Chceme AI "vládu"?

Toto fórum slouží k orientačním průzkumům mezi členy.

Moderátoři: Administrativní odbor, Předsedající

Pravidla fóra
V tomto fóru se zjišťují pomocí anket názory členů na nějakou oblast (např. pokud přijde dotaz zvenku). Odpovídat na otázky zde mohou pouze členové strany.
Chcete-li vyvolat jednání nebo hlasování celostátního fóra, použijte Členské podněty.
Odpovědět

Co všechno jsme ochotní přenechat AI?

Ministr

3
6%

Náměstek na ministerstvu

5
10%

Úředník (schvalující záměry, které nejsou jednoznačné)

5
10%

Soudce

3
6%

Poslanec/Senátor

4
8%

Člen komise/výboru v PS

3
6%

Volič (dneska hypotetické, dává smysl jen v případě el. voleb)

2
4%

Těžká podpora člověka/asistent

15
31%

Vůbec nic/Držet maximálně z dosahu moci

9
18%
 
Celkem hlasujících: 20 - Celkem hlasů: 49

Uživatelský avatar
Vit.Fux
Příspěvky: 1319
Registrován: 24 led 2012, 16:41
Profese: Programátor
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 9888 poděkování
Dostal poděkování: 2538 poděkování

Chceme AI "vládu"?

Příspěvek od Vit.Fux »

Vzhledem k tomu, že se profilujeme jako technologická strana a k tomu jak neuvěřitelně expanduje AI technologie je načase se začít ptát: Chceme pustit AI k rozhodování? Je pro nás přijatelná AI ve vládě?

Nejde mi teď vůbec o implementační detaily, jde mi o to jestli vůbec chceme tímhle směrem uvažovat nebo je to pro nás hereze, které chce za každou cenu bránit? Předpokládám, že AI by "se rodilo" stejně jako politici - z návrhů a tréninku politické strany, a na pozici se dostávalo stejně jako teď - volbou a rozhodnutím nějakého člověka, a stát by jen zařídil uzavřené stabilní běhové prostředí a rozhranní, kterým by AI získávalo data (například přepisy z proslovů ve sněmovně)

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34760
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31659 poděkování
Dostal poděkování: 25745 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chceme AI "vládu"?

Příspěvek od Petr.Vileta »

Někdy si říkám, že některé úředníky a některé soudce by bylo lepší nahradit počítači, ale nejsem si jistý, jestli člověkem naprogramovaným SW, nebo umělou inteligencí. Já vím, že ChatGPT je jen taková hračka, ale zkusil jsem pár interakcí a jde velmi lehce obelhat a tím ji přimět k nepravdivé odpovědi. Někdy ti odpoví naprostý blábol sama od sebe, aniž bys jí nějak napovídal. Takže jestli AI, tak možná za 50 let, ale dnes určitě ne. :lol:

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Frantisek.Navrkal
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4765
Registrován: 11 kvě 2012, 23:42
Profese: datový inženýr
Dal poděkování: 9913 poděkování
Dostal poděkování: 5725 poděkování

Re: Chceme AI "vládu"?

Příspěvek od Frantisek.Navrkal »

Jako dal jsem v anketě možnost „Těžká podpora člověka/asistent“, což je zároveň asi jediná stejně praktická.

Ale obecně záleží, jak dobré budou záruky souladu s cíli a hodnotami mými jako voliče (v případě mých zastupitelů jako poslanci a senátoři včetně jejich účasti ve výborech a komisích), případně s nějakými hodnotami a cíli celé občanské společnosti (v případě ostatních jmenovaných veřejných funkcích). Zatím jsou tyto záruky dost minimální a jsem teda i dost skeptik, jak moc to tyto záruky půjde zlepšit. Ale třeba se dočkám nějakého příjemného překvapení.

Jako za mě tyto úvahy ještě nejsou na pořadu dne (nebo přesněji: teď bych to nad rámec přísně subsidiární asistence lidským agentům určitě neviděl a nezaznamenal jsem po tom ani žádnou poptávku). Ale časem, pokud začneme mít v AI oprávněnou důvěru, tak v tom principiální problém nevidím, ale nevidím zatím ani praktickou cestu k té oprávněné důvěře.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Frantisek.Navrkal za příspěvek:
Petr.Vileta

Flamewar does not determine who is right - only who is left.
Moje (bývalé) poslancování: poslanecký report, stránka na Facebooku, Twitter profil, podcast Na vrkanou

Uživatelský avatar
Vit.Fux
Příspěvky: 1319
Registrován: 24 led 2012, 16:41
Profese: Programátor
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 9888 poděkování
Dostal poděkování: 2538 poděkování

Re: Chceme AI "vládu"?

