Návrh na změnu jednacího řádu - členský podnět a nominace

Místo pro pracovní vlákna projektů, které nezastřešuje žádný stranický orgán. Pokud pro práci na projektu potřebujete založit několik vláken, založte je zde a do vnitrostranické diskuze přidejte jedno informační vlákno s odkazy.

Moderátoři: Administrativní odbor, Předsedající

Pravidla fóra
Toto je sekce pro pracovní vlákna. Obecná diskuze bez konkrétního praktického cíle sem nepatří. Pro pracovní vlákna platí jediná podmínka: Cíl projektu musí být v souladu s Pirátskými ideály. Dodržujte prosím pravidla fóra.

Zásady moderace
  • Nepracovní vlákna budou přesunuta do Vnitrostranické diskuze.
  • Diskuze v pracovních vláknech, která nesouvisí s příslušným úkolem, bude na požádání oddělena do samostatného vlákna ve Vnitrostranické diskuzi.
  • Pokud je z procedurálních důvodů třeba vlákno zamknout, bude na požádání zamčeno. Procedurální podmínky pro zamčení vlákna určuje zakladatel vlákna v úvodním příspěvku.
  • Žádná jiná moderace nebude prováděna.
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18673
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33871 poděkování

Re: Návrh na změnu jednacího řádu - členský podnět a nominace

Příspěvek od Martin.Kucera »

Hlavní argument v případě RV byl ten, že kraje svůj vliv na obsazení RV už uplatňují prostřednictvím svých krajských zástupců, ne?
Ten ovšem v případě RP odpadá.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 2):
Vojtech.Pikal, Jakub.Dedek

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13439
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34803 poděkování
Dostal poděkování: 17632 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh na změnu jednacího řádu - členský podnět a nominace

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Argument u voleb do RV také byl příliš mnoho kandidátů v 1. kole, kteří stejně bez získání celostátní nominace mají téměř nulovou šanci na zvolení a jen zaplevelují kandidátku.
Tak výrazně to u voleb do RP nehrozí, ale už se nám také objevují výtečníci, kteří ač bez reálné šance, tak se chtějí do volby zapojit - vidím jediný důvod, a to možnost se zviditelnit.
Příkladem je krajský místopředseda Štěpán Drtina, který může dnes získat středočeskou nomimaci viewtopic.php?f=406&t=50215
Ačkoli celostátní nezískal viewtopic.php?f=406&t=50215

Ovšem protože čas na CF je drahý a podobné případy se mohou v budoucnu množit, jsem pro aby byla krajská nominace do RP podmíněna získáním celostátní.

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Uživatelský avatar
Jan.Hora
Kontrolní komise
Příspěvky: 3076
Registrován: 19 led 2016, 15:51
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 4851 poděkování
Dostal poděkování: 6424 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh na změnu jednacího řádu - členský pondět a nominace

Příspěvek od Jan.Hora »

Martin.Kucera píše: 23 pro 2019, 07:02 ...
Ale to, aby tam ta možnost povinně byla (i když ve zmíněných případech bude sloužit jen jako určitý signál), podporuji.
To já taky. Jednak to zjednodušuje orientaci běžnému členovi (všechny hlasování jsou Pro/Proti/Zdržel se a nemusí extra zkoumat co je to vlastně za druh podnětu) a jednak je tam docela jasný signál pro dotyčného, jak na něj nahlíží ostatní (obzvlášť u celostátních voleb mi to přijde jako dobrá informace).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hora za příspěvky (celkem 3):
Michaela.Nepejchalova, Dalibor.Zahora, Jakub.Dedek

Jan Hora
KS Praha
PMS Praha 4
zastupitel MČ Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34711
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31639 poděkování
Dostal poděkování: 25736 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh na změnu jednacího řádu - členský podnět a nominace

Příspěvek od Petr.Vileta »

Jakub.Dedek píše: 22 pro 2019, 22:41 Nominace skupinou členů
3. Nominace je úspěšná pouze pokud získá více hlasů pro než proti

Členský podnět
Změna:
Členský podnět je úspěšný pouze pokud získá více hlasů pro než proti.
To se mi líbí a popravdě jsem nikdy nechápal, jak může nominaci získat někdo, kdo má 50 PRO a 300 PROTI. A hlavně k čemu mu to je, když většinou stejně ve volbě těch 300 pak nedostane.
Já jsem zastáncem hlášky z filmu Vetřelec "Spalte to, než to naklade vajíčka". :twisted:

Nicméně bych to upřesnil na "... do stanovené doby ...". Tedy pokud budu mít zítra večer 50 PRO a 2 PROTI, tak bych teoreticky měl získat podporu/nominaci, ale pozítří už mohu mít stejných 50 PRO, ovšem 300 PROTI, což není jen signál, ale mělo by to mít vliv i na výsledek, tedy nezískání podpory/nominace. A v té souvislosti by se tedy mělo upravit i to, že nominace ani členský podnět nesmí mít neomezenou dobu pro hlasování, ale měla by být nějaká hranice, např. 1 měsíc pro nominaci a 3 měsíce pro podnět.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
Vojtech.Pikal

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26210
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36995 poděkování
Dostal poděkování: 30156 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh na změnu jednacího řádu - členský podnět a nominace

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Já děkuji za tu diskuzi, už asi před 14 dny/dvěma měsíci byla odstartována podobná na jiné úrovni (Michálek, Pikal, Navrkal).
Oznámení moderátora:
Nyní se ovšem stanu zlým moderátorem a protože podnět neobsahuje ani povinnou anketu, ani hlasovatelný návrh, přemístím to do prostoru právě pro takové cizelování návrhů, členský iniciativ.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvek:
Dalibor.Zahora

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26210
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36995 poděkování
Dostal poděkování: 30156 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh na změnu jednacího řádu - členský podnět a nominace

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

A teď věcně - hromadné nominace mají taky svou hodnotu.
Co ovšem skutečně má svou hodnotu je diskuzní vlákno pro každého nominanta zvlášť - to je však třeba obecně oddělit od těch, co ještě nominaci získávají oproti těm, co už jsou kandidáti.

Jsem obecně zastáncem toho, že menšina má právo, na svého kandidáta/svůj návrh a jeho přednesení. Tato menšina by ovšem obecně měla být přiměřeně signifikantní.

Problém návrhů, které v čas T-1 podporu nemají, v čas T0 podporu mají a v čas T0+1 zase nemají protože se už nasbírali hlasy proti je taky třeba řešit. A to nějakou rozumnou lhůtou IMHO obecně o délce dnů.

To s tím členským podnětem jsem sto naformulovat z fleku, to ostatní vyžaduje nějakou rozvahu.
Obecně bych doporučil připravit návrhy a pak s tím jít za RV, které přece jen je určeno k tomu, aby pro CF návrhy předjednávalo a připravovalo.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 2):
Petr.Vileta, Dalibor.Zahora

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18673
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33871 poděkování

Re: Návrh na změnu jednacího řádu - členský podnět a nominace

Příspěvek od Martin.Kucera »

Vojtech.Pikal píše: 23 pro 2019, 21:54 Já děkuji za tu diskuzi, už asi před 14 dny/dvěma měsíci byla odstartována podobná na jiné úrovni (Michálek, Pikal, Navrkal).
Oznámení moderátora:
Nyní se ovšem stanu zlým moderátorem a protože podnět neobsahuje ani povinnou anketu, ani hlasovatelný návrh, přemístím to do prostoru právě pro takové cizelování návrhů, členský iniciativ.
Já bych zlého moderátora jemně upozornil, že původní umístění nebylo Členské podněty (kde by to samozřejmě moderátorský zásah vyžadovalo a už bych ho dávno provedl), nýbrž Vnitrostranická diskuse (tedy víceméně správné).

Edit: A rád bych znal důvod, proč jsem byl z té diskuse "na jiné úrovni" vynechán.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 4):
Michaela.Nepejchalova, Janka.Michailidu, Dalibor.Zahora, Jan.Bednarik

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Andrej.Ramaseuski
Jednatel/ka republikového výboru
Příspěvky: 3453
Registrován: 28 srp 2016, 20:49
Profese: programátor
Bydliště: Sedlíšťka (Radhošť)
Dal poděkování: 2627 poděkování
Dostal poděkování: 5066 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh na změnu jednacího řádu - členský podnět a nominace

Příspěvek od Andrej.Ramaseuski »

Vojtech.Pikal píše: 23 pro 2019, 21:54 Já děkuji za tu diskuzi, už asi před 14 dny/dvěma měsíci byla odstartována podobná na jiné úrovni (Michálek, Pikal, Navrkal).
je pekne, ze tam v podpalubi se neco vymysli, ale ja bych zustal u te diskuse na nejvyssi urovni, a muzou se k nam tady pripojit.

0x8DE5F4739D2A2F0B | Ceterum censeo Facebook esse delendam

Odpovědět

Zpět na „Pracovní prostor pro členské iniciativy“