Zápisy ze schůzí

Moderátoři: PKS Moravskoslezský kraj, KoKS Moravskoslezský kraj, PMS Opavské Slezsko

MarianB
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 680
Registrován: 04 dub 2016, 21:13
Dal poděkování: 1004 poděkování
Dostal poděkování: 1147 poděkování

Re: Zápisy ze schůzí

Příspěvek od MarianB »

Oznámení moderátora:
Diskuzi o využívání 106ek jsem oddělil SEM

If we have data, let's look at the data.
If all we have is opinions, let's go with mine.

MarianB
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 680
Registrován: 04 dub 2016, 21:13
Dal poděkování: 1004 poděkování
Dostal poděkování: 1147 poděkování

Re: Zápisy ze schůzí

Příspěvek od MarianB »

Vladan Safarcik píše: 17 led 2020, 12:16 Ahoj Mariane,

dovol mi dvě připomínky k zápisu ze schůze MS Opavské Slezsko - 09.01.2020 Slepice,

Bod č. 7. Rozpočet MS., Připadá v úvahu vybavení kanceláře, organizace přednášek/seminářů. Zdeněk R. - pro Bruntál by potřebovali opravit propagační plochy (zábory) - pošle detaily.
Vladan navrhuje rozpočet rozdělit mezi jednotlivá města a ať si každé o své části rozhodne samo. Bylo by třeba vyřešit klíč pro rozdělení prostředků. Propagace na internetu.

Doplnění: v rámci tohoto bodu jsme se dozvěděli o nevyčerpaných prostředcích z minulého roku ve výši 30.000,-, ptal jsem se tedy, proč nás o této možnosti nikdo neinformoval a hlavně kdo za toto pochybení zodpovídá či zodpovídal, neboť je nové předsednictvo.

Bod č. 8. Honza Š požaduje vyúčtovat volební kampaň pro komunální, evropské a senátní volby 2018-2019. Marian se na to podívá a dá výstup do 28.2.2020.

Doplnění: v rámci diskuze k tomuto bodu bylo řečeno že si také zkontroluješ a převezmeš účetnictví, zabezpečíš vyúčtování obou kampaní a to položkově a s výsledkem nás seznámíš, tak jak již píšeš do 28. 02. 2020.

Děkuji za akceptaci mých připomínek.

S pozdravem Vladan
Ahoj,

potvrzuji, že ses na na loňský rozpočet ptal. Co se týče odpovědi, za bývalé předsednictvo mluvit nemůžu, ale dovolím si poukázat, že to, jak je rozpočet (ne)čerpán, lze jednoduše zjistit TADY a každý se na to mohl v průběhu roku podívat. Já jsem o tom, že jsme loni nic nevyčerpali mluvil myslím v rámci mého grilování a psal jsem to i na FCB Slepice.

Ten požadavek k účetnictví jsi vznesl a já jsem ti řekl, že se na to do konce února podívám. Dokud nebudu seznámen se všemi podklady, nechci se zavazovat k provádění nějakého vyúčtování.

If we have data, let's look at the data.
If all we have is opinions, let's go with mine.

MarianB
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 680
Registrován: 04 dub 2016, 21:13
Dal poděkování: 1004 poděkování
Dostal poděkování: 1147 poděkování

Re: Zápisy ze schůzí

Příspěvek od MarianB »

Schůze MS Opavské Slezsko
13.2.2020 od 18.00 Slepice

Přítomní:
Marian Babic, Hana Brňáková, Pavel Kořízek., Jan Štěrba, Gabriela Lacková (do 19.00) , Andreas Drastík, Pavel Gazda, Karel Záleský, Vladan Šafarčík (do 20.00), Katka Skřivánková (do 19.00), Jan Kunze (od 18.05), Petr Kunze (od 18.05)

Předsedající Marian Babic
Zapisovatel Marian Babic.

