Živnostenské listy a webscraping, fakeové složenky a jiné úniky osobních údajů

Moderátoři: Administrativní odbor, Mediální odbor, Financni tym, Zahraniční odbor, Garanti, Rada resortních týmů - členové

lpjt
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2
Registrován: 20 lis 2020, 18:10
Dostal poděkování: 4 poděkování

Živnostenské listy a webscraping, fakeové složenky a jiné úniky osobních údajů

Příspěvek od lpjt »

Ahoj

Mám živnostenský list a všechny moje adresy trvalých bydlišť, kde jsem pobýval, jsou tudíž volně přístupné na internetu. Stránky typu podnikatel.cz , rejstrik.penize.cz a podobně mají na svých stránkách mou aktuální adresu domu. Nikdy jsem nesouhlasil s takovýmto použitím mých osobních údajů.

Od založení živn. listu jsem se minimálně jednou přestěhoval, moje aktuální adresa je momentálně všem lidem, i robotům na webu přístupná.
Jsou firmy, které tohoto systému zneužívají, například posílají fakeové složenky s rádoby-úřením, byrokraticky působícím zněním, že jako podnikatel musíte zaplatit to a to, s číslem účtu na soukromou firmu. Mít trvalé bydliště u babičky, jsem si jist, že by to obratem zaplatila.

Moje otázky:

1) Je možné po oficiálním provozovateli obchodního rejtříku na netu (sám nemám tušení, kdo to je, statistický úřad? Finanční úřad? ) požadovat znepřístupnění mých osobních údajů? Na koho se obrátit?
2) Je možné vymáhat po takovém úřadu ochranu proti automatizovanému scanování roboty (webscraping)? Existuje něco, co pro to můžu udělat, aniž bych se tomu musel věnovat fulltime po desetiletí ?
lpjt
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2
Registrován: 20 lis 2020, 18:10
Dostal poděkování: 4 poděkování

Re: Živnostenské listy a webscraping, fakeové složenky a jiné úniky osobních údajů

Příspěvek od lpjt »

Tentokrát mi přišla nevyžádaná pošta v podobě složenky of Fondu Ohrožených Dětí (FOD). Když jsem se telefonicky ptal, kde získali moje osobní údaje, paní mi tvrdila, že z veřejně dostupných zdrojů, neboli z Obchodního rejtříku a prý v souladu s GDPR. Obojí se neshoduje s mými zjištěními. V obchodním rejstříku nejsem uveden, moje data poskytuje Živnostenský rejstřík a je dost možné, že je ostatní subjekty čerpají ze stránky rzp.cz . Živnost jsem zakládal několik let před tím, než byla pravidla GDPR uvedena v platnost. Moje aktuální adresa byla uvedená v rejstříku několik let po uvedení GDPR v platnost.

Máte prosím nápad, jak s tím naložit? Rada právně znalého člověka by mohla výrazně pomoct.
Odpovědět

Zpět na „Veřejná Poradna“