Důchody a jejich nerovnoměrnost - téma pro volby

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Finance

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Finance. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34757
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31658 poděkování
Dostal poděkování: 25744 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Důchody a jejich nerovnoměrnost - téma pro volby

Příspěvek od Petr.Vileta »

Marek.Necada píše:
Pavel.Moravec píše:Pokud se trochu více diferenciují dle zásluhovosti, IMHO žádný problém.
Říkejme tomu pravými jmény. Příjem není totéž, co zásluha.
Chytrý podvodník a lhář se vždycky bude mít lépe, než hloupý poctivec. Tohle platí už statisíce let. Snad od té doby, co holé vzpřímené opice začaly používat řeč. :)

Já bych všechny ty důchody zrušil, stejně každého jen rozčilují. :) Založit jeden státní důchodový fond, tam si každý bude spořit jak uzná za vhodné a stát mu bude jeho úspory každý rok valorizovat o inflaci. Koukneš na svůj důchodový účet, nastavíš si tam, kolika let se hodláš dožít a ono ti to ukáže, kolik bys momentálně dostával měsíční důchod.

Když si budeš spořit 1000 Kč měsíčně po dobu 45 let, tak bys tam měl při nulové inflaci 540 000. Hodláš li být naživu dalších 20 let, tak to je 2250 Kč měsíční důchod. :) Dnešní generace už bude běžně umět používat internet, takže není problém, aby se kdokoliv na svoje úspory podíval a zamyslel se, jestli ta tisícovka měsíčně není nějak málo.

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4112
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 795 poděkování
Dostal poděkování: 4099 poděkování

Re: Důchody a jejich nerovnoměrnost - téma pro volby

Příspěvek od Ondra.kl »

Petr.Vileta píše:Koukneš na svůj důchodový účet, nastavíš si tam, kolika let se hodláš dožít a ono ti to ukáže, kolik bys momentálně dostával měsíční důchod.
To má smysl jen pro ty co se jim daří dlouhodobě si udržet rozumnou životní úroveň. Ale když je jedna kapsa prázdná a druhá vysypaná, tak řešíš za co budeš žít zítra, ne to za co budeš žít za pár desítek let.
Naposledy upravil(a) Ondra.kl dne 24 zář 2017, 17:27, celkem upraveno 2 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondra.kl za příspěvek:
Marek.Necada
Uživatelský avatar
Robert.Magni
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 5614
Registrován: 18 led 2013, 17:08
Profese: dělník
Bydliště: Břasy 264,okr.Rokycany
Dal poděkování: 22652 poděkování
Dostal poděkování: 4592 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Důchody a jejich nerovnoměrnost - téma pro volby

Příspěvek od Robert.Magni »

Naštěstí my,co skutečně pracujeme důchody řešit nemusíme,jelikož se jich nedožijeme. :fet:
Tito uživatelé poděkovali autorovi Robert.Magni za příspěvek:
Petr.Vileta

Robert Magni
zabzicek@gmail.com
799796575
Nelíbí se vám moje názory ? Tak vypadněte na bar !
Roger Waters, Praha 2023

Uživatelský avatar
Michal.Ketner
Republikový výbor
Příspěvky: 2897
Registrován: 09 pro 2012, 13:16
Profese: Panda všeho druhu
Dal poděkování: 1910 poděkování
Dostal poděkování: 3394 poděkování

Re: Důchody a jejich nerovnoměrnost - téma pro volby

Příspěvek od Michal.Ketner »

Petr.Vileta píše:
Marek.Necada píše:
Pavel.Moravec píše:Pokud se trochu více diferenciují dle zásluhovosti, IMHO žádný problém.
Říkejme tomu pravými jmény. Příjem není totéž, co zásluha.
Chytrý podvodník a lhář se vždycky bude mít lépe, než hloupý poctivec. Tohle platí už statisíce let. Snad od té doby, co holé vzpřímené opice začaly používat řeč. :)

Já bych všechny ty důchody zrušil, stejně každého jen rozčilují. :) Založit jeden státní důchodový fond, tam si každý bude spořit jak uzná za vhodné a stát mu bude jeho úspory každý rok valorizovat o inflaci. Koukneš na svůj důchodový účet, nastavíš si tam, kolika let se hodláš dožít a ono ti to ukáže, kolik bys momentálně dostával měsíční důchod.