1. Odsouhlasení programu - všichni pro

2. Marian informuje, že ze schůze bude pořizován zvukový záznam (odsouhlaseno minule). Záznam nebude zveřejněn, bude sloužit pouze pro případ námitek proti zápisu.

3. Prezentace činnosti pirátských zástupů:

Gabka (školská komise)
- chodí pravidelně
- řeší se granty, odměny ředitelů (G se postavila za to, aby se odměny neměnily), zasadila se o 11. platovou třídu pro ředitelky MŠ,

Katka (majetková komise, dozorčí rada Technické služby, představenstvo MDPO)
Komise:
- účast má dobrou - chyběla možná 3-4x
- především nezajímavé věci - prodeje pozemků a pod.
- město majetkovou komisi příliš nevyužívá, zásadní věci do komise nechodí (např. Kramer)

DR:
- činnost DR je hlavně na ní, sešli se 8x, podařilo se jí nastavit "štábní kulturu"
- zaúkolovali ekonomického náměstka aby pravidelně 1/4 letně předkládal výkazy
- TS jako jediná městská společnost v relativně vysokém zisku

MDPO:
- členkou představenstva je od dubna 2019
- chyběla na 2 jednáních z 18
- když něco potřebuje řešit tak se obrací hlavně na příslušného náměstka (Jedlička)

- k dotazu Karla uvedla že v aktuálním rozpočtu došlo ke snížení prostředků pro TS, což reflektuje to, že organizace je v zisku
- Hanka: bylo by dobré kdybys mě informovala o svých podnětech směřovaných k Jedličkovi, případně o tvých názorech na věci, týkající se TS, MDPO
- k dotazu Petra K. do zápisu kontrolní komise jsme dávali poznámku, že rada nám neposílá podstatné materiály k projednání

Vladan (představenstvo MDPO)
- od 12/2019
- nebyl na 3 z asi 28 jednání,
- považoval by za vhodné aby se jednání představenstva účastnil odpovědný náměstek (jedlička), chodí ale málo, byl asi 5x
- v srpnu 19 na Radě vznikl dokument - Zásady činnosti městských společností , který se k nim nedostal, apeluje na naše radní, aby se podobné dokumenty k nim dostávali
- Hanka: to Vám měl dát náměstek Jedlička
- jinak činnost představenstva hodnotí kladně, dobrá spolupráce i s managementem
k dotazu Mariana: Zásady jsou přínosem, kdybychom o nich věděli dřív, některým věcem se mohlo předejít (např. spor s Pavlem G o poskytnutí informací)
- k dotazu Karla: prostor pro úspory moc není , Honza Š. doplňuje, že MDPO je spíš o cca 10 mil. podhodnocen
- Katka: výborná je spolupráce v MDPO s Pavlem Beranem jakožto členem DR, je dobře že tam máme svého člověka, kterého se můžeme doptat
Vladan: Pavel B. jako správce majetku, který je v podniku 30 let má dobrý přehled o všem
Hanka: od primátora pokyn, že příslušní náměstci mají projednat se svými rezorty návrhy na přerozdělení zůstatku závěrečného účtu za r. 2019

Andreas (sportovní komise)
- v listopadu poslal report, odkazuji na něj, účast asi 100%
- narovnaly se podmínky přímé podpory sportu
- problém je že každý rok chodí požadavky od různých oddílů na mimořádné příspěvky navíc, opakovaně jsme upozorňovali na to, že by se to mělo stávat jen zcela mimořádně
- připadá mi, že jen rozdělujeme peníze
- bylo by dobré S3 zrušit a zjednodušit systém - chceme to s Mirkem Mařádkem iniciovat, ale je potřeba vymyslet vzorec pro rozdělování peněz
- k dotazu Petra K: plán na 2020 ještě nemáme

Report z činnosti zatím neprezentoval Pavel Beran (dnes se omluvil, poslal písemně), Hanka Paterková (poslala písemně), Ing. Marek Piech (Hanka zvala jsem jej, osobně asi nepřijde, mohl by dát písemný report, spolupracuje se mi s ním dobře)

Hanka bylo by fajn dělat podobné reporty pravidelně např. pololetně, loni mi to chybělo. Všichni souhlas.

