohol, a dokonce i závislosti např. na sociálních sítích, automatech atd.

Vlak se nadále dělil do 5-ti kompartmentů na sebe navazující a vypřávejicí reálný příběh jedné dívky. Dívky, které se stává závislá na návykových látkách, bez kterých později nemůže být a svou závislostí si ničí žívot.
Dívka prochází užíváním návykových látek od legálních po nelegální, od méně návykových až po více návykové. Od alkoholu, cigaret, pervitinu až k heroinu.
(Projekt si mi taky líbil tím, že ukázal jak marihuana je vlastně v porovnání s těmi ostatními velmi mírné kafe)
Na celém příběhu jsou unikátní reálné propriety míst a situací jejího příběhu, od baru, přes autonehodu, k squat, vězení a léčebnou kliniku.

Kromě známých psychotropních účinků návkových látek se mi velmi zalíbil přístup projektu k návykové látce, se kterou se dívka setkala poprvé. K cigaretám a alkohol. Jelikož vědí, že hodní rodičů kouří a pije, a žádné dítě by jim ,,zastrašující" kampaň nesnědlo, použili zcela jiný přístup. Za roční výdaje na tabák a alkohol mi ukázali, co by děti mohli koupit. A když přede mě dali ten velmi luxusní a drahý telefon a ještě dražší notebook se slovy: ,,Jsi závislý na legální návykové látce a tvoje prachy jdou těm nejhorším korparacích a ty za tu tvou závislost berou desetitisíce. Ty jim platíš auta, dovolený a navíc si ničíš zdraví. Namísto, abys sis ty peníze užíval ty sám. A stát jim to povoluje, protože mají silnou lobby. To seš blbej co?”

Závěrem debata přešla na nyní nejnebezpečnější návykovou látku a tou je cukr. Bavili jsme se o časované katastrofě a to bylo 400% navýšení diabetu u dětí za posledních 10 let.
Hezká byla ilustrace, kdy před děti je postaven talíř s kastkami cukru, které jsou obsažené v běžných nápojích, v jogurtech, cereáliích atd.
Celá prohlídka byla zakončena anonymním dotazníkovým šetřením, které se vyplňovali i v průběhu prohlídky. Toto dotazníkové šetření dostane do rukou ten, kdo si ho zaplatí. Tj. MO Plzeň 2 a MO Plzeň 3. V tomto průzkumu vidím největší přidanu hodnotu pro Městký obvod popř město Plzeň. Dotazníky vyhodnocují pracovníci projektu, aby město vidělo, kolik dětí kouří, pije alkohol, užívá nelegální drogy. Kdo z rodičů kouří, pije alkohol. Na ty výsledky se hodně těším.

Projekt má prohlídkovou kapacitu 450 dětí za den. Skupinky po cca 15 dětech(myslím). Plná cena vlaku je 108.000,-/den, přičemž obvod dává jen menší část.
Osobně se mi to líbilo a byl bych rád, kdyby se mohlo přijít podívat více žáků z více škol v Plzni, hlavně přidaná hodnota v dotazníkovém šetření je doslova k nezaplacení a na počet ,,respondentů" podle mě levná a s bonusem osvěty o všech návykových látkách.
Projekt vede pan Pavel Tůma, předali jsme si kontakty a já mu za projekt Revolution Train poděkoval

Pirátský zastupitel města Plzně
Tel: 777 300 508
Email: pavel.sramek@pirati.cz
FB: https://www.facebook.com/Pavel.Sram3k
TW/X: @PiratSramek
Promluvme si: https://calendly.com/pavelsramek

Odpovědět

Zpět na „Zastupitelstvo - Plzeň“