Když si budeš spořit 1000 Kč měsíčně po dobu 45 let, tak bys tam měl při nulové inflaci 540 000. Hodláš li být naživu dalších 20 let, tak to je 2250 Kč měsíční důchod. :) Dnešní generace už bude běžně umět používat internet, takže není problém, aby se kdokoliv na svoje úspory podíval a zamyslel se, jestli ta tisícovka měsíčně není nějak málo.
Pověz mi Vileta , kdyz si chci takhle šetřit, proč bych to měl svěřovat státu?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Ketner za příspěvek:
Robert.Magni

Nejhorsi je lidska ublíženost :fet:

Sebeonanující popisky jaký mám funkce a jak jsem důležitej. :fet:

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34757
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31658 poděkování
Dostal poděkování: 25744 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Důchody a jejich nerovnoměrnost - téma pro volby

Příspěvek od Petr.Vileta »

Michal.Ketner píše:Pověz mi Vileta , kdyz si chci takhle šetřit, proč bych to měl svěřovat státu?
Ale dej si to třeba do bitcoinů. :roll:

Pokud stát chce vůbec řešit důchody, a protože stát (a ČNB) je původcem inflace, pak logicky v mém konceptu musí důchodový účet spravovat stát. Nebo ty myslíš, že si budeš spořit na Kajmanech a stát ti tam bude posílat dorovnání roční inflace? Pokud by to stát poslal rovnou na osobní bankovní účty občanů, tak by to prožrali hned. Známe to. ;)

Tedy teoreticky by ty důchodové fondy mohly být v soukromých rukou, ale víme, jak to v ČR dopadne, když státní agendu spravuje soukromník. Pár měsíců, nebo let, to naoko funguje, ale pak zaboříš ruku do truhlice a zlomíš si ji o dno. :D

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Josef.Kadlecek
Člen KS Praha
Příspěvky: 2136
Registrován: 01 čer 2010, 21:17
Profese: revizní technik elektro, energetik
Bydliště: Bráník, Příkrá x U Háje, dřevěný domeček, P4
Dal poděkování: 1916 poděkování
Dostal poděkování: 1776 poděkování

Re: Důchody a jejich nerovnoměrnost - téma pro volby

Příspěvek od Josef.Kadlecek »

Petr.Vileta píše: bych všechny ty důchody zrušil, stejně každého jen rozčilují. :) Založit jeden státní důchodový fond, tam si každý bude spořit jak uzná za vhodné a stát mu bude jeho úspory každý rok valorizovat o inflaci. Koukneš na svůj důchodový účet, nastavíš si tam, kolika let se hodláš dožít a ono ti to ukáže, kolik bys momentálně dostával měsíční důchod....
No jo, ale by potom dělaly všechny ty úřednice na sociálkách? A co by se dělalo s všemi těm baráky? To by je museli obsadit jiní úředníci, nejlíp z Centra proti terorismu a hybridním hrozbám.
Jo, výpočet důchodu tak jak dosud, přidávat asi všem stejně. Aspoň na pár let, pak se uvidí.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Josef.Kadlecek za příspěvek:
Petr.Vileta
Existuje princip: je hrází pro jakékoli informace, odolává všem argumentům a úspěšně drží lidi ve věčné ignoranci: zavrhnout věc ještě před prozkoumáním
Herbert Spencer, 1820-1903 https://cs.wikipedia.org/wiki/Herbert_Spencer
Za sebe - mám vás všecky rád. Akorát před fanatickými "souložníky teoretiky" mě i u Pirátů naučilo se už mít na pozoru.
Neomylné lidi bez váhání devitalizovat!
Uživatelský avatar
Jiri.Kaderavek.sen
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 2340
Registrován: 14 črc 2009, 08:00
Profese: bývalý obchodník, dnes důchodce
Dal poděkování: 2649 poděkování
Dostal poděkování: 3147 poděkování

Re: Důchody a jejich nerovnoměrnost - téma pro volby

Příspěvek od Jiri.Kaderavek.sen »

