Puste nas na ne - korupce ve state

Moderátoři: Administrativní odbor, Mediální odbor, Financni tym, Zahraniční odbor, Garanti, Rada resortních týmů - členové

jlichta
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 5
Registrován: 08 led 2020, 22:01
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 6 poděkování

Puste nas na ne - korupce ve state

Příspěvek od jlichta »

Dobry den,

anonymne jsem upozornil policii na soustavne ovlivnovani verejnych zakazek, ktere se v rezortu jednoho ministerstva nerusene deje cca 13 roku dosud, v souctu to jde do miliard Kc.
Policie ze zacatku mela o pripad mimoradny zajem, protoze jsem poskytl k overeni odkazy na smlovy z verejnych zdroju. Chteli po mne, abych se stal svedkem.
Jakmile jsem napsal, ze nejsem ocitym svedkem korupce, ze vse probiha za zavrenymi dvermi - nemam odposlechy, videa - zkratka prime dukazy, policie si uvedomila,
ze by musela dukazy pracne posbirat (popsal jsem presny postup, jak se k nim dobrat) a ztratila o vec zajem.

Kontaktoval jsem v teto veci prazske statni zastupitelstvi, predal veskere informace, ale tam ani nereagovali.

Moje zkusenost s korupci v tomto state je, ze je nevymytitelna, protoze statni organy funguji jak se jim zachce.
Policie a statni zastupitelstvi onemi a ohluchnou, kdyz nemaji hmatatelneho zalobce/svedka u vedomi toho, ze by museli vydat "neumerne" usili na ziskani dukazu a vysetreni veci,
coz v tomto pripade (miliardy) jim nepripada lukrativni, a o vrazdu nejde.

Mezitim se nerusene rozkrada dal.

Jsou 2 moznosti, proc se takto deje:
- nezajem policie a stat. zastupitelstvi
- policie a stat. zastupitelstvi pripad kryje

Verejne registry smluv a zakazek jsou tedy nanic? Proc se tedy do nich shromazduji udaje, kdyz je neni mozne pouzit k vysetrovani?

Chci se zeptat - je postup policie a statniho zastupitelstvi spravny?
Existuje opravny prostredek/postup v teto veci?
Maji pirati nejakou moznost, aby spravedlnost platila pro vsecgny?

Dekuji.
JL
Uživatelský avatar
Jan.Prokop
Kontrolní komise
Příspěvky: 2462
Registrován: 22 dub 2009, 08:49
Profese: ITak
Bydliště: Brandýs nad Labem
Dal poděkování: 2012 poděkování
Dostal poděkování: 3231 poděkování

Re: Puste nas na ne - korupce ve state

Příspěvek od Jan.Prokop »

Jakým způsobem jste kontaktoval policii, podal jste trestní oznámení?
Uživatelský avatar
Ondrej.Profant
Technický odbor
Příspěvky: 7963
Registrován: 22 dub 2009, 23:55
Profese: Náměstek člena vlády
Bydliště: Praha 8
Dal poděkování: 15008 poděkování
Dostal poděkování: 8368 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Puste nas na ne - korupce ve state

Příspěvek od Ondrej.Profant »

Mám obdobnou zkušenost. Problém vidím v tom, že policista ani soudce není schopen vyhodnotit přiměřenost. Ta je však u hodnocení veřejných zakázek zcela klíčová.

Příklad oblast IT: všem je jasné, že na ořezání fotku není třeba photoshop. Ale dokázat, že "úpravy" fotek v požadavcích jsou jen ořezání je de facto nemožné.

profant.eu
náměstek vicepremiéra pro digitalizaci
vedoucí resortních týmů Informatika

jlichta
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 5
Registrován: 08 led 2020, 22:01
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 6 poděkování

Re: Puste nas na ne - korupce ve state

Příspěvek od jlichta »

> Mám obdobnou zkušenost. Problém vidím v tom, že policista ani soudce není schopen vyhodnotit přiměřenost. Ta je však u hodnocení veřejných zakázek zcela klíčová.

Neni potreba, aby policista/statni zastupce byl odbornik v IT, uplne postaci kdyz bude odbornik ve sve branzi.
Pokud chronicky ve VZ vyhrava stale stejna firma vice jak 10let, pak archivni zakon dava k dispozici dokumenty k VZ prave pro toto obdobi.
V pripade liknavosti organizace budou mit nasysleno dost materialu jeste za delsi dobu.
Staci se podivat na slozeni vyberovych komisi a je po zahadach. Staci monotonni souvisle rady "neprimych dukazu" interpretovat jako prime.
Nemluve o tom, ze na verejne registry + elektronicka trziste v dnesni dobe lze snadno aplikovat algoritmy umele inteligence a diky tomu jiz v prvni fazi nema protezovana firma uniku a vypadne jako horky kandidat na prolustrovani.

Mozna ze je policie zavalena pripady s korupci, ja nevim. Soucasny pokracujici stav - strategie vlady proti korupci- nema rozumne reseni a korupcnici jsou ve vetsine naprosto nepostizitelni a chechtaji se do oci.
Pak se neni co divit, ze medved na porcovani je kazdorocne hubeny a cela leta jsou vymysleny vsemozne kompenzacni dane na sanaci systemove korupce (napr. "z vetru, deste, slunecniho svitu, ksichtovneho, z krtin, pampelisek,...")
a porad to nebude stacit.
Ale stacila by drobnost v uprave Zakona o Verejnych Zakazkach tak, aby hodnoceni VZ bylo verejne a ne sverepe tajne jako doposud.
Konkurencni firmy by se uz postaraly o to, aby vetsina korupce definitivne zmizela a policie se mohla venovat tomu zbytku a s chuti.
Jan.Prokop píše: 14 led 2020, 10:39 Jakým způsobem jste kontaktoval policii, podal jste trestní oznámení?
Hospodarskou policii jsem kontaktoval elektronicky pres jejich podatelnu. Vypadalo to, ze mi na zaklade predanych materialu pres e-mail utrhaji ruce.
Prece na sebe nebudu oblekat falesneho svedka, kdyz svedkem ve skutecnosti nejsem. Proto ochladli a ztratili jakykoli zajem.
Trestni oznameni jako anonym jsem nepodal.
Odpovědět

Zpět na „Veřejná Poradna“