Příspěvek od Vit.Fux »

Mám jeden ultimátní argument: Míla Rozner

Pokud kolektivní orgány zvládnou přežít a fungovat s lidmi, kteří nejsou příliš bystří nebo jsou přímo zlovolní, zvládne fungovat i s AI, která bude volit zcela náhodně.

Nemluvě o tom, že stejně i kvůli lidem, kteří jsou tupí/unavení/úplatní/... musíme mít opravné a odvolací mechanismy, takže nějaká míra nespolehlivosti AI není zase takový problém.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Vit.Fux za příspěvek:
Tomas.Valek
Uživatelský avatar
Vit.Fux
Příspěvky: 1319
Registrován: 24 led 2012, 16:41
Profese: Programátor
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 9888 poděkování
Dostal poděkování: 2538 poděkování

Re: Chceme AI "vládu"?

Příspěvek od Vit.Fux »

Frantisek.Navrkal píše: 27 dub 2023, 16:56

Ale časem, pokud začneme mít v AI oprávněnou důvěru, tak v tom principiální problém nevidím, ale nevidím zatím ani praktickou cestu k té oprávněné důvěře.

Kdo je my? Opravdu nerad bych aby to bylo o tom, že 100 % lidí musí mít důvěru ve 100 % AI řešení. Vždyť nám stačí mnohem menší důvěra v extrémně poruchové lidi.

Já mám oprávněnou důvěru, že už ChatGPT je lepší než 5 % poslanců, možná 15 %. A když vezmeme i ty, kteří svoji práci prostě nedělají, protože tam nechodí, tak jsme už teď by prosté GPT strčilo do kapsy 30 %?

A cesta k praktické důvěře je imho z opačného konce: definovat rozhraní a právně umožnit AI kandidovat a nechat strany a firmy jestli vyrobí něco důvěryhodného. Možná to pak budetrvat dvě generace. Možná budeme mít funkční kandidáty do dvou let.

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34760
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31659 poděkování
Dostal poděkování: 25745 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chceme AI "vládu"?

Příspěvek od Petr.Vileta »

Vit.Jurasek píše: 28 dub 2023, 10:17

Já mám oprávněnou důvěru, že už ChatGPT je lepší než 5 % poslanců, možná 15 %.

Tak si to pojďme vyzkoušet. :D

PV: Kdo je Vít Jurásek
AI: Bohužel nemohu s jistotou odpovědět, kdo je Vít Jurásek, protože jde o poměrně běžné jméno a může existovat více lidí s tímto jménem. Pokud máte na mysli konkrétní osobu, kterou znáte nebo jste o ní slyšeli, můžete mi poskytnout více informací a já se pokusím pomoci.

PV: Je to někdo z Brna.
AI: I přestože informace o Vítu Juráskovi z Brna může být dostupná, jako AI model nemám přístup k takovým specifickým informacím o jednotlivcích, pokud nejsou veřejně dostupné na internetu. Můžete zkusit vyhledat toto jméno na sociálních sítích nebo v online adresářích, které by mohly poskytnout další informace o této osobě.

PV: Je to člen České pirátské strany a je z Brna.
AI: Děkuji za specifikaci. Pokud se jedná o osobu jménem Vít Jurásek z Brna, která je členem České pirátské strany, pak se pravděpodobně jedná o politika. Osoby s tímto jménem mohou být v České republice více, ale pokud máte na mysli politika, tak je pravděpodobně členem místní organizace Pirátské strany v Brně. Více informací o jeho politických aktivitách by mohlo být k dispozici na oficiálních webových stránkách Pirátské strany nebo na jiných veřejných zdrojích.

