Facebook - deaktivace účtu a znemožnění přístupu ke stránkám

Moderátoři: Administrativní odbor, Mediální odbor, Financni tym, Zahraniční odbor, Garanti, Rada resortních týmů - členové

Adelala
Návštěvník – nepatří k Pirátům

Facebook - deaktivace účtu a znemožnění přístupu ke stránkám

Příspěvek od Adelala »

Dobrý den, prosím o radu či tip kam se obrátit.
FB mi bez upozornění a jakéhokoliv vysvětlení najednou deaktivoval účet, čímž mi znemožnil také přístup k mým pracovním stránkám.
Samozřejmě jsem nepublikovala nic násilného ani jinak škodlivého.
Prosím nevíte, co lze v tuto chvíli dělat pro to, aby byl můj účet opět aktivován?
Díky mockrát za každou radu!
Adéla
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18678
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33872 poděkování

Re: Facebook - deaktivace účtu a znemožnění přístupu ke stránkám

Příspěvek od Martin.Kucera »

Já se obávám, že "na služby poskytované Facebookem není právní nárok" a že v podmínkách používání služby se někde v hloubi skrývá drobným písmem klauzule, že Facebook může kdykoli bez udání důvodu zablokovat/zrušit kterýkoli uživatelský účet či stránku.

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Jakub.Backa
Kontrolní komise
Příspěvky: 2338
Registrován: 06 říj 2013, 14:52
Profese: advokát a insolvenční správce
Dal poděkování: 2230 poděkování
Dostal poděkování: 3186 poděkování

Re: Facebook - deaktivace účtu a znemožnění přístupu ke stránkám

Příspěvek od Jakub.Backa »

Martin.Kucera píše: 12 kvě 2020, 14:16 Já se obávám, že "na služby poskytované Facebookem není právní nárok" a že v podmínkách používání služby se někde v hloubi skrývá drobným písmem klauzule, že Facebook může kdykoli bez udání důvodu zablokovat/zrušit kterýkoli uživatelský účet či stránku.
To není úplně pravda. Do sporu s FB je samozřejmě možné jít a mnohá ustanovení v jeho EULA jsou z pohledu práva EU absolutně neplatná. Ale dotyčná musí kontaktovat advokáty, kteří řeší IT právo, a nachystat si ranec peněz.

FYI https://spotrebitele.dtest.cz/clanek-65 ... astni-zemi
We are all heroes: You and Boo and I. Hamsters and rangers everywhere! Rejoice!
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18678
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33872 poděkování

Re: Facebook - deaktivace účtu a znemožnění přístupu ke stránkám

Příspěvek od Martin.Kucera »

Nojo, ale jedna věc je žalovat FB za porušení ochrany osobních údajů (tedy zákona), druhá věc je zablokování účtu.
Opravdu existuje nějaký český/evropský zákon, podle kterého by bylo možné úspěšně žalovat provozovatele za zablokování uživatelského účtu třeba na Nyxu, RPGfóru, Okounu či našem fóru?

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Jakub.Backa
Kontrolní komise
Příspěvky: 2338
Registrován: 06 říj 2013, 14:52
Profese: advokát a insolvenční správce
Dal poděkování: 2230 poděkování
Dostal poděkování: 3186 poděkování

Re: Facebook - deaktivace účtu a znemožnění přístupu ke stránkám

Příspěvek od Jakub.Backa »

Martin.Kucera píše: 12 kvě 2020, 14:43 Nojo, ale jedna věc je žalovat FB za porušení ochrany osobních údajů (tedy zákona), druhá věc je zablokování účtu.
Opravdu existuje nějaký český/evropský zákon, podle kterého by bylo možné úspěšně žalovat provozovatele za zablokování uživatelského účtu třeba na Nyxu, RPGfóru, Okounu či našem fóru?
Pokud jde o komerční sociální sítě, tak na ně zcela jistě dopadá Antidiskriminační zákon: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2009-198 Tím neříkám, že to bude zcela jistě úspěšné, když nevíme, co přesně se stalo. Nicméně v antidiskriminařčních sporech funguje obrácené důkazní břemeno, takže zjednodušeně: paní by měla za úkol popsat, co se jí stalo a proč si myslí, že to je nefér, a FB by musel vysvětlovat, proč to nebyla diskriminace.

Pokud jde o nekomerční, tam to bude složitější.
We are all heroes: You and Boo and I. Hamsters and rangers everywhere! Rejoice!
Odpovědět

Zpět na „Veřejná Poradna“