Pavel G. upozorňuje, že přeskočen bod: Úkoly z minula:
Ptá se Hanky, jak to dopadlo s rušením členství v Síti Zdravých měst
Hanka:
- stojím si za tím, že to byla přínosná aktivita, ale nebyla většinová koaliční vůle v Síti Zdravých měst za ten poplatek 99.000,- Kč setrvat, tak jsem to na vlastní odpovědnost pojala tak, že a asi se nejedná o takový bod, kvůli kterému bychom měli vystupovat z koalice, stále držíme Agendu 21, participativní rozpočet je zachovaný, Nápady pro Opavu jsou vyhlášeny
- je pravdou že koaliční radu jsem k tomu nesvolala, tak jsem to podle tvé představy Pavle nezvládla, snažila jsem se to zvládnout jak to nejlíp šlo,jsou to pro mě věci, které se učím, byla to pro mě nová situace

4. Přeobsazení našich nominantů v orgánech městských společností
Pavel G. tento bod jsem navrhl proto, že jsem neměl příliš informací z dopravního podniku, dnes to bylo lepší, děkuji za to, ale na návrhu si trvám. Obdobný pocit mám u HK, kde taky nedostávám informace. Proto navrhuji udělat nejdříve výběrové řízení na zástupce v HK, tím si to vyzkoušíme, pak případně i MDPO.
Honza Š: jako máš představu jak by se to mělo udělat? chceš naše zástupce odvolat a nominovat jiné? Já bych navrhoval udělat výběrové řízení spíš pro příští volební období, abychom měli připravené lidi pro období pro dalších komunálních volbách. Já si nemyslím, že by naši nominanti svou práci dělali špatně. Vyčleníme na to spoustu energie a přitom je to zbytečné. Pokud tam dáme odborníky jako Ing, Piech, pak se může stát, že nám nebudou skládat účty. Za mě je to nesmysl.
Vladan souhlasí s Pavlem G i s Honzou, aby se to udělalo pro příští volební období.

Marian informuje, že KK plánuje plošné kontroly výběrových řízení. Už jen proto by bylo dobré výběrová řízení zopakovat tak, abychom to měli v pořádku.
Hanka už se mě na to ptal i Janusz Konieczny, říkala jsem mu, že jsme to neměli úplně OK, že to bylo v časovém pressu a neměli jsme s tím zkušenosti. Bylo mi doporučeno to dát do pořádku.
Karel Z.: nesouhlasím s tím, aby se ta výběrka dělala teď, když ti lidé fungují , je to nesmysl
Andreas: od voleb nemáme žádné nové lidi, kteří by s námi spolupracovali, kdo se do toho výběrka přihlásí, budeme vypadat jako šašci
Vladan: odložme to na příští schůzi a do té doby promyslete jak bychom ta výběrka dělali
Pavel K: s procesem výběrek nám nabídl pomoc i personální odbor, slíbili jsme to v povolební strategii voličům

Honza K žádá doplnit do zápisu že Honza Š řekl že účast v radě a v orgánech společnosti je hodně práce za málo peněz a že tam nemusí být a že se toho klidně vzdá. Na to reaguje Honza K že by to vzal. Na to reaguje Honza Š: tobě to nedám.
Petr K. připomíná genezi: první schůze po volbách byla taková, že jsme se tu sešli a Honza Š řekl že do rady půjde Honza Š, Hanka a Pavel. Petr K. navrhl ať se zeptají těch co měli nejvíc preferenčních hlasů. Honza K řekl s tím souhlasí, že místo uvolní. U Petra Pavlíčka si není jistý.
Honza Š se ptá kolik kandidátů na kandidátní listinu přivedl Honza K. Honza K odpovídá, že přivedl sám sebe. Honza K uvádí že rétorika po volbách byla jiná, teď je agresivní a to mu vadí. Pavel K doplňuje, že Honza Š původně přišel s tím, že do rady půjde Honza Š a Hanka NEBO Pavel, teprve následně byli vyjednání 3 radní. Honza Š reaguje: Já jsem od začátku chtěl v radě 3 lidi a vybojoval jsem 3 lidi, jinak bychom je neměli.