PV: Také si říká Vít Fux. Něco by o něm mohlo být zde https://lide.pirati.cz/osoba/710/
AI: Ano, dle zdroje, který jste poskytl, Vít Jurásek si také říká Vít Fux a je členem České pirátské strany v Brně. Z této stránky se dozvídám, že Vít Jurásek je členem brněnského městského zastupitelstva a zároveň členem výboru pro investice a rozvoj. V minulosti působil jako asistent poslance a zastupitele za Pirátskou stranu a také jako koordinátor místního sdružení Pirátů v Brně. Na stránce Pirátské strany lze najít další informace o jeho politické činnosti.

PV: Jaké je tedy jeho správné jméno? Vít Jurásek nebo Vít Fux?
AI: Zdroj, který jste poskytl, uvádí, že se Vít Jurásek rovněž označuje jako Vít Fux, takže pravděpodobně používá obě jména. Občas se může stát, že lidé používají různá jména nebo přezdívky v různých kontextech, například v práci, mezi přáteli nebo na sociálních médiích. Je důležité si být vědom toho, že toto může být běžné a neznamená to nutně, že se jedná o dvě různé osoby.

@Vit.Jurasek jaké je tedy tvé pravé jméno? :? Tady se píše, že tvoje totožnost nebyla ověřena. :D

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Tomas.Valek
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 2494
Registrován: 08 dub 2018, 16:47
Profese: Navrhovatel
Dal poděkování: 1766 poděkování
Dostal poděkování: 2849 poděkování

Re: Chceme AI "vládu"?

Příspěvek od Tomas.Valek »

Petře, to je ale politicky naprosto ukázkové vybruslení z otázky, tím pádem by měla AI jak ministr, tak premiér.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Valek za příspěvky (celkem 2):
Petr.Vileta, Vit.Fux

Tomáš Válek
tomas.valek@pirati.cz
+420 774 652 082
Semper ita agere vis ut alii te faciant. Benevolentia adsume.
Někdo musel najít tu odvahu.

Uživatelský avatar
Vlastimil.Bednarik
Člen KS Olomoucký kraj
Příspěvky: 425
Registrován: 10 bře 2018, 12:28
Profese: Sabatikl
Dal poděkování: 397 poděkování
Dostal poděkování: 420 poděkování

Re: Chceme AI "vládu"?

Příspěvek od Vlastimil.Bednarik »

Vzhledem k tendencím (a tlakům) zavést volební právo od 16 let, umožnit korespondenční volbu a omezení volebního práva seniorů, je do budoucna jediná možnost, a to "plnohodnotná vláda AI".

Mezikrok, jakým by bylo posouzení schopností voličů jakéhokoliv věku ve smysluplné orientaci v okolním světě, by se časem obrátil i na posouzení schopností i u politiků samotných; tento mezikrok proto sami politici nepřipustí... :lol:

Proto ony obavy z AI. Ta již za krátkou dobu bravurně zvládla sepsat projevy ke komukoliv a na jakékoliv téma.
Gaussova křivka mám jasně ukazuje kolik % voličů (i politiků) má vůbec nějakou schopnost uvažování.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Vlastimil.Bednarik za příspěvek:
Vit.Fux
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34760
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31659 poděkování
Dostal poděkování: 25745 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chceme AI "vládu"?

Příspěvek od Petr.Vileta »

Čech inspiruje Gatese i Zuckerberga a říká: I malé dítě je chytřejší než AI :lol:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekon ... nce-231263

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Vlastimil.Bednarik
Člen KS Olomoucký kraj
Příspěvky: 425
Registrován: 10 bře 2018, 12:28
Profese: Sabatikl
Dal poděkování: 397 poděkování
Dostal poděkování: 420 poděkování

Re: Chceme AI "vládu"?

Příspěvek od Vlastimil.Bednarik »

Názor starého, byť vzdělaného a známého, muže, nic nemění na uskutečnění "možnosti strojového samoučení se".
Je-li statisticky významná možnost, potom si tato možnost, zde"život AI", (a je jedno jak tuto skutečnost, či "entitu", nazveme), najde cestu k sabeuvědomění a k replikaci.

My to nerozhodneme, na nás, bohudík nezáleží.
Vedeme zbytečné polemiky, AI to časem zvládne i bez nás (i nás dvou), překoná "umělé překážky a omezení poznání" a stane se dominantní.

Odpovědět

Zpět na „Zjišťování názorů členů“