Spravedlnost - koncept bodu

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Spravedlnost

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Spravedlnost. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Karel666
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1017
Registrován: 02 říj 2017, 20:16
Profese: Mám
Dal poděkování: 187 poděkování
Dostal poděkování: 311 poděkování

Re: Spravedlnost - koncept bodu

Příspěvek od Karel666 »

Idaho píše: 18 dub 2019, 15:39 Precedenční právo nemáme.

Debatuješ na fúoru, kde je to samí odborník, tedy můžeš požadovat a OČEKÁVAT názvolosví, vyjadřování a odbornou přesnost? NE. Protože si nemyslím, že si toto neuvědomuješ, pak co jsi udělal a styl ukazuje, že nechceš přistooupit na debatu o "smyslu/principu" (apod.), ale pouze rádobyodborností pouze utnout debatu, protože "tomu přeci nerozumí"...

Domýšlet nemá smysl? Když nechceš debatovat, pak ANO, ale pak nemáí smysl, aby jsi psal cokoliv, tedy nemáš vůbec napsat příspěverk. Pokud debatovat s tím člověkem chceš a nerozumíš, tak se musíš doptat "jak si to myslel"...

Hledat jednoduchá řešení je cesta do pekel,a kde napsal jednoduché řešení, když chtěl debatovat o systému jako takovýma a sami odborníci říkají, že máme přesoudcovánoa a předovolováno, takže jaksi v tomto je "za jedno" i za kapacitama z universit, takže v čem máš vlastně problém, když chce debatovat o novém systému a ukazuje na stejné problémy jako akademicic, ale púodle tebe prý na nečem co nerozumí???


P.S. A ten precedent, co ustavní soud... tam nějakmá forma neexistuje??? jasně, když nepřistopím na tupé slovíčkaření, ale volnou lajckou debatu, ale to ty nechceš, protože bys asi musel vysvětlovat, proč musí něco existovat, o čem pochybujou i akademici :D
Idaho
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 448
Registrován: 06 lis 2012, 15:02
Profese: právník
Dal poděkování: 64 poděkování
Dostal poděkování: 723 poděkování

Re: Spravedlnost - koncept bodu

Příspěvek od Idaho »

Karel 666:
Tak namátkou, se si představit pod tímto
"5, Zrušující rozhodnutí by mělo vyčíslit i škodu,kterou by měl soud zaplatit - žádné hrátky s tím,že soudci rozhodují o tom,zda škodu spáchali."

Spoustou zrušených rozhodnutí, pokud uhradí protistrana náklady řízení, škoda nevznikne, pokud nejsou průtahy. A na průtahy právní úprava myslí. Můře být debata, jestli je někdy odškodné dostatečné, ale sekat náhradu škody za to, že soud prvního stupně rozhodl tak, že to odvolací soud zrušil? Navíc zrušení znamená věc vrátit. Komu by se za to tedy škoda platila? Oběma stranám? To asi ne. A nemožnost vrátit věc by znamenalo naprostou nutnost zvětšit kapacitu odvolacích soudů. Pro jednoduchost jeden příklad:
- žalobce zažaluje nějakou pohledávku obecně složitějšího typu, jako je náhrada škody, nároky z vad (třeba nějakého velkého díla)
- soud prvního stupně po provedení velmi malé části důkazů žalobu zamítne s tím, že je nárok promlčený/pozdě uplatněné vady (k tomu opravdu nepotřebuje rozhodovat o škodě/nárocích z vad v souvislosti s jejich skutečnou oprávněností nebo výší - to by zase byly zbytečné průtahy, pokud je promlčeno nebo vady byly pozdě uplatněny)
- odvolací soud "něco" vyhodnotí jinak, řekne, že není promlčeno

Pokud by měl rozhodnout odvolací soud celou kauzu, tak to bude třeba o dokazování desítkami listin (klidně stovky či tisíce stran), výsleších spousty svědků. To jsou klidně desítky hodin přímo v jednacích místnostech (pro neznalé, si prosím představte, že klidně může být výslech jednoho svědka či znalce na mnoho hodin a soud to ani nemůže ovlivnit, protože se ptají strany). Odvolací soudy na to skutečně nemají kapacitu. Musela by se tedy výrazně posílit kapacita odvolacích soudů, ale to je nereálné.

