Jan Baudyš - registrovaný příznivec

Moderátoři: KoKS Praha, PKS Praha, PMS Praha 6

Odpovědět
8614janb
Příznivec Pirátů – Praha
Příspěvky: 2
Registrován: 17 úno 2023, 08:41
Dostal poděkování: 2 poděkování

Jan Baudyš - registrovaný příznivec

Příspěvek od 8614janb »

Ahoj všem,

Rád bych se stal registrovaným příznivcem Pirátů zde na Praze 6 a chci se vám proto krátce představit.

K Pirátům mě přivádí chuť dát něco zpět společnosti. Moje témata jsou obecně antikorupční prostředí, zadávání veřejných zakázek.
Tato témata jsou mí blízké, protože celou svoji profesní kariéru pracuji v oblasti centrálních nákupů, ať už zadávání zakázek nebo transformační projekty zaměřené na nákladovou efektivitu a centralizované nákupy.
Aktuálně od podzimu 2022 pracuju v Radio Svobodná Evropa / Radio Liberty jako Contracts & Procurement Director. Předním jsem pracoval devět let v Raiffeisenbank a ještě předním v České pojišťovně, PPF, ČSOB nebo Citibank.

Nápad začít něco dělat i mimo klasické korporátní prostředí ve mě zraje delší dobu. Minulý rok jsem se ve fázi vyhoření rozhodl odejít z Raiffky a vyrazil jsem na Pacifickou hřebenovku (Pacific Crest Trail), několikaměsíční dálkový trail přes pohoří Spojených Států. A tam, během důkladné mentální hygieny, jsem si definitivně potvrdil, že je čas se zapojit do veřejného dění. A tak jsem tady.

Díky Tereze, Ondrovi a všem ostatním za vlídné přijetí a těším se na spolupráci!

Honza

Tito uživatelé poděkovali autorovi 8614janb za příspěvek:
Ondrej.Vykoukal
Ondrej.Vykoukal
Rozhodčí komise
Příspěvky: 170
Registrován: 09 říj 2020, 10:40
Profese: ředitel cirkusu
Bydliště: Praha 6
Dal poděkování: 265 poděkování
Dostal poděkování: 309 poděkování

Re: Jan Baudyš - registrovaný příznivec

Příspěvek od Ondrej.Vykoukal »

Ahoj, Honzo, díky za tvoje představení a vítám tě u šestkových Pirátek a Pirátů.

Ondra

Ondřej Vykoukal
Předseda MS Praha 6
Předseda zastupitelského klubu Pirátů na Šestce
Vedoucí KET Kultura a cestovní ruch Praha
Rozhodčí komise

Uživatelský avatar
Tereza.Hubackova
Republikový výbor
Příspěvky: 605
Registrován: 10 dub 2016, 10:11
Profese: sociální pracovník
Dal poděkování: 2245 poděkování
Dostal poděkování: 1162 poděkování

Re: Jan Baudyš - registrovaný příznivec

Příspěvek od Tereza.Hubackova »

Ahoj Honzo, mám radost a doufám, že se Ti u nás bude líbit!

Tereza Hubáčková
PMS Praha 6
Republikový výbor
Zastupitelka v Praze 6
RT sociálních věcí, pracovní skupina pro SPOD

Uživatelský avatar
Tereza.Hubackova
Republikový výbor
Příspěvky: 605
Registrován: 10 dub 2016, 10:11
Profese: sociální pracovník
Dal poděkování: 2245 poděkování
Dostal poděkování: 1162 poděkování

Re: Jan Baudyš - registrovaný příznivec

Příspěvek od Tereza.Hubackova »

Ahoj Honzo, mám radost a doufám, že se Ti u nás bude líbit!

Tereza Hubáčková
PMS Praha 6
Republikový výbor
Zastupitelka v Praze 6
RT sociálních věcí, pracovní skupina pro SPOD

Uživatelský avatar
Tereza.Hubackova
Republikový výbor
Příspěvky: 605
Registrován: 10 dub 2016, 10:11
Profese: sociální pracovník
Dal poděkování: 2245 poděkování
Dostal poděkování: 1162 poděkování

Re: Jan Baudyš - registrovaný příznivec

Příspěvek od Tereza.Hubackova »

Ahoj Honzo, promiň, že mi to tak dlouho trvalo. Tady předkládám našich pár otázek a poprosím Tě o odpovědi (stačí stručně), ať máme černé na bílém, že se v zásadních věcech s Piráty názorově nerozcházíš.

Těším se brzy na viděnou! :)

  • Proč my a ne někdo jiný? O kterých stranách bys uvažoval? Koho jsi volil v předchozích volbách? Byl jsi / kandidoval jsi v jiné politické straně či hnutí?