Diskuze o množství času stráveného v komisích a o odměnách.

Marian uzavírá, že k otázce nových výběrových řízení bude otevřeno jednání na fóru.


5. Zápisy z RMO a zápisy z komisí a výborů

Marian informuje že si požádal dle zákona 106/99 o zápisy z komisí, které dostal. Měly by být zveřejněny i na webu města - momentálně ale nefunkční. Marian dá odkaz na FCB. Shoda, že v zápisech není nic problematické, neměl by být problém je zveřejňovat. Marian poukazuje na to, že v radě pro zveřejňování podpora od koaličních partnerů nebyla. Bylo by dobré znovu projednat.

Honza Š. za loňský rok město vyřídilo asi 70 žádostí dle 106, dostalo za to asi 150,- Kč.

Pavel G. poukazuje na to, že máme v povolebních prioritách že hlasování v radě bude jmenovité. V usneseních, která jsou zveřejňována není uvedeno ani kdo byl přítomen a už vůbec jak kdo hlasoval.
Pavel K uvádí, že toto se uvádí v zápisech, které jsou ale neveřejné.

Marian žádá radní, aby na následující schůzce před radou města (26.2) navrhli zveřejňování zápisů z komisí a zápisy z rady.

6. Zastupitelský klub

K dotazu Andyho:

Hanka: téměř vždy před radou města se jako radní sejdeme a probereme body, které jdou do rady. Zápis z toho nikdo nedělá. Pokud se toho někdo ujme, může se dělat, já na to nemám prostor, setkání moderuji. Před zastupitelstvem se také scházíme jako ZK, nebo když se nepovede sejít se všichni, tak to "utřepeme" na K22. Byly připomínky k četnosti setkávání ZK, první rok to ideální nebylo. Teď jsem se to pokusila nastavit: Pokud by se ZK měl setkávat každý čtvrtek tak tam nemáme co řešit. Proto jsem navrhla, abychom se setkávali jako radní každé druhé úterý před radou města s tím, že když je zásadní záležitost jsou přizvání i další 2 zastupitelé. K dotazu Andrease: zápisy ze ZK nemáme.

Honza Š: za mě ZK nefunguje. Je pravdou, že se scházíme před radou. Ve čtvrtky jsem na ZK chodil vždycky, scházeli jsme se tam s Hankou sami dva. ZK jakoby neexistoval. Navrhuji, abychom se 1x měsíčně sešli jako ZK, udělali z toho zápis a předali informace dál. ZK by měl mít jednací řád.

Dohodnuto že ZK si domluví způsob a frekvenci setkání .Z toho bude dán výstup ostatním členům.

Kromě pravidelné schůze MS každý 2. čtvrtek v měsíce, bude každý 4. čtvrtek v měsíci schůzka opavské buňky u Hanky.

7. Odměny za funkce našich nominantů příspěvky na činnost Pirátů a Opavanů
probráno zčásti už dříve
Andy žádá, aby každý kdo má peníze díky Pirátům ať část peněz dává na účet Pirátů nebo Opavanů. Honza K. uvádí, že přispěje na kampaň ale nebude přispívat teď, protože nemá důvěru v tuto buňku. Petr. K. já za této situace dám radši peníze do prasátka ať se pak za to koupí koza do Afriky.
Hanka: přispěju na účet Pirátů, průběžně přispívám na charitu
Marian pošle informace jak posílat příspěvky na činnost Pirátů, kdo bude chtít ať přispěje.