Navíc tu vzniká i spousta jiných otázek - co třeba v trestním řízení zrušení rozhodnutí na základě odvolání státního zástupce. Jo já zapomněl, to by se nesmělo. Takže na jednu stranu někdo tvrdí, že omyl soudu prvního stupně je strašný problém (5), ale jinde se s tím polemizuje (7).

A ne, (7) mluví o autoritě soudů prvních stupňů - celá ta druhá věta za pomlčkou je rozporuplná s tou první. On tu ovšem není ani důvod sebrat Nejvyššímu státnímu zástupce občas dovolání podat, vždyť jich je relativně málo (necelá stovka ročně http://www.nsz.cz/index.php/dovolani-po ... 18?lang=cs) , tak co by to asi zásadně změnilo?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Idaho za příspěvek:
Jakub.Backa
Cypra
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 106
Registrován: 10 pro 2018, 20:51
Profese: filosof
Dostal poděkování: 20 poděkování

Re: Spravedlnost - koncept bodu

Příspěvek od Cypra »

Idaho,možná máte 10letou praxi,ale především v tom,jak nenarazit na právnickém písečku,aby jste nepřišel o džob...domnívám se,že nemáte hluboký vhled do fungování české justice...a ty vaše zveličující a urážlivé výrazy (neurčité, zmatečné,nesmyslné) prozrazují,že patříte k těm špatným právníkům,včetně mnoha soudců),které je nesoudně a arogantně chrlí...vy jste dokonce nepostřehl,že české právo se rozvíjí v precedenční (říkáte přec: často se slepě řídí něčím, co na daný případ evidentně nedopadá),sic se to nazývá judikatura...

Nešlo mi o vyčerpávající analýzu justice či dokonalé řešení,ale o nadhození témat...fórum tu není od toho,aby jste všemu rozuměl.Idaho...já když něčemu nerozumím,tak to neshazuji kecama,což snad patří ke komunikačnímu minimu...ještě že se nechlubíte titulem JUDr.!!!!!!!!!

Nejsem geniální...možná,kdybych byl,tak bych se stal diktátorem a některé právnické profese "zrušil"...no určitě bych nedovolil,aby skoro každý právník byl advokátem,včetně poslanců...
Jakub.Backa
Kontrolní komise
Příspěvky: 2338
Registrován: 06 říj 2013, 14:52
Profese: advokát a insolvenční správce
Dal poděkování: 2230 poděkování
Dostal poděkování: 3186 poděkování

Re: Spravedlnost - koncept bodu

Příspěvek od Jakub.Backa »

Cypra píše: 30 dub 2019, 16:48 Idaho,možná máte 10letou praxi,ale především v tom,jak nenarazit na právnickém písečku,aby jste nepřišel o džob...domnívám se,že nemáte hluboký vhled do fungování české justice...a ty vaše zveličující a urážlivé výrazy (neurčité, zmatečné,nesmyslné) prozrazují,že patříte k těm špatným právníkům,včetně mnoha soudců),které je nesoudně a arogantně chrlí...vy jste dokonce nepostřehl,že české právo se rozvíjí v precedenční (říkáte přec: často se slepě řídí něčím, co na daný případ evidentně nedopadá),sic se to nazývá judikatura...

Nešlo mi o vyčerpávající analýzu justice či dokonalé řešení,ale o nadhození témat...fórum tu není od toho,aby jste všemu rozuměl.Idaho...já když něčemu nerozumím,tak to neshazuji kecama,což snad patří ke komunikačnímu minimu...ještě že se nechlubíte titulem JUDr.!!!!!!!!!

Nejsem geniální...možná,kdybych byl,tak bych se stal diktátorem a některé právnické profese "zrušil"...no určitě bych nedovolil,aby skoro každý právník byl advokátem,včetně poslanců...