  • Myslíš, že existuje něco z tvé minulosti či současnosti nebo z tvého okolí, co by mohlo po tvém případném přijetí poškodit dobré jméno Pirátské strany?

  • Jaký máš názor na legalizaci drog? Legalizoval bys konopí? LSD? Heroin?

  • Kde vidíš největší díru/nebezpečí v ochraně soukromí a svých osobních údajů?

  • Kde si myslíš, že je hranice mezi svobodou projevu a rozumným omezením kvůli hanobení rasy a vyzývání k násilí?

  • Co si myslíš o EU - klady a zápory? Co si myslíš o NATO - klady a zápory?

  • Jaký je tvůj pohled na manželství pro všechny, adopci dětí stejnopohlavními páry a povinné kastrace u trans-lidí?

  • Četl jsi náš program? Který? Co tě v něm zaujalo, co se ti líbí a k čemu máš výhrady?

  • Jak vnímáš referendum? Mělo by mít nějaká omezení? Měly by být některé otázky vyloučeny?

  • Jaké jsou podle tebe tři zásadní problémy současného Česka?

  • Jak vnímáš otázku migrace do Česka, ať už z jakéhokoli směru?

  • Co si myslíš o Zelené dohodě pro Evropu (Green Deal)?

  • Jaký je tvůj názor na Istanbulskou úmluvu?

Tereza Hubáčková
PMS Praha 6
Republikový výbor
Zastupitelka v Praze 6
RT sociálních věcí, pracovní skupina pro SPOD

8614janb
Příznivec Pirátů – Praha
Příspěvky: 2
Registrován: 17 úno 2023, 08:41
Dostal poděkování: 2 poděkování

Re: Jan Baudyš - registrovaný příznivec

Příspěvek od 8614janb »

Terko díky. Já měl na začátku září dovolenou, tak odpovídám trochu se zpožděním. Tady to je:

Proč my a ne někdo jiný? O kterých stranách bys uvažoval? Koho jsi volil v předchozích volbách? Byl jsi / kandidoval jsi v jiné politické straně či hnutí?
V jiné straně jsem se nijak neangažoval. V posledních dvou parlamentních i komunálních volbách jsem volil Piráty. Proč Piráti:
Na současné scéně je to jediná liberální strana.
Jediná strana, která se věnuje mně blízkému tématu transparence (a na to navázaná prevence korupce a neefektivity) a otevřené společnosti.
Jediná strana nezatížená historií a vybudovanými vazbami.

Myslíš, že existuje něco z tvé minulosti či současnosti nebo z tvého okolí, co by mohlo po tvém případném přijetí poškodit dobré jméno Pirátské strany?
Ne

Jaký máš názor na legalizaci drog? Legalizoval bys konopí? LSD? Heroin?
Jsem pro legalizaci (a zdanění) konopí; současný stav je hloupý a neprospívá nikomu. Na světě je již dlouhá zkušenost s legalizací konopí a díky tomu by nemělo být náročné nastavit rozumná pravidla pro jeho užívání a prodej.
U halucinogenů obecně jsem pro jejich povolení pro výzkum a léčebné využití (např. pro lidi trpící těžkými depresemi, atp.). Plošnou legalizaci si teď představit neumím.
Tvrdé drogy typu kokain či heroin nelegalizovat, zaměřit se na podporu prevence.

Kde vidíš největší díru/nebezpečí v ochraně soukromí a svých osobních údajů?
V privátním sektoru je to tendence globálních korporací vlastnit má osobní data a používat je k vlastnímu obohacení.
Ve státním sektoru pak absolutní neinformovanost, jaká data o mě stát sbírá, kdo a jak je uchovává a k čemu je používá (zejména slídění elektronickými nástroji).

Kde si myslíš, že je hranice mezi svobodou projevu a rozumným omezením kvůli hanobení rasy a vyzývání k násilí?
Svoboda projevu resp. jakákoliv komunikace musí být založena na respektu a soucitu k ostatním. Tím je, myslím, řečeno vše.

Co si myslíš o EU - klady a zápory? Co si myslíš o NATO - klady a zápory?
EU vnímám jako správný směr. Myslím, že starý kontinent má šanci udržet si své místo ve světě jen pokud bude sjednocený. Společný trh EU má nespočet výhod. To, že těchto výhod ne příliš využíváme a že je EU pomalá v rozhodování a přeregulovaná, to je, obávám se, negativní efekt daný stmelováním 27 různých zájmů.
NATO svým způsobem patří k silám, které vytváří ve světě mocenské bloky. Zároveň však pro zemi naší velikosti a našem umístění je to jediná možnost.
EU i NATO za mě jednoznačně ANO.