No tak jsem se dozvěděl pár dobře míněných rad a návrhů. Mně se ale vůbec nejednalo ani o mne ani o jednotlivce, mám důchod nadprůměrný i když ne o moc. Možná jsem to špatně napsal. Tak se pokusím znova.
Když se valorizuje již několikrát valorizovaný důchod tak dochází k tomu rozvírání nůžek, což je jasné. Díky tomu se stále více starých lidí dostává pod hranici chudoby. Pokud se někomu tak stane jde žádat o sociální dávky ať už na bydlení, na hmotnou nouzi, léky či jak se všechny tyto sociální příspěvky nazývají. A potom má stát větší náklady než kdyby tomu tak nebylo a to nejen těmito příspěvky ale hlavně zaměstnávání lidí, kteří toto vše mají na starost.
Možná, že je to teď lépe k pochopení. Nezapomeňte, že dnešní čtyřicátníci se mohou již na svoje stáří připravovat, ovšem padesát či šedesátníci toho už moc nenadělají.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Kaderavek.sen za příspěvky (celkem 4):
Marek.Necada, Robert.Magni, Petr.Vileta, Lenka.Wagnerova
člen České pirátské strany
tel: +420775335227
Aalbina
Návštěvník – nepatří k Pirátům

Re: Důchody a jejich nerovnoměrnost - téma pro volby

Příspěvek od Aalbina »

Přesně tak je to ,lidé pobírající velké platy si mohou na dobu důchodu ješte naspořit ale z minima to nejde.Ten kdo má vysoký důchod tak z něj dobře může žít proč má ale dostávat víc a vic to nechápu asi má tři žaludky podle poměrného systému.Duchodci by měli dostávat stejné navýšení,ubylo by chudoby.
Uživatelský avatar
klivan
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1228
Registrován: 29 zář 2017, 21:17
Profese: lékař
Bydliště: Litoměřice
Dal poděkování: 472 poděkování
Dostal poděkování: 771 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Důchody a jejich nerovnoměrnost - téma pro volby

Příspěvek od klivan »

Jiri.Kaderavek.sen píše:No tak jsem se dozvěděl pár dobře míněných rad a návrhů. Mně se ale vůbec nejednalo ani o mne ani o jednotlivce, mám důchod nadprůměrný i když ne o moc. Možná jsem to špatně napsal. Tak se pokusím znova.
Když se valorizuje již několikrát valorizovaný důchod tak dochází k tomu rozvírání nůžek, což je jasné. Díky tomu se stále více starých lidí dostává pod hranici chudoby..
Ty nůžky se ještě rozvírají tím jak poměrně rychle rostou platy, zvyšuje se inflace , která je sice nějakým způsobem zahrnta do valorizace, ale dle mého nedostatečně.

https://www.mpsv.cz/cs/19198
„Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda.”
Will Rogers
Uživatelský avatar
klivan
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1228
Registrován: 29 zář 2017, 21:17
Profese: lékař
Bydliště: Litoměřice
Dal poděkování: 472 poděkování
Dostal poděkování: 771 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Důchody a jejich nerovnoměrnost - téma pro volby

Příspěvek od klivan »

Robert.Magni píše:Jsi idiot,co celej život makal ? Tak dobře ti tak. :twisted:
To je samá komise, Bezděkova (2005) Potůčkova (2014) něco se sice dostalo do zákonů, ale že by se jednalo reformu, :?: Je mi jasné, že mladé piráty moc důchody netankují ale , cituji: "Nová projekce státního důchodového pilíře (PAYG) potvrdila trendy zjištěné již v předchozích  letech. PAYG je v dnešní podobě a parametrech dlouhodobě neudržitelný a vede k deficitům kolem  4%  HDP  ročně.  PAYG  beze  změn  zůstane  pravděpodobně  již  trvale  deficitní.  Pozitivní  efekt  parametrických  úprav  z roku  2008  a  mírně  lepší  demografická  data  jsou  převážena  zhoršenou  makroekonomickou perspektivou.  Lze  také  konstatovat,  že  dnešní  důchodový  systém  v ČR  je  velmi  nediverzifikovaný  a  extrémně solidární, což jej činí dlouhodobě riskantním v konečném důsledku jak pro stát, tak i  z pohledu jednotlivce.  "

Nespoléhejte na státní systém a zajistěte se na důchod sami, nejlépe různými investicemi či spořením (termínované vklady, nemovitosti a podobně.
event. píšou
zde https://www.aktualne.cz/wiki/politika/d ... wiki:1111/

https://www.mpsv.cz/files/clanky/8896/2 ... stopis.pdf

https://www.aktualne.cz/wiki/politika/d ... wiki:1111/
„Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda.”
Will Rogers
Odpovědět

Zpět na „Finance“