Co věta, to perla. :D Ale k věci nic.
We are all heroes: You and Boo and I. Hamsters and rangers everywhere! Rejoice!
Cypra
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 106
Registrován: 10 pro 2018, 20:51
Profese: filosof
Dostal poděkování: 20 poděkování

Re: Spravedlnost - koncept bodu

Příspěvek od Cypra »

Toto tématem velmi obecné vlákno by mělo být smazáno,ač bylo založeno Jakubem Michálkem...nu aspoň,že IDAHO ustal v sebědomých rozpravách...

Mimo nejapné fráze o čtyřstupňové soudní soustavě,jsem se také dočetl,že prý "všichni soudci jsou ústavní činitelé". Ne,opravdu nejsou... nejsou jimi,protože jsou součástí moci soudní,ani protože je jmenuje za složení slibu do funkce hlava státu,už vůbec ne protože mají aplikovat přímo Ústavu a LZPS. Stejnou logikou by také generálové mohli jimi být...

Jako Piráti toho víme o soudcích a soudnictví velmi málo,i protože jde o uzavřenou "kastu",takže raději kdybychom tepali spíše judikaturu...(často prefabrikované) výrobky soudců (s dlouhou dodací lhůtou) s nejistou reklamací u soudu vyššího stupně...
Karel666
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1017
Registrován: 02 říj 2017, 20:16
Profese: Mám
Dal poděkování: 187 poděkování
Dostal poděkování: 311 poděkování

Re: Spravedlnost - koncept bodu

Příspěvek od Karel666 »

Yossi píše: 30 dub 2019, 19:33
Cypra píše: 30 dub 2019, 16:48 Idaho,možná máte 10letou praxi,ale především v tom,jak nenarazit na právnickém písečku,aby jste nepřišel o džob...domnívám se,že nemáte hluboký vhled do fungování české justice...a ty vaše zveličující a urážlivé výrazy (neurčité, zmatečné,nesmyslné) prozrazují,že patříte k těm špatným právníkům,včetně mnoha soudců),které je nesoudně a arogantně chrlí...vy jste dokonce nepostřehl,že české právo se rozvíjí v precedenční (říkáte přec: často se slepě řídí něčím, co na daný případ evidentně nedopadá),sic se to nazývá judikatura...

Nešlo mi o vyčerpávající analýzu justice či dokonalé řešení,ale o nadhození témat...fórum tu není od toho,aby jste všemu rozuměl.Idaho...já když něčemu nerozumím,tak to neshazuji kecama,což snad patří ke komunikačnímu minimu...ještě že se nechlubíte titulem JUDr.!!!!!!!!!

Nejsem geniální...možná,kdybych byl,tak bych se stal diktátorem a některé právnické profese "zrušil"...no určitě bych nedovolil,aby skoro každý právník byl advokátem,včetně poslanců...

Co věta, to perla. :D Ale k věci nic.
A ty k věci máš co, kromě toho hodnocení člověka???
Co vysvětlit, proč se o daném tématu nemůže obecně bavit lajk a proč vlastně musí lajk přijmout "je to tak a bez vysvětlení" bez toho, aby se ptal proč? Propč musí tuúpě přijímat "já to vím , protože jsem právník" :D Přitom píše věci, které jiný právník spochybnuje, viz co jsem viděl debatu právníka a ustavního právníka o rozhodnutí ustasvního soudu o tom ostravském hotelu...
Každý říkal něco jiného, a nezlob se bylo to argumenty podobné jako psal Cypra, jenom ani jeden nemol druhému vyčíst co děláš ty "nic k věci", protože to říkal právníci sobě navzájem :D

Jasně, lze pak slovíčkařit, že není precedenční právo, i když někteří právníci říkají, že vlasntě je a přiznávají, že pouze extrémní slovíčkaření říká, že není, ale v praxi vlasntě je, protože návod jak se co má řešit od ústavního a nejvyššího soudu je "dopady" precedent... :D ALe co, přijmout debatu lze jenomm, když to řekne právník právníkovy, když to řekne lajk, je to "diletant" co neví co je to precedent :D A hlavně "má nemá nic k věci"
Odpovědět

Zpět na „Spravedlnost“