Jaký je tvůj pohled na manželství pro všechny, adopci dětí stejnopohlavními páry a povinné kastrace u trans-lidí?
Ke komukoliv je potřeba přistupovat s respektem. LGBT jsou tu s námi již dlouho a mají právo na plné začlenění do společnosti vč. sňatků či adopce. O povinné kastraci trans-lidí jsem zaplať pánbůh zatím neslyšel a zní mi to naprosto nehumánně.

Četl jsi náš program? Který? Co tě v něm zaujalo, co se ti líbí a k čemu máš výhrady?
Pro mě představuje pirátský program zásadní změnu ve společnosti. Cíle jako jsou přímá demokrace, transparentní stát a posílení zodpovědnosti občanů jsou převratné věci.
Transparentní stát, základní příjem, který nahrazuje min. příjem, úlevy, dávky a který je součástí důchodu; to vše podporuji.
Přímou demokracii si umím představit jen těžko; myslím, že to vyžaduje desítky let postupného vývoje a adaptace a je to tak velká změna, že neumím dohlédnout všechny dopady. Ale je to asi jediný způsob, jak zapojit lidi do dění a posílit odpovědnost.
Naopak jako příliš obecný vnímám program v oblasti životního prostředí nebo klasických témat jako jsou finance, zemědělství nebo daňový systém.

Jak vnímáš referendum? Mělo by mít nějaká omezení? Měly by být některé otázky vyloučeny?
Výhodou referenda je, že dává možnost široké skupině (nebo dokonce masám) ovlivnit přímo výsledek v dané oblasti/otázce. Posiluje to sounáležitost občanů se státem a s komunitou a odpovědnost občanů.
Viz má odpověď výše, nejsem si jistý, zda jsem schopen dohlédnout, co vše široké využití referend může přinést.
Asi bych začal bych s referendy na komunální úrovni. S tématy, která jsou lidem blízká a je vyšší pravděpodobnost, že jim porozumí.
Z referend na celostátní úrovni mám obavu z voleb s nedostatkem informací a dle momentálních nálad ve společnosti.

Jaké jsou podle tebe tři zásadní problémy současného Česka?
Neefektivní vynakládání veřejných prostředků. To má za následek nárůst zadlužení a jeho prožírání namísto toho abychom ty peníze investovali do infrastruktury, vzdělávání a podpory výzkumu. To je podle mě zcela klíčové.
Druhý bod úzce souvisí s prvním, ale stojí za samostatné vypíchnutí, a to je nedostatečná podpora vzdělávání a vědy a výzkumu. To z nás dělá průměrně drahou montovnu.
Třetí je více obecný a vnímám ho po celém světě. Nárůst populismu a polarizace společnosti. Potřeba vymezit se za každou cenu za účelem laciného nabrání voličů bez jasné vize a ochotě hledat společnou půdu.

Jak vnímáš otázku migrace do Česka, ať už z jakéhokoli směru?
Já vnímám migraci jako příležitost. Příležitost být lidský a příležitost pro ekonomiku. Populace stárne, trpíme nedostatkem pracovníků. Je třeba migraci ošetřit právním a sociálním rámcem, tedy pomoci těm lidem s v ČR začlenit rychle tak, aby se stali soběstační a pomáhali se podílet na vytváření HDP.
Odliv mozků směrem z ČR je, myslím, zejména otázka podinvestování vědy a výzkumu a investic.

Co si myslíš o Zelené dohodě pro Evropu (Green Deal)?
Podporuji. Téma životní prostředí bylo desítky let marginální. Je správný přístup, že Green Deal představuje rámec a definuje cíle. Bude ještě obrovská práce definovat (a shodnout) se na dílčích krocích, které by se měly realizovat napříč odvětvími. A dosáhnout cílů při efektivním nakládání s prostředky. Je to obrovská velká příležitost pro ekonomiku. Nesouhlasím s názorem, že je to plýtvání peněz přispívající k drahotě.

Jaký je tvůj názor na Istanbulskou úmluvu?
Toto téma sleduji okrajově. Mám na Istanbulskou úmluvu možná zjednodušený pohled, že jde o ochranu žen (a jejich práv) ať už jde o témata jako domácí násilí, rasu nebo náboženství. A to mi zní jako něco zcela samozřejmého, správného.

Tito uživatelé poděkovali autorovi 8614janb za příspěvek:
Ondrej.Vykoukal
Odpovědět

Zpět na „Zájemci o členství Praha 6“