8. Zájemci o členství a registrovaní příznivci
Petr Kunze se snažil zaregistrovat na fóru . Neslo mu to. Vyřešíme po schůzi.

9. Diskuze
Situace v divadle

Ukončeno 21:15

edit (17.2.): z podnětu Pavla G., jsem po kontrole zvukového záznamu do zápisu doplnil zeleně vyznačenou část
edit (26.2.): z podnětu Honzy Š., jsem po kontrole zvukového záznamu do zápisu doplnil modře vyznačenou část

If we have data, let's look at the data.
If all we have is opinions, let's go with mine.

MarianB
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 680
Registrován: 04 dub 2016, 21:13
Dal poděkování: 1004 poděkování
Dostal poděkování: 1147 poděkování

Re: Zápisy ze schůzí

Příspěvek od MarianB »

Schůze Piráti & Opavané (opavská buňka)

27.2.2020 od 17:00 kancelář Hany Brňákové MMO

Přítomní: Hana Brňáková, Marian Babic, Jan Štěrba, Pavel Gazda, Karel Záleský
Předsedající Hana Brňáková
Zapisovatel Jan Štěrba

Návrh programu : Karel Záleský navrhuje následující program :
1. Financování operních divadel v České republice
2. Informace z vedení
3. SFC Opava – informace k půjčce 24 miliónů v minulém roce
4. Sestavování programu schůze Piráti & Opavané
5. Závěrečný účet MMO za rok 2019
6. Informace k opatřením MMO při současné epidemii koronavirusu v Evropě
7. Diskuse
Ostatní přítomní mají jen drobné připomínky k navrženému programu, další samostatné body nenavrhuje nikdo.

1. Karel si poté bere slovo a obsáhle informuje o soukromé analýze, kterou zpracoval (tato je přílohou tohoto zápisu spolu s programem státní podpory). Popisuje, jak funguje program státní podpory významných operních divadel v jiných zemí EU našemu prostředí historicky nejbližších – např. u německého modelu 50% financuje kraj + 50% financuje město. Karel navrhuje následující postup :
a) Naši zástupci budou iniciovat v koalici návrh, aby město oficiálně požádalo MSK o zahájení jednání k zajištění systémového dlouhodobého spolufinancování provozu SDO tak, aby polovinu příspěvku města Opavy převzal MSK. .
b) V případě, že MSK nebude tuto žádost akceptovat, svolat republikové jednání vybraných osmi divadel podobného rozsahu provozu a činnosti jako má Opava na úrovni primátorů a stanovit návrh společného dalšího postupu.
Všichni kladně hodnotí zpracovaný Karlův materiál. Hanka informuje o návštěvě ministra Zaorálka a o jeho slibech finančně pomoci Slezskému divadlu v Opavě (SDO) se mzdami pro operní pěvce. Popisuje jednání s ředitelem divadla o dané problematice.

2. Hanka popisuje stávající aktuální situaci na radnici, projednávané důležité body na poradě vedení, řeší se odměňování a změna počtu členů v městských společnostech stejně jako v komisích. Návrh dnes rozeslal primátor všem členům RMO k připomínkování, takže náš klub ještě neměl možnost to projednat a sdělit stanovisko. Došlo ke změně v gesci Hanky, na ZMO bude předložen návrh, kdy městské části budou nově pod primátorem, odsouhlaseno již na poradě vedení i na RMO. Pavel se ptá na situaci ohledně odvolání ŘS na ZŠ Otická, kdy vnímá negativní informace vůči městu a způsobu odvolání. Hanka vysvětluje a doplňuje o info, že již byla ukončena kontrola a ředitel ani nikdo jiný proti výsledku doposud nepodal žádnou námitku. V současné době probíhá stejná kontrola na ZŠ Mařádkova. Karel se ptá na finanční podporu pro paní Šípkovou, kdy toto prošlo sportovní komisí a že to není dobrý krok vzhledem k tomu, co jsme prosazovali. Pavel se ptá Hanky zda může dostat k dispozici zápisy z RMO, nebo si o ně má požádat. Hanka se ptá, zda má Pavel něco konkrétního na mysli, nemá, myslí to všeobecně, Hanka odpovídá, že asi požádat, Honza doplňuje, že si nemyslí, že by to bylo vhodné vzhledem k funkci Hanky a koalici, ale že zjistí, jaké jsou možnosti (info z webu v příloze). Např. možnost podívat se na zápisy u Hanky – dořeší se příště.

3. SFC – Karel se ptá, zda SFC začne vracet mimořádný příplatek (půjčku) ve výši 24 miliónů Kč, který obdržel v loňském roce. Nyní by klub měl mít finance z prodeje několika hráčů pravděpodobně v této výši a měl by peníze vrátit do rozpočtu města, protože hrozí pád do druhé ligy a tím i snížení příjmů. Hanka se zeptá na poradě vedení.

4. Návrh jak tvořit program - v obsáhlé diskusi došlo ke shodě, že by se měly schůze rozdělit tak, jak bylo navrženo, tedy poslední čtvrtky v měsíci schůze opavských členů a příznivců ČPS spolu se členy na kandidátní listině navržené za Opavany v kanceláři u Hanky na Hlásce – není stanovený čas začátku, Hanka, Pavel a Karel mohou od 16:30, Marián od 17:00, Honza se přizpůsobí. Návrh – Marián navrhne možnou variantu času začátku na Slepici ať se mohou rozhodnout všichni, čas se upřesní dle výsledku ankety. Schůze Opavského Slezska budou nadále probíhat každý druhý čtvrtek v měsíci od 18:00 ve Slepici v plánovaném termínu 1x měsíčně. Pavel navrhuje aby se udělal pořádek s fcb stránkami, existují i stránky Piráti Opava interní, nepoužívají se, dohoda – otevřít diskusi na Slepici, které stránky upřednostnit k interní diskusi, které k veřejné, které upozadit nebo zrušit, je v tom velká nesrovnalost a zbytečně to zatěžuje.

5. Závěrečný účet města za rok 2019 ještě není uzavřen, bude projednáván na příští RO 4.3.2020 a ZMO 16.3.2020. Primátor obdržel návrhy vyúčtování jednotlivých náměstků, návrhy dofinancování jednotlivých subjektů. Karel by se s ním chtěl seznámit a popř. doplnit naše připomínky, návrhy atd. Ještě materiály nemáme k dispozici, navrženo setkat se nad materiály společně s radními 3.3. v 16.30 u Hanky v kanceláři, může přijít kdokoliv.

6. Honza sděluje informace o opatřeních ohledně KORONA VIRU. Město bude postupovat v souladu s doporučeními Bezpečnostní rady MSK a hlavní hygieničky MSK. Zatím nejsou známa žádná větší bezpečnostní opatření.

7. Diskuse
Ukončeno 18:50

Karel doplní jako přílohu svou analýzu a program státní podpory.
Info z webu kde se hovoří i co se týče zveřejnění zápisů z RMO :
https://frankbold.org/poradna/pravo-na- ... it-na-webu
Přílohy
divadla_dotace na rok 2019.pdf
(1.15 MiB) Staženo 44 x
operní domy v ČR.pdf
(385.22 KiB) Staženo 44 x

If we have data, let's look at the data.
If all we have is opinions, let's go with mine.

MarianB
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 680
Registrován: 04 dub 2016, 21:13
Dal poděkování: 1004 poděkování
Dostal poděkování: 1147 poděkování

Re: Zápisy ze schůzí

Příspěvek od MarianB »

If we have data, let's look at the data.
If all we have is opinions, let's go with mine.

Odpovědět

Zpět na „Opavské Slezsko“